Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na sobotę 3 grudnia. Śnieżyca w części Polski. Odwilż na południu

Pogoda na sobotę. Śnieg w Polsce. Mróz

Pogoda w Polsce zaczyna się zmieniać. Już wczoraj za zachodnimi granicami kraju mocno sypnęło śniegiem. Płytki niż dziś dotrze do Polski. Pogoda na sobotę przyniesie opady śniegu w części kraju. Sprawdźmy jak będą intensywne oraz co jeszcze przyniesie nam pogoda na 3 grudnia 2022.

Pogoda na sobotę. Zróżnicowana pogoda w Polsce

Na północy kraju sypnie śniegiem. Nie będzie to może silna śnieżyca, jednak przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść kilka centymetrów. Strefę opadów śniegu widać doskonale na wyliczeniach praktycznie wszystkich modeli pogodowych.

Pogoda na sobotę. Opady śniegu na północy kraju
Pogoda na sobotę. Opady śniegu w Polsce

Powyżej mapa z prognozą opadów wg. wyliczeń modelu GFS. Jednak równie dobrze mógłbym tu podstawić mapę z modelu ECMWF, ICON, czy każdego innego. Wszystkie modele wyliczają zgodnie. Pogoda na sobotę przyniesie opady śniegu w kraju. Z rana sypnie na zachodzie kraju, by po południu strefa opadów przeniosła się na północ Polski. Lokalnie, na północy opady śniegu mogą być umiarkowane, a nawet intensywne. Inny rodzaj pogody panował będzie w centrum, na wschodzie i południu kraju. Tutaj wciąż dominuje „zgniły wyż” przynosząc nam wilgotną, ponurą aurę pełną chmur pod inwersyjnych i lokalnych mgieł. Opadów w omawianych obszarach nie przewiduję. Pogoda na sobotę nie przyniesie nam silniejszych porywów wiatru. Lokalnie w górach powiać może do 50 km/h. Nieco silniejszy wiatr również nad samym morzem. Na pozostałym obszarze kraju wiatr będzie bardzo słaby, w wielu regionach praktycznie nieodczuwalny.

Duża różnica temperatury w sobotę nad Polską

Pogoda na sobotę przyniesie całkiem spory kontrast termiczny w kraju. Podczas gdy na północy panował będzie mróz, na południe Polski wkroczy odwilż. Związane jest to z napływem cieplejszych mas powietrza z południa kontynentu. Północy jeszcze się przez wzrostem temperatury „obroni”, jednak na południu kraju termometry wskazywać dziś mogą nawet do 7 stopni powyżej zera.

Prognoza temperatury na sobotę dla Polski
Temperatury dziś w Polsce

Powyżej prognoza temperatury dla Polski wg. modelu ECMWF. Podczas gdy na południu może być nawet 7 stopni, na północy mróz sięgać może w najcieplejszym momencie dnia -4 stopni. To ponad 10 stopni różnicy na obszarze kraju. Dość spory kontrast termiczny jak na początek grudnia. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż bardzo wysokim poziomie. Barometry pokazują stabilnie, delikatnie poniżej 1030 hPa. Ciśnienie jest wysokie, jednak co dla naszego samopoczucia najważniejsze, utrzymuje się na stałym poziomie. Miłego dnia. Uważajcie na drogach w Polsce Północnej i Zachodniej. To znaczy, na drogach uważajcie wszędzie, jednak w wymienionych regionach jeszcze bardziej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk