Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 17 maja 2023. Kolejne załamanie pogody. Front przyniesie ulewy i burze

Pogoda na środę 17 maja 2023. Załamanie pogody przyniesie ulewy i burze w Polsce

Wtorek w większości regionów kraju minął nam pod znakiem znacznej poprawy aury. Pogoda na środę przyniesie niestety kolejne załamanie. Nad częścią kraju znajdzie się front atmosferyczny przynosząc intensywne opady deszczu, lokalnie nawet w formie ulew. Pojawią się burze, a wysokie temperatury powietrza zostaną wyparte na wschód. Zacznijmy od sytuacji barycznej dla Europy

Pogoda na środę. Front popsuje pogodę w części Polski

Mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień pokazuje jasno z czego wynikać będzie załamanie pogody w części Polski. Poniżej mapa pochodząca ze stron niemieckiego instytutu pogody DWD.de

Pogoda na środę. Skomplikowana sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Na krańcach północnych Europy widzimy rozległy ośrodek niskiego ciśnienia. Niż znajduje się również na południu Europy. Ośrodki te łączy rozległy system frontów atmosferycznych. Ciepły wycinek frontu przebiegał będzie dziś nad wschodnią połową Polski. Dodatkowo, wzdłuż frontu z południa na północ przemieszczał będzie się płytki niż, który również dołoży cegiełkę do znacznego pogorszenia aury na południu i wschodzie Polski. Oznacza to, że pogoda na środę przyniesie nam sporo opadów. Lokalnie o dużym natężeniu.

Pogoda na środę. Silne opady deszczu na południu i wschodzie Polski
Pogoda na środę. Silne opady deszczu na południu i wschodzie Polski

Powyżej mapa z prognozą opadów na środę na godziny wczesno popołudniowe. Widać tu, że zwłaszcza w południowo wschodniej Polsce opady będą dziś bardzo intensywne. Mogą przyjmować zarówno formę ulew, jak i opadów konwekcyjnych. Na skraju dwóch mas powietrza (ciepłe wypychane na wschód) dojdzie dziś prawdopodobnie do rozwoju silnych burz. Jednak raczej nie wystąpią one na terytorium Polski. Będziemy obserwowali bieżące mapy satelitarne i za jakiś czas w razie potrzeby wydana zostanie stosowna prognoza burzowa. Opady deszczy wkroczą na południe kraju już w wczesną nocą we wtorek. Do środy rano obejmą południe i częściowo centrum Polski. Za każdą godziną strefa frontowa przesuwać będzie się na wschód nabierając na intensywności. Deszcz na wschodzie padał będzie z różną częstotliwością do czwartku rano. Przeczytaj również: Upał w Polsce. Czy lato przyniesie nam długotrwałe fale upałów?

Ciepło zostanie wypchnięte na wschód od Polski

Przed południem dość wysokie temperatury panowały będą jeszcze na wschodzie Polski. Termometry pokazywać mogą nawet powyżej 20 stopni. Na zachodzie i w centrum, po zachodniej stronie frontu spłynie do nas nieco cieplejsze powietrze. Poniżej mapa z prognozą temperatury na godziny przedpołudniowe.

Prognoza temperatury na 17 maja dla Polski
Prognoza temperatury na 17 maja 2023

Podczas gdy przed południem na wschodzie termometry pokazywać mogą ponad 20 stopni, na zachód od linii Wisły będzie już zdecydowanie chłodniej. Temperatury w większości regionów Polski nie wzrosną powyżej 12-14 stopni Celsjusza. Sytuacja ta wyrówna się jednak po południu. Chłodniejsze masy powietrza, a przede wszystkim zachmurzenie frontowe i brak nasłonecznienia dotrą również na wschód. Na granicy dwóch mas powietrza, w strefie oddziaływania frontu będą formować się burze, o których wspominałem powyżej.

Pogoda na środę przyniesie silniejszy wiatr w Polsce. Podczas gdy w większości regionów kraju wiało będzie do 50 km/h, nad morzem i w górach siła wiatru osiągać może 70 km/h. Nawet większą prędkość wiatr osiągać może na krańcach wschodnich podczas przechodzenia burz. Ciśnienie atmosferyczne przez większość dnia na poziomie 1010 hPa, by po południu dość szybko zacząć rosnąć. Podsumowując, pogoda na środę przyniesie silne załamanie pogody na południu i w centrum Polski. Na zachodzie pogoda nie zepsuje się. Jednak w całym kraju zrobi się chłodniej. Do południa dość ciepło na wschodzie, lecz po południu ciepłe masy powietrza zostaną wypchnięte poza wschodnie granice kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk