Pogoda na środę 18 stycznia 2023. Niż nad Polską. Opady śniegu i deszczu. Duża różnica temperatury

Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem niżu z południa Europy. Pogoda na środę to przede wszystkim rozległa strefa opadów nad krajem. O tym napiszę w dalszej części prognozy. Zacznijmy jednak od sytuacji barycznej nad Europą, bo ta uległa zmianom.

Pogoda na środę. Zmiana cyrkulacji na południową
Pogoda na środę. Zmiana cyrkulacji na południową

Na wschodzie panuje silny wyż i tu nie zmienia się zbyt wiele. Bardzo rozbudował się antycyklon na zachód od Europy. Wpływa to na zmianę cyrkulacji z zachodniej na południową w naszej części kontynentu. Już dziś nad Polską wędruje aktywny niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. I na tym skupmy się teraz w prognozie. Przeczytaj również: Silne śnieżyce wkraczają do Polski

Pogoda na środę. Aktywny niż miesza w pogodzie nad Polską

Silna śnieżyca związana z opisywanym niżem wkroczyła do kraju już wczoraj wieczorem. Pisał o tym Arek. Teraz już nad Polską jest również centrum niżu, a sama strefa opadów obejmuje od rana pas od Lubelszczyzny i Podlasia, przez Mazowsze, przez Ziemię Łódzką po Śląski i Dolny Śląsk. Na wschodzie Polski pada deszcz. W centrum i na południowym zachodzie są to opady śniegu, które lokalnie są bardzo intensywne.

Pogoda na środę to nie tylko dużo opadów w kraju. Niż z południa przyniesie również podwyższony kontrast ciśnienia. W związku z tym pogoda na środę przyniesie silniejszy wiatr w części kraju.

Pogoda na środę. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na środę. Silny wiatr w Polsce

Najmocniej wiatr wiał dziś będzie na południowym wschodzie kraju. Lokalnie, choćby w Bieszczadach porywy wiatru sięgać mogą 80-90 km/h. Na nizinach w południowej i wschodniej Polsce siła wiatru sięgać może 60 km/h. Nie będzie to dziś zatem bardzo silna wichura w kraju, jednak wiatr lokalnie może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Duża różnica temperatury nad Polską w środę 18 stycznia

Śnieżyca i intensywne opady to nie wszystko. Aktywny niż z południa wpłynął również na parametr pogody jakim jest temperatura powietrza. Po wschodniej stronie niżu do kraju napływa ciepłe powietrze z kierunków południowych.

Pogoda na środę. Duży kontrast termiczny w Polsce
Pogoda na środę. Duży kontrast termiczny w Polsce

Chłodniejsze powietrze spływać będzie po północnej stronie niżu. W związku z tym w Polsce północnej i zachodniej temperatury to dziś zaledwie 1-3 stopnie powyżej zera. W górach na południowym zachodzie panować może lekki mróz. Nawet w dzień. Podczas gdy na północy i zachodzie będzie chłodno, dużo cieplej na południowym wschodzie kraju. Tutaj temperatury przekroczą 8 stopni Celsjusza. W związku z tym nie ma tu mowy o opadach śniegu. Na powyższej mapie z prognozą pogody warto zerknąć również na Ukrainę. Temperatura tam, w związku z napływem ciepłych mas sięgać ma nawet 14 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo niskim poziomie. W południe barometry w Warszawie wskazywać będą poniżej 990 hPa. Jednak wieczorem, po przejściu centrum niżu ciśnienie zacznie szybko rosnąć. Zapraszam na kolejne wpisy, które ukażą się na stronie w dniu dzisiejszym. Pogoda w Polsce przyniesie dużo tematów w nadchodzącym czasie. Opiszemy temat mrozów oraz kolejną, silniejszą śnieżycę, która prawdopodobnie uderzy w Polskę w weekend.