Atak zimy w Polsce. Śnieżyce przyniosą 10-20 cm śniegu. Do tego mrozy poniżej -10 stopni

Dostajemy mnóstwo zapytań odnośnie zimy w grudniu. Czy czeka nas atak zimy i śnieżyce? A może grudzień, tak jak w ostatnich latach przyniesie silne ocieplenie i nawet dwucyfrowe, dodatnie temperatury? Na wstępie zaznaczam, że poniższe prognozy odnoszą się do okresu za 7-10 dni. Mogą jeszcze być obarczone błędem. Poniższy wpis wyjaśni nam jednak jaki scenariusz pogodowy czeka nas w pierwszej połowie grudnia.

Zanim atak zimy, kilka wyżowych dni

Przypominam, we wpisie odpowiadam na pojawiające się pytania odnośnie pogody w grudniu. Zanim wystąpi wspominany atak zimy na początku grudnia, przed nami kilka ostatnich dni listopada. Na pogodę w kraju będzie w tym czasie wpływał potężny wyż z północnego wschodu kontynentu.

Silny wyż na wschodzie kontynentu
Silny wyż na wschodzie kontynentu

Wyż zapewni spokojną pogodę w naszym regionie przynajmniej do weekendu. Niestety, spokojna pogoda nie wiąże się ze słońcem i bezchmurnym niebem. Przed nami kilka wilgotnych, mglistych i pochmurnych dni, ponieważ wyż w naszym regionie ma tendencję do „gnicia”. Opady śniegu, a lokalnie śnieżyce przechodzą na wschód od Polski. W naszym kraju niestety pokrywa śnieżna na nizinach stopniała praktycznie do zera. Jednak początek grudnia to zmieni. Przed nami atak zimy w wyliczeniach modeli pogodowych. Najnowsze prognozy pogody zawsze na stronie głównej portalu.

Nadchodzi mróz. Śnieg będzie miał szanse utrzymywać się w części Polski

Jak wszyscy z pewnością wiemy, aby pokrywa śnieżna utrzymywała się, potrzebne są ujemne temperatury powietrza. Warunek ten zostanie spełniony w części Polski z początkiem grudnia. Spójrzmy na animację prognoz temperatury na najbliższy czas. Modele pogodowe nieco „złagodziły” swoje wyliczenia. Mróz w Polsce w obecnych wyliczeniach nie jest tak silny jak jeszcze kila aktualizacji temu.

Mróz w regionie. Możliwy atak zimy

Nie zmienia to jednak faktu, że zwłaszcza na wschodzie kraju spadki temperatur będą znaczące. Nocami od czwartku do soboty na północnym wschodzie kraju temperatura spadać może poniżej -10 stopni. W weekend na wschodzie kraju mróz może być całodobowy. Początek przyszłego tygodnia to chwilowe ocieplenie, jednak druga połowa pierwszej dekady grudnia to znów spadki temperatury poniżej zera. Krótkotrwałe ocieplenie (dodatnie temperatury za dnia), zbiegnie się z przejściem przez Polskę wydajnych opadowo niżów z południa Europy. Jeśli temperatury w wyższych partiach troposfery pozwolą, czekać nas może silny atak zimy. Lokalnie śnieżyce w Polsce mogą być naprawdę silne.

Atak zimy w Polsce. Co widzą modele numeryczne

Do końca obecnego tygodnia opadów w kraju raczej się nie spodziewajmy. Sytuacja staje się dynamiczna wraz z nadejściem kolejnego tygodnia. Do Polski wkroczy aktywny niż z południa Europy.

Atak zimy. Aktywny niż z południa Europy
Atak zimy. Aktywny niż z południa

Powyżej prognoza opadów i położenia ośrodków barycznych na poniedziałek 5 grudnia. Widać, że nad południową Polską znajdzie się centrum niżu z południa Europy. Strefa opadów deszczu dość szybko przechodzić będzie w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Śnieżyca rozpocznie się na zachodzie kraju, by we wtorek przemieścić się nad regiony centralne. Kolejne aktywny niż wkroczyć ma wg. prognoz do kraju w środę 7 grudnia.

Atak zimy również w środę 7 grudnia
Atak zimy również w środę 7 grudnia

Tym razem śnieżyca niosąca atak zimy ma przejść nad regionami wschodnimi kraju. Jednak jest pewne ale. Po pierwsze nie wiemy na ten moment, czy temperatury (lekko na plusie) nie spowodują, że zamiast intensywnych opadów śniegu nad Polską padał będzie deszcz (taki scenariusz jest widziany przez model ECMWF). Dodatkowo, jak to z niżami z południa. Ich dokładna trajektoria znana będzie dopiero w okolicach weekendu. Wtedy z większym prawdopodobieństwem będę mógł napisać, gdzie dokładnie przejdzie strefa intensywnych opadów. Jednak na ten moment klaruje się już pewien scenariusz pogodowy na początek grudnia. Po weekendzie czeka nas przejście aktywnych niżów z południa. Czy przyniosą one atak zimy, czy tylko intensywne opady deszczu. Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać kilka aktualizacji modeli.