Pogoda na sobotę 25 marca. Wpływ niżu. Silny wiatr i liczne burze w Polsce

W pogodzie w naszym regionie powoli zachodzić zaczną zmiany. Ciepłe, wiosenne masy powietrza wypychane będą na południowy wschód od kraju. Ich miejsce zajmą chłodne masy powietrza arktycznego z północy. Dziś ten proces zostanie zapoczątkowany, ale jeszcze nie odczujemy go mocno. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na sobotę 25 marca.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptycna

Niewiele zmieni się dziś ogólna sytuacja synoptyczna w naszym regionie. Co prawda front atmosferyczny powędruje już dalej na wschód, jednak wciąż pozostaniemy pod wpływem dość aktywnego wciąż niżu z centrum nad Skandynawią. Przynosi on podwyższony gradient baryczny, więc pogoda na sobotę będzie w Polsce dość dynamiczna. Przeczytaj również: Burze i nawałnice w piątek w wielu regionach

Pogoda na sobotę. Mnóstwo dynamiki w pogodzie

Dziś czeka nas bardzo dynamiczna, jak na wczesną wiosnę przystało pogoda. Wciąż znajdujemy się pod wpływem niżów z północno zachodniej Europy. Podwyższony gradient baryczny prowadzi do silnego wiatru w regionie. Dobre warunki wiatrowe oraz pionowy gradient temperatury pozytywnie wpływają na dzisiejszy rozwój chmur konwekcyjnych nad Polską.

Pogoda na sobotę. Chmury kłębiaste, opady i burze
Pogoda na sobotę. Mnóstwo opadów przelotnych w Polsce

Powyżej prognoza opadów dla Polski na sobotę 25 marca. Widać tu masowy rozwój chmur kłębiastych. Chmury konwekcyjne przyniosą w całym kraju zarówno intensywne opady przelotne, jak i nawet wiosenne burze. Nie będą to zjawiska bardzo silne, jednak ilość burz dziś nad krajem może być naprawdę spora. Zjawiska konwekcyjne nie będą bardzo groźne, jednak pamiętać musimy, że każde wyładowania atmosferyczne są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Bądźmy ostrożni podczas przechodzenia burzy w okolicy.

Pogoda na sobotę. Silniejszy wiatr w Polsce
Pogoda na sobotę. Silniejszy wiatr w Polsce

Pogoda na sobotę przyniesie nie tylko dużo przelotnych, lokalnie intensywnych opadów (i burz). Ponieważ znajdujemy się w obszarze podwyższonego gradientu barycznego, w Polsce pojawi się dziś wiatr. Podczas gdy na wschodzie nie będzie to wiatr silny, tak na zachodzie kraju porywy wiatru przekraczać mogą dziś 70 km/h. To już jest wiatr kwalifikujący się pod definicję wichury. Nie będę straszył Was wichurą, jednak wiatr wiejący z prędkością w okolicach 70 km/h, to jest już wiatr silny, porywisty i należy napisać o nim w prognozie pogody. Do 50 km/h wiało dziś będzie na północy Polski. Oczywiście, w burzach porywy wiatru mogą być silniejsze. Przeczytaj również: Mróz wraca do Polski. Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Wysokie temperatury odsuwają się na południowy wschód

Gdzieś wyżej wspominałem, że dziś rozpoczyna się proces powolnego ochłodzenia. Ciepłe masy powietrza zostają powoli wypychane na południowy wschód przez chłodniejsze masy z północy kontynentu. Dziś jednak towarzyszyły będą nam dość przyjemne, wysokie temperatury.

Prognoza temperatury sobota 25 marca
Prognoza pogody sobota 25 marca

Najchłodniej dziś na zachodzie kraju, gdzie termometry wskazywały będą do 12 stopni Celsjusza. Podczas gdy zachód powoli zacznie odczuwać zbliżające się ochłodzenie, nadal ciepło i wiosennie na wschodzie kraju. Tutaj termometry pokażą dziś nawet w okolicach 18-19 stopni Celsjusza. Cieszmy się ciepłem i słońcem (to będzie pojawiało się pomiędzy przelotnymi opadami). Przed nami kilka chłodniejszych dni i nocy. Korzystajmy więc z uroków wiosny. Ciśnienie atmosferyczne nie będzie wpływało na nas negatywnie. Barometry w sobotę pokazywały będą stabilnie, lekko ponad 1000 hPa.