Silne śnieżyce nadchodzą z południa. Czeka nas dynamiczna pogoda w drugiej części mijającego tygodnia. Już w środę aurę kształtować ma niż o nazwie Harto, który nadejdzie do nas z rejonu Włoch, niosąc dużo wilgoci z basenu Morza Śródziemnego. Po wschodniej, południowej, południowo wschodniej wiru niżowego padać ma głównie deszcz z uwagi na zaciągnięcie przez cyklon cieplejszego powietrza. Natomiast po północnej i zachodniej dominować będzie mokry śnieg i mieszane opady.
Silne śnieżyce w drugiej połowie tygodnia. Będą utrudnienia na drogach, a nawet paraliże komunikacyjne
Dziś w rejonie Włoch obserwujemy silną cyklogeneze niżu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Harto. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin ośrodek niżowy przesunie się znad południowej Europy do Polski. Wykształcony ma mieć on własny system frontów atmosferycznych. Intensywność opadów miejscami w kraju okaże się na tyle duża, że dojdzie do utworzenia się pokrywy śnieżnej. Na drogach pojawią się pojazdy zimowego utrzymania dróg, ponownie w tym sezonie zimowym pojawią się utrudnienia w ruchu drogowym. W tym wpisie specjalnie dla Was przeanalizujemy intensywność nadchodzącej śnieżycy do naszego kraju.
Prognoza sytuacji barycznej na 18 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim zacznie nasuwać się z południa w nocy z wtorku na środę
Opady o charakterze wielkoskalowym zaczną wkraczać do Polski już w nocy z 17/18 stycznia 2023 r. Opady najpierw zaznaczą się w pasie południowym naszego kraju, czyli na obszarze woj. małopolskiego. Należy dodać, że w ciepłym sektorze niżu na wschodzie i południowym wschodzie mają dominować opady ciekłe, gdzieniegdzie o charakterze mieszanym w początkowej fazie. Opady zimowe zdarzą się głównie w pasie woj. lubuskiego, dolnośląskiego, Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, sięgając aż po Mazowsze, częściowo Podlasie i Warmię oraz Mazury. Natężenie opadów ma być umiarkowane, okresowo silne, powodując utrudnienia na drogach i ograniczając widzialność w strefie opadów do 400-900 metrów.
Zobacz także: Śnieżyce, mróz poniżej -10°C i bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Pogoda będzie dynamiczna oraz groźna w Polsce
Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 stycznia 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza zasięgu i rodzaju opadów na 18 stycznia 2023, 00 UTC według europejskiego modelu ECMWF
W środę za dnia śnieżyca rozprzestrzeniać ma się na północ, północny zachód. Opady stałe rozciągać mają się w pasie od południowego zachodu, zachodu, przez centrum aż po częściowo północny wschód. Potem śnieżyca sięgnie Kujaw. Na drogach mogą wystąpić duże utrudnienia w ruchu drogowym, krajobrazy ulegną szybkiego zabieleniu. Padać ma z chmur ciężki, mokry i lepki śnieg.
Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 18 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Jutro opady mokrego i lepkiego śniegu w Polsce
Opady śniegu wystąpią w temperaturze około 0°C – 2°C. Śnieg ma osiadać i w większości topnieć. Gdzieniegdzie jednak duże natężenie opadów doprowadzi do utworzenia się całkiem pokaźnej pokrywy śnieżnej. W nocy z 18/19 stycznia 2023 r. po przejściu śnieżycy, pojawi się spadek temperatury do wartości ujemnych. Dlatego też lokalnie może dojść do oblodzenia dróg i chodników. Po dziennych opadach pokrywa zimowa ma szanse się utrzymać. Zimowe widoki będą głównie na krańcach południowych, zimowo zrobi się także na Dolnym Śląsku, miejscami w woj. opolskim, gdzieniegdzie na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Kujawach aż po Warmię i Mazury.
Przeczytaj też: Atak zimy w Polsce potrwa kilka dni. 15-20 cm śniegu, wichura 80-90 km/h. Wydano alerty IMGW
Prognozowany zasięg i rodzaj opadów na 18 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza zasięgu i rodzaju opadów na 18 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Zasięg i rodzaj oraz intensywność opadów, jak i też położenie niżu śródziemnomorskiego. Po południowej stronie cyklonu z rodowodem śródziemnomorskim wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, co nasili prędkość wiatru na południu, południowym wschodzie, centrum i wschodzie.
Silne śnieżyce. Zasięg i wysokość opadów oraz położenie wiru niżowego, 18 stycznia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Szacowany przez model ECMWF zasięg i grubość pokrywy śnieżnej do 18 stycznia 2023, 21 UTC. Niewykluczone, że zasięg i wysokość opadów będzie przeszacowana, co często się zdarza, gdy śnieżyce prognozuje europejski ECMWF.
Silna śnieżyca w czwartek na południowym wschodzie i wschodzie kraju
Kolejne większe opady zimowe pojawią się już w czwartek, 19 stycznia 2023 r., kiedy to nad południowy wschód, wschód dotrze kolejna strefa opadów wielkoskalowych o charakterze śniegu i mieszanym. Natężenie opadów będzie umiarkowane, okresowo silne. Pokrywa śnieżna ma szanse utworzyć się na terenie następujących województw: lubelskie, podkarpackie, woj. świętokrzyskie, mazowieckie, południowe Podlasie.
Silne śnieżyce. Opady zimowe i ich wstępny zasięg, 19 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silne śnieżyce. Wstępny zasięg silnej śnieżycy, 19 stycznia 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski
We wtorek według danych z systemu POLRAD i przekazów medialnych wynika, że intensywne opady śniegu pojawiły się na terenie Tatr i Podhala. W wielu miejscach zapanowały bardzo trudne warunki do jazdy, a nawet wystąpił miejscami paraliż komunikacyjny. Strefa opadów wielkoskalowych przesunęła się dziś z południowego wschodu na północny wschód, ale nie odpowiadał za nią niż śródziemnomorski z rejonu Włoch.
Dynamiczna pogoda w drugiej połowie tygodnia. Często padać ma śnieg, krajobrazy w wielu regionach staną się zimowe
Szczególnie interesujące są prognozy na okres od piątku do niedzieli, kiedy to od południowego wschodu wkroczyć może niż z układem frontów atmosferycznych wędrujący na zachód, północny zachód. Z uwagi jednak na niepewną trajektorie niżu i jego wędrówkę z tego rzadko obserwowanego kierunku, gdzie brakuje wielu istotnych danych pomiarowych dla modeli, zaobserwujemy jeszcze istotne korekty w prognozach numerycznych. Wygląda jednak na to, że silne śnieżyce pod koniec tygodnia pojawią się w wielu regionach, powodując nawet poważne utrudnienia na drogach, przyjmując nawet formę paraliżów komunikacyjnych. Często nocami i w godzinach porannych pojawi się większy mróz. Największy w rejonie potencjalnych większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Szacowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 21 stycznia 2023, 17 UTC według francuskiego modelu ARPEGE
Silne śnieżyce. Prognoza modelu ECMWF, która może być przeszacowana, jeśli chodzi o zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na 21 stycznia 2023, 21 UTC dla Polski
Silne śnieżyce spowodują przyrost pokrywy śnieżnej. Prognoza modelu GEM na okres od 17.01.2023 r., 12Z – 22.01.2023, 18 UTC dla Polski
Już jutro podamy bardziej precyzyjne prognozy na koniec bieżącego tygodnia. Śledźcie nas na bieżąco, gdyż pogoda będzie dynamiczna.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC