Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na sobotę 18 marca 2023. Ciepło, słonecznie, bez opadów. Tylko cieszyć się życiem

Pogoda na sobotę 18 marca. Coraz wyższe temperatury


Świetnie zapowiada się dzisiejszy dzień. Pogoda na sobotę przyniesie nam powiew wiosny. Wciąż znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Na północy kraju zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego, jednak nie będzie to miało większego przełożenia na gorszą aurę.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Co prawda od zachodu zbliży się do nas front atmosferyczny, jednak nie będzie on zbyt aktywny. Wraz z jego nadciąganiem do kraju napływały będą coraz cieplejsze masy powietrza z południowego zachodu. Wciąż dobrze trzyma się wyż ze wschodu Europy jeszcze przez jakiś czas blokując w naszym regionie cyrkulację zachodnią. Niż, który przynosił wichurę w dniu wczorajszym na zachodzie Europy, wypełnia się już nad Skandynawią. Przejdźmy więc do prognozy pogody dla Polski.

Pogoda na sobotę. Sporo słońca, jednak nie w całym kraju

Tak jak wspominałem powyżej, zachód kraju dostawał się będzie dziś pod wpływ frontu atmosferycznego. Szczęśliwie front nie będzie bardzo aktywny. Dlatego też nie prognozujemy dziś opadów w większości regionów kraju . Jednak strefa frontowa przyniesie rosnące od zachodu zachmurzenie. Na Pomorzu Zachodnim mogą dziś pojawić się słabe, przelotne opady deszczu.

Pogoda na sobotę. Zachmurzenie w części kraju
Pogoda na sobotę. Zachmurzenie na zachodzie kraju

Podczas gdy na zachodzie zachmurzenie wzrastać będzie do umiarkowanego, w centrum i na wschodzie pogoda na sobotę przynieść powinna chwile ze słońcem, a przed południem prawdopodobnie nawet bezchmurne niebo. W północnej połowie kraju notowali jeszcze dziś będziemy podwyższony gradient baryczny. Dlatego też na północy pogoda na sobotę przyniesie jeszcze nieco silniejszy wiatr.

Prognoza wiatru na niedzielę 18 marca 2023
Prognoza wiatru na niedzielę

Nas samym morzem siła wiatru sięgać może 70 km/h. Im głębiej w ląd, tym wiatr wiał będzie coraz słabszy. Również z biegiem dnia gradient baryczny zacznie maleć, więc i wiatr będzie się uspokajał.

Coraz cieplej w kraju i regionie

Zdecydowanie najważniejszą wiadomością obecnych prognoz pogody jest nadejście w nasz region termicznej wiosny. Robi się coraz cieplej. Z każdym dniem napływ ciepłych mas powietrza z południowego zachodu jest coraz silniejszy. Dziś prognozy temperatury dla Polski wyglądają jak poniżej.

Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury

Na zachodzie kraju temperatura już dziś przekroczy 12-14 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachodzie już termiczna wiosna, na wschodzie przyjdzie nam się jeszcze na takie temperatury jeszcze kilkadziesiąt godzin poczekać. Pogoda na sobotę przyniesie na wschodzie Polski jeszcze około 9-10 stopni, jednak w wielu regionach wschodnich od rana świeciło będzie słońce podnosząc temperaturę odczuwalną. Ciśnienie atmosferyczne bardzo powoli spada, jednak wciąż dziś jest na bardzo wysokim poziomie. Barometry w Warszawie pokażą dziś w okolicach 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk