Pogoda na środę 12 kwietnia 2023. Poranne mgły, wysoka temperatura i przelotne opady w Polsce

W dniu wczorajszym przez Polskę przemieszczał się front atmosferyczny. Jednak wraz z wędrówką na wschód tracił on na aktywności i we wschodniej połowie kraju praktycznie nie wpłynął na aurę. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na środę.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna w Polsce
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna Europy. W pierwszej kolejności uwagę zwracamy na głęboki antycyklon, którego centrum znajdzie się dziś nad Wyspami Brytyjskimi. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 980 hPa i przynosi on silną wichurę. O tym napiszę kolejny dzisiejszy wpis na stronie. Jednak dziś niż ten jeszcze nie wpłynie na pogodę w naszym kraju. W środę znajdowali będziemy się jeszcze pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Przeczytaj również: Ocieplenie w kraju. Możliwe 20 stopni w Polsce

Pogoda na środę. Mgły, a później słońce i opady przelotne

Do zachodniej połowy Polski napływają masy powietrza z zachodu. Do Polski Wschodniej jeszcze dziś napływa powietrze znad Morza Czarnego. Obie masy zasobne są w wilgoć. Dlatego też poranek, podobnie jak wtorkowy może być w wielu miejscach w kraju dość mglisty. Dość szybko mgły jednak odpuszczą i przed południem w wielu miejscach w kraju wyjrzy słońce.

Pogoda na środę. Przelotne opady deszczu w Polsce
Pogoda na środę. Przelotne opady deszczu w Polsce

Nad centralną i wschodnią Polską, w skutek insolacji słonecznej możliwy jest rozwój chmur kłębiastych. W godzinach popołudniowych w pasie Polski Centralnej i na wschodzie możliwe będą z tych chmur przelotne opady deszczu. Pogoda na środą nie przyniesie raczej wyładowań atmosferycznych. Prawdopodobnie chmury nie będą w stanie wypiętrzyć się na tyle wysoko, by generować wyładowania. Po zachodzie słońca chmury momentalnie zaczną zanikać, a wraz z zanikiem chmur zanikać będą również przelotne opady.

Nadal ciepło w Polsce

Wciąż znajdujemy się pod wpływem ciepłych, wilgotnych mas powietrza. Dlatego też środa będzie kolejnym dniem, podczas którego termometry wskazywały będą ponad 15 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na 12 kwietnia 2023
Prognoza temperatury na 12 kwietnia

Nieco niższe temperatury, w okolicach 12-13 stopni w pasie centralnym kraju, tam gdzie zalegać będzie więcej zachmurzenia. Na wschodzie i zachodzie kraju więcej słońca, więc i temperatury powietrza szybciej wzrosną. Termometry na wschodzie kraju pokazywać będą dziś nawet w okolicach 16-17 stopni Celsjusza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał dziś wiatr. Mocniej wiało będzie za zachodnią granicą kraju (zbliżający się front). W Polsce porywy wiatru w środę będą praktycznie nieodczuwalne. Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie. Barometry pokazywały dziś będą w okolicach 1010 hPa.