Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężna śnieżyca uderzy z północy. Nurkujący niż i ponad 110 cm śniegu. W weekend śnieg w Polsce

Śnieżyca nad Polską. W weekend. Silne opady śniegu z północy


Pogoda w Polsce w przyszłym tygodniu będzie dynamiczna. Przez kraj przetoczy się aktywny niż. Możliwe jest śnieżyca i intensywne opady deszczu. Sprawdzimy również, gdzie śnieg spadnie w weekend w Polsce, ponieważ modele widzą na sobotę coraz silniejsze opady śniegu. Zacznijmy jednak od wydarzeń w Ameryce Północnej. Tam śnieżyca będzie naprawdę potężna.

Śnieżyca uderzy z północy. Potężne opady śniegu w Ameryce Północnej

Zacznijmy od Ameryki Północnej. Obecnie mamy tam do czynienia z bardzo ciekawą, aczkolwiek jednocześnie groźną sytuacją pogodową. Spójrzmy na mapę baryczną.

Śnieżyca w USA. Czym jest spowodowana?
Śnieżyca w USA. Czym jest spowodowana?

Większość USA znajduje się pod wpływem wyżów. Jednak z północnego zachodu, znad Kanady nurkuje głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Dziś znajdzie się on nad północno zachodnimi stanami USA. Śnieżyca jaka będzie towarzyszyła niżowi będzie naprawdę silna. Spodziewamy się zjawisk jak blizzard, czy nawet burz śnieżnych. Na nizinach spadnie 20-40 cm świeżego śniegu. Jednak naprawdę mnóstwo świeżego puchy śnieżyca przyniesie w górach na północnym wschodzie Kalifornii.

Śnieżyca przyniesie ponad 110 cm śniegu
Śnieżyca przyniesie 45 cali sniegu

Tutaj śnieżyca przyniesie nawet 45 cali pokrywy śnieżnej. To ponad 110 cm śniegu w przeliczeniu na naszą jednostkę miary. Przyznacie, że taka ilość śniegu robi wrażenie. Niestety (albo stety), taka śnieżyca w obecnym okresie nie przetoczy się przez nasz region. Co nie oznacza, że śniegu w Polsce całkowicie nie będzie. Przeczytaj również: Silny mróz blisko Polski

To nie silna śnieżyca, ale sypnie śniegiem w sobotę w Polsce

W poprzednim akapicie napisałem, że niestety śnieżyca o takiej intensywności nie wystąpi w najbliższym czasie w naszym regionie. Ktoś może pomyśleć, że zwariowałem, ale nie. Piszę to z całkowitym przekonaniem. Chciałbym, by w Polsce sypnęło śniegiem, by grudzień w końcu przyniósł porządną zimę z białymi krajobrazami. Sobota przyniesie namiastkę takiej pogody w części Polski.

Śnieżyca na północy Polski w sobotę 3 grudnia
Śnieżyca na północy Polski w sobotę 3 grudnia

Już dziś śnieg pada mocno u naszych zachodnich sąsiadów. Lokalnie śnieżyca będzie w Niemczech dość silna. W sobotę 3 grudnia strefa opadów śniegu wkroczy do Polski. Najwięcej opadów spodziewamy się na północy kraju. Tutaj lokalnie grubość pokrywy śnieżnej w niedzielę wyniesie do 5 cm. Północ Polski będzie jedynym regionem, w którym spodziewamy się pokrywy śnieżnej.

Grubość pokrywy śnieżnej w niedzielę nad Polską
Grubość pokrywy śnieżnej nad Polską

Znacznie więcej śniegu w niedzielę zalegało będzie w Niemczech oraz za naszą wschodnią granicą. Szkoda tylko, że z tej zimy wraz z nadejściem nowego tygodnia pozostanie całkiem niewiele. Wszystko przez aktywne niże z południa oraz napływające wraz z nimi ciepłe masy powietrza.

Aktywne niże nad Polską. Dynamiczna pogoda w Polsce

Przyszły tydzień przyniesie nam duże zmiany w pogodzie. Wciąż pozostawali będziemy pod wpływem wyżu ze wschodu, jednak przez kraj przetoczą się aktywne niże z południa Europy. Przyniesie to wzrost dynamiki w pogodzie, ale i ocieplenie. Niestety nawet, jak przez niektóre regiony przejdzie śnieżyca, to śnieg nie będzie miał większych szans na utrzymanie się i utworzenie pokrywy śnieżnej.

Śnieżyca możliwa nad Polską

Mocniej śniegiem sypnąć może na północnym wschodzie we wtorek. Jeszcze bardziej dynamicznie zapowiada się druga połowa tygodnia. W tedy to przez kraj przetoczą się niże z południa. Ciężko stwierdzić, czy towarzyszyć będzie im silna śnieżyca, czy raczej intensywne opady śniegu. Na ten moment model GFS widzi opady śniegu w centrum i na wschodzie kraju. Deszcz padać miałby na południu. Trzymam kciuki za incydent zimowy. Jednak z większym prawdopodobieństwem prognozę pogody dla Polski w związku z niżami na przyszły tydzień wydamy pewnie w weekend. Pewnym jest, że przyszyły tydzień przyniesie nam zdecydowany wzrost dynamiki w pogodzie w naszym regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk