Silny mróz do -15 na wschodzie. Aktualizacja prognoz pogody dla Polski na początek grudnia

Jeszcze kilka dni temu modele pogodowe jednogłośnie widziały silny mróz na północnym wschodzie i częściowo na wschodzie kraju. Obecnie prognozy zdają się nieco korygować. Silny mróz owszem, wystąpi w naszym regionie, jednak spadki temperatury w naszym kraju nie powinny być aż tak spektakularne.

Potężny mróz na wschodzie. Czym będzie spowodowany?

W chłodnej połówce roku często bywa tak, że silne wyże ze wschodu i północy ściągają w nasz region arktyczne powietrze. Nie inaczej jest również tym razem. Spójrzmy na mapę baryczną.

Silny wyż ze wschodu ściągnie mróz w nasz region
Silny wyż ze wschodu ściągnie mróz w nasz region

Nad Rosją rozbudował się silny antycyklon Erik. Ciśnienie w jego centrum przekracza 1050 hPa. Jest to wartością bardzo wysoką. May powietrza wokół wyżu krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że w nasz region spływają arktyczne masy powietrza prosto z Syberii. W jednym z ostatnich wpisów opisywaliśmy jak duże spadki temperatury panują na północy i północnym wschodzie Rosji. Mróz sięga tam -50 stopni Celsjusza. W nasz region oczywiście aż tak chłodne masy powietrza nie spłyną, ale zrobi się chłodniej.

Atak zimy na wschodzie Europy

Dobrze, zobaczmy zatem co w najbliższych dniach działo będzie się na wschód od naszego kraju. Jak silne spadki temperatury przyniesie adwekcja chłodu ze wschodu i północnego wschodu. Poniżej animacja prognoz temperatury dla naszego kontynentu.

Mróz na wschodzie Europy

Na animacji widać doskonale jak kolejne fale chłodu zbliżają się po południowej stronie wyżu w nasz region. Mróz na zachodzie Rosji, czy w Białorusi w najbliższych dniach osiągał będzie nawet -15 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach w Europejskiej części Rosji temperatura spadać będzie nawet do -20 stopni Celsjusza. Jednak wprawne oko zauważy, że pod koniec animacji temperatury w regionie znacznie wzrosną. Podczas gdy w pierwszych dniach grudnia na wschód od Polski pojawi się silny mróz, tak w dniach kolejnych z południa Europy napłynie tu ciepła masa powietrza. To duża zmiana w porównaniu z wyliczeniami modeli jeszcze sprzed kilku dni. Powodem napływu ciepła będzie aktywny niż, który przetoczy się przez region (przynosząc możliwy atak zimy w części Polski).

Mróz w Polsce. Zmiany w prognozach na początek grudnia

Tak jak wspomniałem powyżej, podczas gdy jeszcze kilka dni temu zapowiadało się na tęgi mróz, obecnie wyliczenia modeli uległy zmianom. Mróz w Polsce Wschodniej pojawi się z początkiem grudnia, jednak wedle nowych wyliczeń będzie tak silny.

Mróz w Polsce na początek weekendu
Mróz w Polsce na początku weekendu

Najchłodniejszym okresem w Polsce w najbliższym czasie będzie początek weekendu. Noc z piątku na sobotę przynieść może mróz dwucyfrowy na krańcach północno wschodnich. To będzie noc z ujemnymi temperaturami w całym kraju. Jednak prócz północnego wschodu spadki temperatury nie będą już tak silne. W drugiej części weekendu w region zbliży się wspominany aktywny niż z południa. Przyniesie on ciepłe masy powietrza. Prawdopodobnie czeka nas silne ocieplenie w okolicach wtorku-środy.

Ocieplenie w Polsce w okolicach przyszłego wtorku
Silne ocieplenie w okolicach wtorku

Pamiętajmy jednak, że do opisywanego okresu w pogodzie pozostaje prawie tydzień. Ostatnie aktualizacje modeli pogodowych pokazują nam, że modele słabo radzą sobie z prognozowaniem parametrów pogody przy aktywnych niżach z południa. Jeszcze kilka dni temu pierwsza dekada grudnia miała przynieść mróz, lokalnie silny. Teraz widzimy ocieplenie, nawet powyżej 10 stopni na południu kraju. Zobaczymy co przyniosą kolejne aktualizacje modeli. Ze swojej strony obiecuję analizować sytuację na bieżąco. Najnowsze prognozy pogody dla Polski znajdziecie zawsze na stronie głównej portalu.