Pogoda w środę 30 listopada 2022. Zgniły wyż. Uwaga na mgły. Szary dzień w Polsce

Wciąż znajdujemy się pod wpływem wyżu ze wschodu Europy. Niestety jest to wyż „gnijący”. Przynosi on mnóstwo wilgoci w kraju. W chłodnej porze roku oznacza to zawsze dużo chmur inwersyjnych oraz mgły. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda w środę 30 listopada 2022.

Obszar podwyższonego ciśnienia, ale pogoda nie będzie sprzyjać

Tak jak wspomniałem powyżej, środa jest kolejnym dniem, podczas którego znajdowali będziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Spójrzmy na mapę baryczną Europy na dzisiejszy dzień.

Pogoda w środę. Sytuacja baryczna nad Europą
Pogoda w środę. Sytuacja baryczna nad Europą

Praktycznie tylko region Morza Śródziemnego znajduje się pod wpływem niżu barycznego. Pozostałe regiony znajdują się pod wpływem wyżów. Czy to silnego antycyklonu ze wschodu, czy to słabszego wyżu z centrum nad Półwyspem Iberyjskim. Pogoda w środę w Polsce kształtowana będzie przez wyż ze wschodu kontynentu. Niestety, nie oznacza to, że czeka nas mnóstwo słońca i pogodne niebo. Wręcz przeciwnie, środa upłynie nam pod znakiem mglistej, szarej i jesiennej aury z nisko zawieszonymi chmurami inwersyjnymi. Uwaga na mgły, które lokalnie mogą być gęste. Większe szanse na chwile ze słońcem mają mieszkańcy Polski Południowej. Tutaj, podobnie jak we wtorek możemy oczekiwać przejaśnień. Im dalej na północ, tym szanse na rozpogodzenia będą malały. Na północy Polski pełne zachmurzenie przez cały dzień. Przeczytaj również: Atak zimy i mróz w Polsce na początku grudnia?

Prognoza temperatury na 30 listopada

Pogoda w środę nie przyniesie nam również większych zmian jeśli chodzi o temperatury powietrza. Termometry pokażą nawet minimalnie niższe wartości niż we wtorek. Lokalnie, delikatny mróz utrzyma się dziś przez cały dzień. Nawet w najcieplejszym momencie dnia temperatury w większości regionów nie przekroczą 2 stopni Celsjusza.

Temperatura w środę 30 listopada
Prognoza temperatury na środę 30 listopada

Minimalnie cieplej, lokalnie, przez krótki okres dnia na południowym zachodzie. Tutaj jednak termometry nie wskażą więcej jak 3-4 stopnie powyżej zera. Widać więc, że pogoda w środę nie rozpieści nas temperaturą nawet w najcieplejszym momencie dnia. Po zachodzie słońca temperatura znów spadnie. W regionach wschodnich i zachodnich pojawi się mróz. W nocy z środy na czwartek temperatury na wschodzie i terenach podgórskich padać mogą w okolice nawet -8 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na bardzo wysokim poziomie. Barometry dziś w Warszawie wskazywały będą 1030 hPa.