Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wybuch ciepła w Polsce. Silne ocieplenie. Temperatury do 18-20 stopni. Czy to już wiosna?

Ocieplenie w Polsce. Temperatura 18 stopni. Kiedy wiosna


Do bardzo ciekawej sytuacji pogodowej w Polsce dojdzie pod koniec obecnego tygodnia. Mieszkańców południowej części Polski czeka silne ocieplenie. Temperatury zrobią się iście wiosenne. We wpisie sprawdzimy, czy wiosna przyjdzie do nas na dłużej oraz, czy wszędzie temperatury zrobią się tak wysokie.

Ocieplenie w regionie. Dlaczego temperatura będzie tak wysoka?

Na wstępie napisałem, że czeka nas bardzo ciekawy scenariusz w pogodzie. Od razu napiszę, że ocieplenie dotyczyło będzie tylko południowej Polski, a cała ciekawostka pogodowa będzie polegała na tym, że między południem, a północą kraju różnica temperatury wynosić może nawet 20 stopni Celsjusza. Spójrzmy skąd tak silne ocieplenie w Polsce.

Ocieplenie w Polsce. Winny aktywny niż
Ocieplenie w Polsce. Co spowoduje wiosnę na południu kraju

Powyżej sytuacja synoptyczna nad Polską w piątek 10 marca. Tak jak wiemy, w tym tygodniu pogodą steruje strefowa, zachodnia cyrkulacja powietrza. Praktycznie przez cały tydzień w region „uderzają” kolejne niże atlantyckie. Podobnie będzie w pokazany na mapie barycznej piątek. Na czerwono zaznaczyłem na mapie obszar, w którym przemieszczał będzie się aktywny niż z zachodu. Jak wiemy, powietrze wokół niżu na półkuli północnej krąży w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Ponieważ centrum niżu przemieści się przez centralną Polskę, stąd nad dzielnice południowe napływało będzie bardzo ciepłe powietrze z południa i zachodu. Podczas gdy na południu wystąpi silne ocieplenie, nad regiony północny, spływać będzie (wokół niżu) chłodne powietrze z dalekiego wschodu i północy. Doprowadzi to do bardzo ciekawej sytuacji pogodowej w kraju. Przeczytaj również: Niszcząca wichura uderzy w Polskę

Wiosna na południu, zima na północy. Duża różnica temperatury

Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na piątek 10 marca według europejskiego modelu ECMWF. Kontrast temperatury jaki prognozowany jest nad krajem jest delikatnie mówiąc „oszałamiający”.

Silne ocieplenie na południu. Duży kontrast termiczny
Silne ocieplenie na południu. Duży kontrast termiczny

Zauważmy, że na powyższej mapie z temperaturą dla najbliższego regionu temperatura minimalna to -6, a maksymalna to +18 stopni Celsjusza. Daje to 24 stopnie różnicy w jednym czasie na obszarze niezbyt rozległym rozpatrując go w skali prognoz pogody. O tym dlaczego różnica temperatury będzie aż tak duża pisałem powyżej (cyrkulacja mas powietrza wokół niżu). Na południu czeka nas silne ocieplenie i wysokie, wiosenne temperatury. Na północy kraju zima nie odpuści, prócz niskich, w wielu regionach ujemnych temperatur w północnej części kraju w piątek pojawią się nawet opady śniegu. My zajmijmy się jednak południem kraju, w końcu tematem przewodnim wpisu jest wybuch ciepła i silne ocieplenie w części kraju.

Ocieplenie na południu Polski. Prognoza ICON-EU
Ocieplenie na południu Polski. Prognoza modelu ICON

Powyżej prognoza temperatury na piątek wyliczana przez model ICON-EU. Widać, że niemiecki model pogodowy również widzi silne ocieplenie na południu kraju (widzi to również amerykański GFS). Nie jest to więc „fus”, błąd w prognozach, czy błędna interpretacja wyliczeń modeli. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy piątek przyniesie niezmiernie ciekawą sytuację pogodową na obszarze Polski.

Czy ocieplenie wystąpi w dłuższym wymiarze czasowym?

Patrząc na aktualną temperaturę nad Polską trochę nie chce się wierzyć, że pod koniec tygodnia na południu kraju termometry wskazywać mogą nawet 18 (lokalnie, może i 20) stopni Celsjusza. Spójrzmy zatem jak model ECMWF widzi prognozy temperatury dla Polski w dłuższym okresie.

Ocieplenie w Polsce. Prognoza temperatur

Napływ ciepłych mas powietrza do południowej połowy kraju zaczyna być odczuwalny od początku tygodnia. Już dziś, czy w czwartek w dzielnicach południowych termometry wskazywać mogą do 10 stopni Celsjusza. Kulminacją ocieplenie w tym tygodniu będzie opisywany piątek, podczas którego w dzień termometry dobić mogą do 20 stopni powyżej zera. Niestety, cieplejsze masy powietrza wypchnięte zostaną z kraju na weekend (norma od kilku tygodni). Jednak jest światełko w tunelu.

Wysokie temperatury we wtorek 14 marca
Wysokie temperatury wtorek 14 marca

Prognozy na kolejny tydzień widzą powrót dwucyfrowych temperatur do Polski. Kolejne ocieplenie widzą modele już w poniedziałek na zachodzie kraju. We wtorek cieplejsze masy powietrza znalazłyby się już na wschodzie wypychane przez kolejny front atmosferyczny. Dynamiczna ta nasza wiosna w tym roku. Dzieje się w pogodzie. Dla mnie oczywiście to dobrze, tematów do ciekawych (mam nadzieję) prognoz pogody dla Polski mi nie brakuje. Z ciepłym, wiosennym pozdrowieniem, Michał.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk