Pogoda na środę 1 marca 2023. Dobre złego początki

Wyż z zachodu Europy ma się doskonale. W obszarze podwyższonego ciśnienia znajduje się również nasz region, w tym sama Polska. Czy w związku z tym pogoda na środę będzie doskonała? Sprawdźmy co mówi prognoza pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna Europy. Widać tu, że wyż z centrum pomiędzy Szkocja, a Islandią wpływa również na nasz region. Przyczynia się on do ciekawego zjawiska na wschodzie Europy. Otóż niże atlantyckie, wypychane przez wyż na północne krańce Europy, osiągając długość geograficzną północnych krańców Skandynawii, zaczynają „nurkować” na południe i południowy wschód. Obecnie przynosi to dynamiczną pogodę w Rosji. Jednak bliżej weekendu spowoduje to załamanie pogody i możliwy atak zimy również w naszym regionie. Tak w ogóle to o dużo o ataku zimy, mrozie i śnieżycach w pierwszej połowie marca w Polsce pisałem dużo wczoraj. Zapraszam do tamtego wpisu, ale wróćmy już do prognozy pogody na środę, 1 marca 2023.

Pogoda na środę. Sporo słońca. Brak wiatru i opadów

W tytule wpisu napisałem „dobre złego początki”. Chodziło w tym o to, że pierwsza połowa marca rozpieszczać nas w pogodzie nie będzie. Pogoda zacznie się mocno psuć od najbliższego weekendu. Jednak jeszcze dziś pogodą nad Polską będzie całkiem w porządku. Nieco więcej wilgoci i zachmurzenia na północy kraju. Jednak w całej Polsce zdarzały będą się dziś chwile ze słońcem.

Pogoda na środę. Chwile ze słońcem
Pogoda na środę. Chwile ze słońcem

Powyżej prognoza zachmurzenia i opadów na środę wg. modelu ECMWF. W skutek podwyższonej zawartości wilgoci w troposferze, model widzi nawet delikatne opady na północnym wschodzie kraju. Jednak nie przywiązywałbym do tego wagi. Opady nad Polską nie pojawią się w środę na 99,9 %. Dobrą wiadomością jest również prognoza odnośnie wiatru w kraju. Odczuwalne porywy wiatru możliwe są dziś na wschodzie Polski, jednak i tutaj siła wiatru nie powinna przekraczać jednak 40-45 km/h.

Pogoda na środę. Prawie brak wiatru w Polsce
Pogoda na środę. Prawie brak wiatru w Polsce

Na pozostałym obszarze wiatr praktycznie nieodczuwalny. Nigdzie w Polsce wiatr nie będzie wpływał na temperaturę odczuwalną. To dobra wiadomość, ponieważ temperatury same w sobie nie będą zbyt wysokie. Trochę żartując napisałbym, że tu nie bardzo jest miejsce na obniżanie czegokolwiek. Spójrzmy więc na prognozę temperatury na pierwszy dzień marca.

Prognoza temperatury na środę1 marca

Z jednaj strony widząc wartości nawet do 6-8 stopni może nie powinienem narzekać. Jednak wraz z nadejściem marca w człowieku otwiera się ta szufladka z pragnieniem wiosny. Niestety, jeszcze nie teraz. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury
Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Najcieplej dziś na północy i zachodzie kraju. Tutaj termometry wskazywać mogą w najcieplejszym momencie dnia nawet do 8 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach kraju od 2 do 4 stopni na plusie. Pamiętajmy jednak, że to wartości tylko a krótki okres wczesnym popołudniem. Rano i wieczorem większość regionów z dużo niższą temperaturą powietrza. W kraju kolejną dobę pojawi się mróz. Dobrą wiadomością jest wartość ciśnienia atmosferycznego. Pogoda na środę przyniesie co prawda delikatny spadek ciśnienia, jednak wciąż pozostaniemy przy wartościach powyżej 1020 hPa. Sprawdzajcie pogodę dla Polski i Świata na naszej stronie głównej.