18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na środę 13 października 2021

Pogoda na środę 13 października 2021

W dniu wczorajszym przez kraj przechodził front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Dziś ten front pozostanie nad północną częścią kraju i będzie wpływał na pogodę w Polsce. Pogoda na środę 13 października przyniesie kolejną porcję chmur i opadów. Będzie chłodniej niż wczoraj, ale na szczegóły zapraszam poniżej. Zapraszam na wpis sprawdźmy jaka pogoda na środę 13 października 2021.

Pogoda na środę. Front nad północną Polską

Zaczynamy tradycyjnie od mapy barycznej Europy. Widać tu 4 ośrodki niskiego ciśnienia. Pierwszy psuje pogodę w krajach basenu Moza Czarnego. Trzy pozostałe niże znajdują się na północy i północnym zachodzie kontynentu. Nad Wyspami Brytyjskimi rozbudowuje się wyż, ale poprawi on pogodę tylko na zachodzie kraju i to tylko na kilkanaście godzin (od dzisiejszego popołudnia). Na pogodę w kraju wpływa front związany z niżem, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Pogoda na środę nie przyniesie nam wiele słońca i bezchmurnego nieba.

Pogoda na środę. Chmury i deszcz nadal nad Polską

Tak jak wspomniałem we wstępie, nad Polską nadal znajduje się dziś front atmosferyczny będący częścią systemu frontów związanego z niżem znad Skandynawii. W związku z tym pogoda na środę przyniesie nam kolejne opady deszczu, dużo chmur i niskie temperatury. W tym akapicie zajmijmy się zachmurzeniem. Już od godzin porannych dużo chmur znajdowało będzie się na północny, w centrum i na wschodzie Polski. Pogoda od rana zacznie delikatnie poprawiać się od zachodu (wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich). Od rana spodziewajmy się przelotnych opadów deszczu w regionach, o których wspomniałem przy okazji zachmurzenia. Opady w większości regionów będą przelotne. Jednak w centralnej Polsce nie można wykluczyć większej strefy opadów wielkoskalowych. Poniżej prognoza opadów na godziny okołopołudniowe pochodząca z tego serwisu.

Opady w środę 13 października nad Polską

Podczas gdy w wielu regionach Polski padał będzie deszcz, w górach możliwe są opady śniegu. W wyższych partiach góra śnieg padać może intensywnie. Dlatego też apelujemy do turystów wybierających się w góry. Pogoda na szlakach będzie dziś nieprzyjazna. Po południu i wieczorem strefa opadów przesuwała będzie się powoli na wschód kraju i to na wschodzie w drugiej części dnia spodziewamy się najwięcej opadów i chmur.

Niskie temperatury w środę 13 października

Front atmosferyczny, a przede wszystkim związane z nim zachmurzenie przyczyniają się do mniejszych spadków temperatury w nocy. W związku z tym ostatnia noc nie przyniosła nam spadków temperatur poniżej zera. Niestety chmury, które w nocy chronią nas przed „wyparowywaniem” ciepło, w dzień nie dopuszczają promieni słonecznych do powierzchni Ziemi. Wiąże się to z brakiem insolacji słonecznej, a co za tym idzie ogrzania powietrza przez promienie słoneczne. Wynikiem tego są niskie temperatury powietrza w dzień. Sytuacja ta odmieni się za kilka dni, o czym przeczytacie w tym miejscu.

Temperatury w Polsce 13 października

Jak widać na mapie powyżej na południu kraju będzie dziś bardzo chłodno. Temperatury w górach w okolicach zera. Ledwie do 3-5 stopni Celsjusza wskażą termometry na obszarach podgórskich oraz w Małopolsce. Na północy kraju zaledwie do 8 stopni Celsjusza. Najcieplej na zachodzie kraju, jednak i tutaj temperatury nie będą powalać na kolana. Maksymalna temperatura n zachodzie kraju to 12 stopni Celsjusza. Szczęśliwie temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Ten odczuwalnie wiał będzie tylko na południowym zachodzie, ale będą to porywy zaledwie do 30 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr praktycznie nieodczuwalny.