Pogoda na środę 10 maja 2023. Antycyklon wciąż dominuje w regionie Polski

Po kilku nocach z przymrozkami w kraju, wiosna zaczyna pokazywać coraz cieplejsze oblicze. Oczywiście, noce nie są jeszcze przyjemnie ciepłe, jednak rolnicy i sadownicy przynajmniej nie muszą już drżeć o swe plony. Blisko północno wschodnich granic Polski doskonale ma się wyż, który dziś zapewni nam jeszcze słoneczną, dobrą pogodę. Sprawdźmy więc dokładniej co przyniesie nam pogoda na środę 10 maja.

Pogoda na środę. Sytuacja baryczna w Europie

Zacznijmy od sytuacji barycznej jaką zastaniemy dziś w regionie. Niewiele zmienia się na wschód od Polski, gdzie nadal króluje rozległy i dość silny antycyklon. Sytuacja synoptyczna zmienia się za to na zachodzie Europy. Tutaj coraz mocniej zaczyna dominować niż wraz z systemem frontów atmosferycznych.

Pogoda na środę nie przyniesie większych zmian w polu barycznym w regionie
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna w Europie

Dynamiczna pogoda panowała będzie dziś w pasie od Wyspo Brytyjskich, przez Francję po Włochy i Bałkany. To właśnie w tym pasie przebiegała będzie dziś strefa frontów atmosferycznych, które łączą niż z okolic Wysp Brytyjskich z niżem, który psuje pogodę w regionie Morza Śródziemnego. Niże te nie są dopuszczane dalej na wschód, w nasz region i taka sytuacja potrwa jeszcze kilkadziesiąt godzin. Więcej o tym co pogoda na 5 dni przyniesie w Polsce pisałem w dniu wczorajszym.

Coraz cieplej w Polsce

Pogoda na środę przyniesie kolejny, względem dnia poprzedniego wzrost temperatury w Polsce. Możliwe, że na zachodzie kraju termometry wskażą już ponad 20 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachód docierają coraz cieplejsze masy powietrza, środa na wschodzie kraju upłynie jeszcze pod znakiem umiarkowanych temperatur powietrza.

Prognoza temperatury dla Polski na środę 10 maja 2023
Prognoza temperatury na środę 10 maja

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień dla Polski. Widać tu różnicę 6-7 stopni Celsjusza pomiędzy wschodem, a zachodem kraju. Jednak całodzienne nasłonecznienie spowoduje, że temperatury na słońcu (za wiatrem) będą wyższe niż te na mapie powyżej. Wspomniałem o wietrze, ponieważ ten wiał będzie dziś w Polsce dość mocno, obniżając z kolei temperatury odczuwalne. Poniżej mapa z prognozą siły wiatru na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF.

Pogoda na środę. Dość silny wiatr w Polsce
Pogoda na środę przyniesie silny wiatr w Polsce

Na północy i północnym zachodzie siła wiatru w środę przekraczać może 70 km/h. W górach na południowym zachodzie kraju wiać może z prędkością nawet do 80 km/h. Nieco słabiej, do 50 km/h wiało będzie w Polsce Wschodniej. Z zachodu do Polski zbliżał będzie się zokludowany system frontów atmosferycznych. Jednak w dniu dzisiejszym wpływ frontu na pogodę w kraju ograniczy się do silniejszego wiatru oraz wzrostu zachmurzenia na zachodzie w godzinach popołudniowych. Przez większą część dnia, w większości regionów Polski bezchmurnie, a wręcz słonecznie. Opady deszczu w Polsce w środę 10 maja nie wystąpią. Pogoda w Polsce i regionie przyniesie wciąż wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego. Co prawda ciśnienie ostatniej nocy nieco spadło, jednak wciąż barometry w kraju pokażą dziś ponad 1020 hPa.