Śnieżyce nie odpuszczą. Atak zimy w Polsce. Spadnie 10-20 cm śniegu. Walka zimy z wiosną

Cyrkulacji strefowej ciąg dalszy. Przed nami kolejne śnieżyce i godziny pełne dynamicznej, lokalnie groźnej pogody. Przyjrzyjmy się co czeka nas w pogodzie dziś i jutro, ponieważ będzie się działo w Polsce i regionie.

Śnieżyce w piątek na północy Polski

Dziś po południu do kraju wkroczy pierwszy z aktywnych niżów. Niż ten będzie poruszał się wzdłuż linii frontu, który od nocy zalega nad pasem centralnym Polski.

Śnieżyce nad Polską. Front atmosferyczny
Śnieżyce nad Polską. Front atmosferyczny

Front atmosferyczny ma charakter ciepły. Dlatego też po jego południowej stronie obserwujmy napływ ciepłych, a nawet bardzo ciepłych mas powietrza. Podczas gdy po północnej stronie frontu panuje mróz, termometry z rana na krańcach południowych pokazują nawet 7-8 stopni powyżej zera. Jako, że tematem wpisu są śnieżyce, to udajemy się na północ od frontu, czyli w regiony kraju, gdzie dziś wciąż panowała będzie zima, nie wiosna. Poniżej aktualny obraz radarowy z portalu Awiacja IMGW.

Śnieżyce i atak zimy na północy Polski
Śnieżyce i atak zimy na północy Polski

Widać tu potężną strefę opadów, która przemieszcza się wzdłuż frontu po jego północnej, chłodniejszej stronie. Strefa ta niesie opady śniegu. Lokalnie śnieżyce są naprawdę intensywne, przynosząc atak zimy i znaczne utrudnienia na drogach. Od rana krajobrazy zabieliły się w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Kujawy, po Pomorze. Intensywne opady śniegu prognozowane są dziś dla północnej Polski do końca dnia. Przy czym w godzinach popołudniowych najmocniej padać będzie na północnym wschodzie. Przeczytaj również: Wybuch wiosny w Polsce. Nawet 18-20 stopni w kraju

Śnieżyce również w sobotę nad Polską

Opady śniegu nie odpuszczą nam również w sobotę. Śnieżyce będą równie intensywne i dodatkowo dotyczyć będą nie tylko północnej Polski. Przez kraj przemieści się kolejny aktywny niż. Za nim od zachodu na około dobę spłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze. Wystarczy to, by na zachodzie i w centrum kraju opady deszczu przeszły w sobotę w śnieg. Śnieżyce nadal najsilniejsze powinny być na północy, jednak atak zimy możliwy jest w sobotę również na zachodzie i w centrum Polski. Zobaczmy animację prognoz opadów na weekend dla Polski.

Śnieżyce nad Polską w piątek i sobotę

Na animacji doskonale widać jak prognoza opadów na piątek pokrywa się dokładnie z obecnym położeniem stref opadów. Tak jak wspominałem, śnieżyce w dniu jutrzejszym obejmą również pozostałe regiony Polski. Przed południem sypnie na zachodzie, by w kolejnych godzinach śnieżyca, wraz z chwilowym ochłodzeniem dotarła również na wschód Polski. W niedzielę opady śniegu możliwe są na północy. Będą to przelotne śnieżyce, prawdopodobnie związane z efektem morza.

Nie tylko opady. Groźna pogoda w weekend w kraju

Przed nami jedne z ciekawszych kilkudziesięciu godzin w pogodzie nad Polską od dawna. Zima walczy z wiosną, a różnica temperatury pomiędzy północą, a południem wyniesie 15-20 stopni. W wielu regionach dziś i jutro przechodzą i przechodzić będą śnieżyce. To wszystko już wiemy. Okazuje się, że pogoda w Polsce przyniesie nam jeszcze jedno zjawisko związane ze strefową cyrkulacją i przechodzeniem niżów przez nasz kraj.

Silny wiatr w weekend w Polsce
Silny wiatr w weekend w Polsce

Oczywiście chodzi mi o wiatr, który lokalnie w kraju będzie bardzo, ale to bardzo silny. Już w piątek na południu Polski porywy wiatru przekraczać będą 70-80 km/h. W górach halny, którego prędkość przekraczała będzie 100 km/h. Jeszcze mocniej wiało będzie w sobotę, kiedy to praktycznie w całym kraju siła wiatru przekraczać może 90 km/h. W sobotę silny wiatr powodować może, że pojawiające się w kraju śnieżyce przybierać będą formę zawiei i zamieci śnieżnych. Podsumowując, czekają nas dwie doby z fascynującą, zaskakującą, ale i groźbą pogodą. Na północy kraju jeden z ostatnich ataków zimy. Na południu zrobi się iście wiosennie. To wszystko doprawione szczyptą (lub garścią) groźnej, dynamicznej pogody. Spokojnego piątku i soboty (niedzieli również) !