Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Spadki temperatury poniżej -10°C, śnieżyce i burze śnieżne

Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Spadki temperatury poniżej -10°C wystąpią, śnieżyce i burze śnieżne. Sprawdzimy, jak prezentują się najnowsze odsłony modeli numerycznych.

Pogoda długoterminowa. Grudzień 2022 może zapisać się jako miesiąc chłodny w Polsce

Z dużą uwagą obserwujemy od kilku dni prognozy numeryczne różnych modeli na grudzień 2022, czyli ostatni miesiąc mijającego roku. Wynika z nich, że 12 miesiąc roku charakteryzować ma się dużą dynamiką w pogodzie. Z pewnością nie będzie to miesiąc, kiedy to warunki pogodowe okażą się stabilne. Chociażby z uwagi ścierania się cieplejszych mas powietrza z południa i zachodu, ze znacznie chłodniejszymi z północy i wschodu, co może prowadzić do częstych opadów atmosferycznych. Zarówno w formie ciekłej, ale częściej mieszanej i stałej na nizinach i wyżynach.

Prawdopodobnie w grudniu 2022 doświadczymy podziału na chłodniejszą północ i cieplejsze południe – zapowiada prognoza amerykańskiego modelu CFSv2. Być może na południu kraju temperatura, okaże się w skali miesięcznej powyżej normy, natomiast na zachodzie, północy, wschodzie i północnym wschodzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury na grudzień 2022, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 według CFSv2

pogoda długoterminowa z CFS wskazuje na podział w Polsce
Podział w pogodzie

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Niże będą często kształtować pogodę w grudniu

Bardzo ciekawie wyglądają za to prognozy średniej anomalii pola ciśnienia na grudzień 2022. Widzimy, że amerykański model CFS sygnalizuje nam miesiąc z dominacją pogody niżowej w południowej połowie kraju. Północ Polski częściej może znaleźć się w zasięgu obszaru wyżowego, który nie zawsze może być pogodny. Spodziewamy się okresami dużej ilości dni ze zgniłymi wyżami. Te zgniłe wyże mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni z rzędu. Dni pogodnych w grudniu nie będzie wiele, ale się zdarzą. Teoretycznie najwięcej pogodnych chwil będzie w górach i na obszarach podgórskich, gdzie będzie można czasem podziwiać rozległe „morza chmur”.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza średniej wartości ciśnienia na grudzień 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna pogoda w grudniu 2022
Niżowy wzór pogody

Meteorologiczna zima rozpocznie się już 1 grudnia 2022, astronomiczna trzy tygodnie później na półkuli północnej

1 grudnia 2022 rozpocznie się meteorologiczna zima. Kalendarzowa zima nadejdzie trzy tygodnie później. Nieuniknione jest to, że z każdym tygodniem będzie coraz chłodniej, ale okresami zdarzą się duże fluktuacje temperatury w kierunku cieplejszego wzorca. Prognozy pogody należy śledzić codziennie.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej opadów na grudzień 2022 według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niże śródziemnomorskie
Wilgotno na E/SE, S kraju

ECMWF chłodny dla całej Polski na grudzień 2022

ECMWF prognozuje grudzień 2022 jako miesiąc poniżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę w Polsce, co doskonale widać na poniższej grafice. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski powinna plasować się w górnym przedziale normy wieloletniej. Na południu, południowym wschodzie i wschodzie może być to miesiąc z ilością opadów powyżej normy. Dużo wilgoci mogą przynieść niże śródziemnomorskie, co może doprowadzić w chłodnym powietrzu do ataków zimy.

Pogoda długoterminowa. Anomalia średniej temperatury powietrza, względem lat 2004.2000 dla Polski według ECMWF EPS 46

pogoda długoterminowa wskazuje na zimny grudzień 2022
Zimny 12 miesiąc roku

Przymrozki, a często nawet mróz, również całodobowy będą zjawiskiem powszechnym w ostatnim miesiącu roku. Szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy mróz okresami będzie silny w czasie długich grudniowych nocy.

Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura minimalna na grudzień 2022 według ECMWF EPS 46 dla Polski

wilgotny grudzień 2022
Chłodny grudzień 2022

Pogoda długoterminowa. Modele są coraz chłodniejsze na grudzień 2022. Spodziewamy się okresami dużej dynamiki w pogodzie

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami, modele z różnych ośrodków zaczynają pokazywać chłodny wzór pogody na ostatni miesiąc roku. Mamy duże prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza często wystąpią opady śniegu i mieszane, a nawet burze śnieżne np. w powietrzu arktycznym morskim. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdarzą się także silne ataki zimy, które związane będą z wkroczeniem np. aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą dużo wilgoci znad tego akwenu. Prawdopodobne są również opady marznące powodujące gołoledź, które okażą się znacznie częstsze niż w listopadzie, spodziewamy się również marznących mgieł, które osadzać mogą malowniczą szadź. Należy podkreślić, że najwięcej okresów z pogodnym niebem spodziewamy się w szczytowych partiach gór, gdzie możliwe są okresy z zaleganiem morza mgieł pod warstwami inwersji. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić kolejne prognozy.

Morza chmur w chmurach mogą być spektakularne

Przykład podinwersyjnego „morza chmur” w szczytowych partiach gór w minionych miesiącach

nad wilgotną inwersją w górach
Widok na rozległe morze chmur wysoko w górach

Spektakularne „morze chmur” w górach, gdy to doliny znalazły się pod wilgotną inwersją wyżu. Powyżej inwersji możemy podziwiać chmury Cirrus oraz Altocumulus, które pięknie ubarwiają niebo o złotej godzinie. W kolejnych tygodniach takie widoki, w szczytowych partiach polskich gór mogą się jeszcze zdarzyć, gdy w dolinach zalegać będzie podinwersyjne zachmurzenie warstwowe.

Podinwersyjne morze chmur i chmury piętra średniego jednocześnie w górach

morze chmur w górach
Morze chmur w górach

Nad wilgotną inwersją zgniłego wyżu w szczytowych partiach gór w czasie niebieskiej godziny. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie ubarwione chmury altocumulus i cirrus w czasie złotej godziny. Widzimy również smugi kondensacyjne pochodzące z samolotów, które przelatywały na wysokości przelotowej.

Przepiękny spektakl wysoko w górach o niebieskiej godziny, gdy to w dolinach zalegało podinwersyjne morze chmur, natomiast na szczytach górskich było bez zachmurzenia piętra niskiego z uwagi na duży spadek wilgotności względnej. Takie widoki są możliwe ponownie w kolejnych tygodniach w szczytowych partiach gór np. Tatrach i Sudetach

wilgotna inwersja wyżu
Nad wilgotną inwersją wyżu w górach

Przepiękne morze chmur i zachmurzenie piętra średniego i wysokiego o niebieskiej godzinie

podinwersyjne morze chmur. pogoda długoterminowa wskazuje na grudzień 2022 wilgotne inwersje wyżów
podinwersyjne morze chmur i Ac oraz Ci w górach

Niebieska godzina w czasie zalegania pod inwersją wyżu w górach zachmurzenia warstwowego. Powyżej wilgotnej warstwy mieliśmy do czynienia z bezchmurną aurą. Tylko w górnych warstwach troposfery pojawiły się chmury piętra wysokiego cirrus.

morze chmur
Morze chmur w górach

Możliwe są okresami pojedyncze przypadki burz w Polsce

W grudniu 2022 spodziewamy się jednostkowych przypadków burz. Szczególnie adwekcyjnych za głównymi frontami, jak i też w obrębie aktywnych stref o charakterze chłodnym i okluzji. Istnieje ryzyko, że w grudniu najwięcej burz może wystąpić na północy. Ze szczególnym uwzględnieniem Bałtyku. Mogą pojawiać się czasem głębsze cyklony związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Możliwe są nawet wichury. Dużo jednak będzie zależeć od położenia i intensywności prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. W przypadku powstania silnego wyżu na północy i wschodzie Starego Kontynentu, zachodnia cyrkulacja atmosfery może zostać zablokowana. Jednak w czasie dużego gradientu ciśnienia może pojawić się silny wiatr, który może powodować szkody. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Aczkolwiek również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe przy dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.

Przykład śnieżycy konwekcyjnej w półroczu chłodnym nad Polską

dynamiczna aura
Pogoda długoterminowa. Możliwe burze śnieżne

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji o prognozach na grudzień 2022.

Fanipogody.pl