Pogoda na sobotę 20 maja 2023. Burze na południu. Lato zawita do Polski

Kończący się tydzień nieco wymęczył mnie pogodowo. Mieszkam na wschodzie kraju, a tutaj chmury i deszcz pojawiały się praktycznie codziennie. W poniedziałek, środę i czwartek lało przez cały dzień. Pogoda na sobotę przyniesie w końcu zmiany. W Polsce pojawi się więcej słońca. Temperatury poszybują w górę. Lato da znać, że jest już coraz bliżej.

Pogoda na sobotę. Wyż poprawi aurę nad Polską

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu z północy Europy. W sobotę ośrodek ten wpływał będzie już na pogodę w całej Polsce.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Na południu Europy wciąż panują niże. Ulewy z nimi związane przynoszą powódź, która przyniosła ofiary śmiertelne. Podczas gdy na południu pogoda jest nadal koszmarna, w naszym regionie pojawiać zacznie się coraz więcej słońca. Rozpogodzenia dziś możliwe są praktycznie w całym kraju. Jednak nie spodziewamy się jeszcze pięknego, błękitnego nieba. Na taką pogodą przyjdzie czas w niedzielę i poniedziałek. Dziś towarzyszyć nam będą jeszcze chmury w wielu regionach kraju. W godzinach popołudniowych, w południowej połowie kraju możliwe są burze.

Pogoda na sobotę. Burze możliwe na południu Polski
Pogoda na sobotę. Burze możliwe na południu Polski

Największe szanse na wyładowania atmosferyczne mają mieszkańcy gór i obszarów podgórskich. Tutaj konwekcja wspomagana będzie przez czynniki orograficzne (tereny podwyższone). Burze w Polsce nie będą w sobotę silne. Późnym popołudniem i wieczorem konwekcja zaniknie. Na zachodzie i południu odczuwalny będzie dziś wiatr. W wymienionych regionach wiać może dziś z prędkością do 40 km/h. W burzach porywy wiatru sięgać mogą 60-70 km/h. Podczas gdy na zachodzie i południu wiatr będzie odczuwalny, na pozostałym obszarze Polski praktycznie bezwietrznie.

Coraz wyższe temperatury powietrza

Przez większość tygodnia w Polsce było chłodniej. Jednak już wczoraj zaczęły do nas napływać cieplejsze masy powietrza z południowego wschodu. Dlatego dziś w kraju temperatury będą już wyższe. Ponieważ na południu mamy spore szanse na rozpogodzenia, temperatury w tej części kraju będą najwyższe.

Prognoza temperatury sobota 20 maja
Prognoza temperatury sobota 20 maja

Najcieplej będzie na południu i południowym wschodzie. Tutaj termometry wskażą do 23 stopni Celsjusza. Jednak napływ ciepłych mas powietrza odczuwalny będzie w całym kraju. Wszędzie w Polsce temperatury osiągną dziś 20 stopni Celsjusza. Poniżej tylko w wyższych partiach gór, jednak na nizinach wszędzie czeka nas ciepły lub bardzo ciepły dzień. Ponieważ wyż w znacznym stopniu wpływa na pogodę w regionie, dziś ciśnienie atmosferyczne będzie nadal wysokie. Barometry przez cały dzień stabilnie wskazywały będą 1025 hPa. Podsumowując, przed nami dzień z lepszą pogodą niż przez większą część minionego tygodnia. W wielu regionach pojawi się słońce, temperatury wzrosną. Po południu możliwe są burze w południowej połowie kraju. Jednak nie będą to burze silne.