Pogoda na sobotę. Na wschodzie możliwy atak zimy

Od kilku dni piszemy o pierwszym odczuwalnym incydencie zimowym jaki pojawi się w ten weekend we wschodniej części Polski. Może nie będzie to gigantyczny atak zimy, jednak krajobrazy zabielą się. Pierwsze większe opady śniegu w Polsce wschodniej już w sobotę.

Opady w sobote w Polsce

Sobotni poranek przyniesie nam dużo opadów na wschodzie i w centrum Polski. Na wschodzie, lokalnie z rana może padać śnieg z deszczem. W pasie od Lublina po Mazowsze w godzinach porannych pada słaby deszcz. Strefa opadów w najbliższych godzinach przesuwała się będzie na południe kraju i nasuwając się nad regiony z bardziej wychłodzonym powietrzem deszcz na południu Polski przechodził będzie w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Około południa mocniej sypnąć może lokalnie na południu kraju. Z każdą godziną (oraz zbliżaniem się strefy chmur do gór) opady śniegu na południu Polski będą nasilały się. Lokalnie nie wyklucza się na południu dość intensywnych opadów śniegu.

Opady śniegu w Polsce

Jednak z główną strefą opadów, po przejściu której krajobrazy zabielą się jest strefa opadów śniegu, która wczesnym popołudniem wkroczy nad Polską północno wschodnią. Przez sobotnie popołudnie i noc z soboty na niedzielę opady śniegu wędrowały będą przez Polskę wschodnią i centralną z północny na południe.

Zimowo tylko we wschodniej części Polski

Piszemy o pierwszym incydencie zimowym, ale ten wydarzy się wyłącznie we wschodniej części kraju. Po południu w sobotę w regionach nadmorskich przelotnie padał będzie deszcz. Na zachodzie kraju raczej bez opadów, ale za to sobotni poranek i wieczór na zachodzie Polski przyniosą mgły.

Temperatury w Polsce w sobotę

Sobota przyniesie również ochłodzenie. Najcieplej w pasie od Pomorza po Wielkopolskę, gdzie termometry wskażą dziś 3-4 stopni powyżej zera. Na wschodzie Polski temperatury niższe, maksymalnie do 2 kresek powyżej zera. Krańce Polski południowej to możliwe całodobowe przymrozki. W tych regionach, w najcieplejszym momencie dnia 0-1 stopni. Wiatr w Polsce w sobotę bardzo słaby, maksymalne porywy wiatru to 15-20 km/h. Wiatr wiał będzie z kierunków północnych, a na zachodzie i południu północno zachodnich.