Pogoda na sobotę 25 lutego. Śnieżyce i ulewy. Trudne warunki na drogach

Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na sobotę. Załamanie pogody związane z nurkującymi z północy niżami trwa od wczoraj. Jednak to w sobotę 25 lutego czeka nas kulminacja złej pogody w tym okresie. Przed nami dzień pełen opadów. Zacznijmy jednak od sytuacji synoptycznej w regionie.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna w regionie
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna w regionie

Na granicy Polski i Litwy znajdzie się centrum aktywnego niżu. Front związany z tym ośrodkiem barycznym dokuczał nam w pogodzie przez ostatnią dobę. Dziś pogodę psuł będzie sam niż, w obszarze oddziaływania którego dochodziło będzie do rozwoju licznych chmur kłębiastych. Nad Wyspami Brytyjskimi widać wyż, który w kolejnych dniach zacznie wpływać na pogodę w naszym regionie.

Pogoda na sobotę. Mnóstwo opadów nad Polską

Tak jak wspomniałem powyżej, na pogodę dziś w Polsce wpływał będzie bezpośrednio niż baryczny, który wędruje blisko północno wschodniej Polski. Po zachodniej stronie niżu, do naszego kraju z północy spływa chłodne, chwiejne powietrze. Duży gradient temperatury, chwiejne, chłodne masy powietrza oraz bliskość niżu sprawią, że pogoda na sobotę przyniesie w Polsce masowy rozwój chmur konwekcyjnych.

Pogoda na sobotę. Mnóstwo opadów konwekcyjnych
Pogoda na sobotę. Mnóstwo opadów przelotnych

Powyżej mapa z prognozą opadów na dzisiejszy dzień. Widać na niej mnóstwo kropek rozsianych po całym terytorium Polski. To potwierdzenie słów, które napisałem powyżej. Ponieważ warunki do rozwoju konwekcji będą sprzyjające nad krajem rozwinie się mnóstwo chmur kłębiastych. Na północy, zachodzie i częściowo w centrum będą to przelotne opady śniegu, które lokalnie mogą przynosić solidny atak zimy. Na południu i częściowo na wschodzie zalegać będą jeszcze nieco cieplejsze masy powietrza. Dlatego też, w tych regionach możliwe są dziś opady deszczu. Ponieważ niż będzie towarzyszył nam przez cały dzień, przelotne opady również występowały będą praktycznie przez całą sobotę.

Silny wiatr w części Polski. Sobota 25 lutego
Prognoza wiatru na sobotę 25 lutego

Bliskość niżu to nie tylko dużo opadów w sobotę. Ponieważ w naszym regionie obserwujemy duży gradient ciśnienia, pogoda na sobotę przyniesie silny wiatr w części regionów Polski. Na zachodzie i południu kraju wiać dziś może z prędkością nawet ponad 80 km/h. Podczas przechodzenia chmur konwekcyjnych z opadami śniegu możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. Jednak uspokajam, dzisiejszy wiatr będzie dużo słabszy od tego z poprzedniej soboty. Sprawdzaj prognozę pogody dla Polski na stronie głównej portalu.

Ochłodzenie w sobotę nad Polską

Powyżej wspominałem, że za frontem, po zachodniej stronie niżu do Polski spływać zacznie chłodniejsze powietrze z północy. Dlatego też temperatury w kraju spadną. Podczas gdy jeszcze w czwartek na Dolnym Śląsku było wręcz wiosennie, dziś w okolicach 4 stopni tylko w Polsce południowej. Na północy kraju termometry wskażą zaledwie w okolicach zera stopni.

Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury

Wieczorem temperatura zacznie jeszcze spadać. Noc z soboty na niedzielę przyniesie lekki mróz w wielu regionach kraju. Nie będzie nam dziś sprzyjać ciśnienie atmosferyczne. Przez większość soboty barometry wskazywały będą zaledwie 990 hPa. Dopiero po południu wartość ciśnienia w Polsce zacznie rosnąć.