Mróz całodobowy będzie częsty. Zdarzyć mogą się silne śnieżyce i krótkie okresy z napływem ciepłego powietrza. Czeka nas duża dynamika w pogodzie

Mróz całodobowy będzie zjawiskiem powszechnym w ostatnim miesiącu roku . Możliwe są silne śnieżyce i krótkie epizody z napływem ciepłego powietrza z zachodu i południa Europy. Oczekiwana jest duża dynamika w pogodzie w grudniu 2022.

Pogoda długoterminowa. Grudzień powinien zapisać się w skali miesięcznej jako chłodny

Już 1 grudnia 2022 rozpoczęła się meteorologiczna zima. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później. Sprawdzimy więc, co prognozują modele numeryczne na kolejne tygodnie rozpoczynającego się miesiąca. Wyliczenia pochodzić będą zarówno z modelu CFS, ECMWF, jak i też CanSIPS.

Model CFSv2 zakłada na przeważającym obszarze Polski anomalie poniżej normy wieloletniej. Największe ujemne odchylenie widzimy na poniższej mapie w północnej i północno wschodniej części kraju. Natomiast na krańcach południowych wartości mogą oscylować w okolicach normy wieloletniej.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2022 według modelu CFSv2, uwzględniając okres ref. 1984-2009

CFS sugeruje cieplejszy miesiąc na południu
cieplej na południu według CFS

Z prognoz modelu CFS wynika, że ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie najprawdopodobniej poniżej normy klimatycznej. W pasie dzielnic południowych możliwa suma opadów w normie.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na grudzień 2022 według CFS, zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu 21.11.2022 do 30.11.2022

rzadkie opady
CFS i prognoza opadów

Znacznie chłodniejszy jest amerykański model CanSIPS, który pokazuje nam ujemną anomalie temperatury na obszarze całej Polski. Według CanSIPS, miesięczna anomalia najniższa będzie na północnym wschodzie, gdzie dwucyfrowy mróz i zaleganie przez dłuższy czas pokrywy śnieżnej nie będzie rzadkie.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na grudzień 2022 według modelu CanSIPS, uwzględniając okres ref.1981-2010

ujemna anomalia temperatury i mróz częsty w grudniu 2022
Ujemna anomalia temperatury

Najwięcej padać ma w pasie dzielnic południowych, ale te prognozy mogą ulec jeszcze zmianie

Również model CanSIPS pokazuje, że na przeważającym obszarze Polski, ilość opadów będzie plasować się na przeważającym obszarze naszego kraju poniżej normy. Jedynie na południu, południowym wschodzie może być to miesiąc w normie opadowej, a na krańcach południowo wschodnich najprawdopodobniej powyżej normy. Jest duże prawdopodobieństwo, że znad Morza Śródziemnego w kolejnych tygodniach będą przemieszczać się aktywne niże śródziemnomorskie, które nieść będą z południa Europy dużo wilgoci. Pewne zawirowania w prognozach będziemy obserwować przy cyrkulacji wschodniej z uwagi na brak pomiarów naziemnych, aerologicznych i z samolotów na terenie Ukrainy

Prognoza anomalii miesięcznej na grudzień 2022 według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

opady często powyżej normy
Opady w normie i lekko powyżej normy

Także ostatnia aktualizacja modelu ECMWF EPS, sygnalizuje, że będzie to miesiąc z temperaturą przez większość czasu poniżej normy. Zdarzą się tylko krótkie epizody z wkroczeniem cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych. Najbliższe krótkie ocieplenie zdarzy się pod koniec 1 weekendu grudnia i na początku przyszłego tygodnia. Jednak ponownie na przełomie 1 i 2 dekady grudnia spłynąć może do nas chłodniejsze powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Ciężko jednak teraz określić skalę ochłodzenia, ale wygląda na to, że pierwsza połowa mijającego miesiąca zapisze się z temperaturą poniżej normy. Niewiele cieplej będzie w pasie dzielnic południowych.

Orientacyjna prognoza anomalii średniej temperatury powietrze, uwzględniając okres bazowy 2004-2020 dla Polski

prognoza modelu ECMWF sugeruje częsty mróz
Orientacyjna prognoza

Mróz zjawiskiem częstym. Dodatnia anomalia temperatury, bądź w okolicach normy możliwa na południu Polski w 1 dekadzie grudnia 2022, gdzie okresami napłynie cieplejsze powietrze

Z prognoz GFS/CFSR wynika, że na przeważającym obszarze Polski pierwsza dekada grudnia zapisze się jako chłodna. Cieplej może być w dzielnicach południowych, gdzie temperatura może być lekko powyżej normy klimatycznej. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, gdzie zima termiczna okaże się zjawiskiem powszechnym.

Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 metrach, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 na 10 dni według GFS/CFSR

zimno w Polsce
Ujemna anomalia temperatury

Z prognoz amerykańskiego modelu GFS wynika, że największy mróz w pierwszej dekadzie zdarzy się na północnym wschodzie, gdzie mróz dwucyfrowy może wystąpić kilkukrotnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Model GFS zakłada nawet spadki poniżej -15°C. Niewykluczone, że wartości okażą się o kilka stopni niższe, niż zakłada dla model z Ameryki Północnej, który ma tendencje do zawyżania temperatury.

Prognoza orientacyjna zasięgu mrozu i prawdopodobnych spadków temperatury na 10 dni. Wartości mogą okazać się o nawet 5-8 stopni niższe, niż zakłada to model GFS

silny mróz w kraju
Dwucyfrowy mróz w Polsce

Lekka zima termiczna obejmie przeważający obszar Polski. Szczególnie niska średnia dobowa temperatura powietrza jest prognozowana dla północno wschodniej części kraju. Cieplej powinno być na zachodzie i południu, gdzie okresami temperatura będzie charakterystyczna dla przedzimia.

Orientacyjna prognoza średniej dobowej temperatury na 10 dni. Miejscami wartości okażą się niższe, niż to zakłada model amerykański dla Polski

częsty mróz całodobowy
Mróz całodobowy w Polsce częsty

Szczególnie silny mróz możliwy na północnym wschodzie naszego kraju

Model GFS zakłada, że mróz całodobowy przez wiele z dni z rzędu utrzyma się na Suwalszczyźnie i Warmii oraz Mazurach. W pasie dzielnic południowych pokazuje on nawet 5-6°C w pierwszej dekadzie grudnia. Inne modele, jak np. ECMWF sygnalizują, że temperatura za sprawą napływu cieplejszego powietrza z południa może wzrosnąć do 8°C/11°C w pasie dzielnic południowych. Tych dni w pierwszej dekadzie nie powinno być dużo. Temperaturę powietrza na południu Polski może podnieść wiatr halny.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych dla Europy i obszarów przyległych

ciepło w polsce, okresami mróz
Będą krótkie epizody z napływem cieplejszego powietrza

W grudniu nie zabraknie opadów śniegu, nawet w formie ataków zimy. Jest szansa, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia okażą się białe. Prawdopodobieństwo na ten moment przekracza 50%, ale więcej wiadomo będzie dopiero za kilka tygodni. Utrzymanie się ujemnych anomalii temperatury w rozkładzie tygodniowym. Sugeruje nam, że grudzień 2022 zapisze się jako miesiąc z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Dwucyfrowy mróz nocami i w godzinach porannych, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń może nie być zjawiskiem rzadkim. Szerzej o trendzie na grudzień 2022 pisaliśmy wczoraj na łamach naszego portalu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe są zjawiska okresami zjawiska o charakterze ekstremalnym. Obrazujemy tylko pewne trendy, które nie muszą się w całości sprawdzić.

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Mróz całodobowy będzie częsty. Zdarzyć mogą się silne śnieżyce i krótkie okresy z napływem ciepłego powietrza. Czeka nas duża dynamika w pogodzie”

Możliwość komentowania została wyłączona.