Zgniły antycyklon wpływa na pogodę. Będą mgły marznące, zamglenia i opady marznące w Polsce

Zgniły antycyklon wpływał na pogodę w ostatni dzień listopada. Rozpogodzenia były dziś na jeszcze mniejszym obszarze. Pojawiły się tylko w rejonach podgórskich i górskich na południu naszego kraju.

Zgniły wyż kształtuje pogodę w Polsce na przełomie listopada i grudnia

Względem ubiegłych dni sytuacja baryczna w naszej części Europy nie uległa większej zmianie. Polska pozostanie nadal pod wpływem wyżu Erik znad Rosji w pierwszych dniach grudnia. Klin wyżowy z nim związany sięga daleko w głąb Europy Środkowej i częściowo zachodniej. Pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego, występuje zachmurzenie warstwowe chmurami stratus i stratocumulus, z których zdarzają się śladowe opady mżawki, deszczu ze śniegiem i drobnego śniegu.

Zgniły wyż wpływa na pogodę. Prognoza pola ciśnienia na 1.12.2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Zgniły antycyklon wpływa na pogodę. Będą mgły, zamglenia i opady marznące w Polsc
Zgniły antycyklon

Wraz z początkiem grudnia rozpocznie się jednak napływ powietrza polarno kontynentalnego ze wschodu. Powróci mróz całodobowy, który z każdym dniem przesuwać ma się na zachód. Dominować ma wiatr z kierunków wschodnich, który potęgować ma odczucie chłodu i taka sytuacja utrzyma się przez kilka pierwszych dni nowego miesiąca. Prawdopodobnie w okolicach 4-5 grudnia 2022, przejściowo napłynie cieplejsze powietrze z południa. Zachmurzenie niskie w pierwszych dniach nowego miesiąca ograniczy jednak silne spadki temperatury po zachodzie słońca. Będziemy pod wpływem zgniłego wyżu. Amplitudy dobowe temperatury nie okażą się duże, ale tam gdzie pojawią się przejaśnienia i dłuższe rozpogodzenia, większy mróz może się zdarzyć. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale więcej podamy już jutro.

Noc ze środy zachmurzenie duże lub całkowite, jedynie w rejonach podgórskich większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na północy i wschodzie kraju, słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, możliwa marznąca mżawka powodująca gołoledź. Silne zamglenia, miejscami mgła marznąca i osadzająca szadź, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -4°C na Suwalszczyźnie, do 1°C nad morzem, chłodniej w kotlinach górskich około -6°C. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 1 grudnia 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski

niska temperatura w Polsce, 1 grudnia 2022
Mróz w Polsce

Fanipogody.pl