Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne śnieżyce nadchodzą z południa. Cyklon śródziemnomorski Harto przyniesie załamanie pogody w Polsce, wystąpi mrózSilne śnieżyce nadchodzą z południa. Czeka nas dynamiczna pogoda w drugiej części mijającego tygodnia. Już w środę aurę kształtować ma niż o nazwie Harto, który nadejdzie do nas z rejonu Włoch, niosąc dużo wilgoci z basenu Morza Śródziemnego. Po wschodniej, południowej, południowo wschodniej wiru niżowego padać ma głównie deszcz z uwagi na zaciągnięcie przez cyklon cieplejszego powietrza. Natomiast po północnej i zachodniej dominować będzie mokry śnieg i mieszane opady.

Silne śnieżyce w drugiej połowie tygodnia. Będą utrudnienia na drogach, a nawet paraliże komunikacyjne

Dziś w rejonie Włoch obserwujemy silną cyklogeneze niżu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Harto. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin ośrodek niżowy przesunie się znad południowej Europy do Polski. Wykształcony ma mieć on własny system frontów atmosferycznych. Intensywność opadów miejscami w kraju okaże się na tyle duża, że dojdzie do utworzenia się pokrywy śnieżnej. Na drogach pojawią się pojazdy zimowego utrzymania dróg, ponownie w tym sezonie zimowym pojawią się utrudnienia w ruchu drogowym. W tym wpisie specjalnie dla Was przeanalizujemy intensywność nadchodzącej śnieżycy do naszego kraju.

Prognoza sytuacji barycznej na 18 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Silne śnieżyce nadchodzą z południa. Cyklon śródziemnomorski Harto przyniesie załamanie pogody w Polsce, wystąpi mróz
Silne opady zimowe w Polsce

Śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim zacznie nasuwać się z południa w nocy z wtorku na środę

Opady o charakterze wielkoskalowym zaczną wkraczać do Polski już w nocy z 17/18 stycznia 2023 r. Opady najpierw zaznaczą się w pasie południowym naszego kraju, czyli na obszarze woj. małopolskiego. Należy dodać, że w ciepłym sektorze niżu na wschodzie i południowym wschodzie mają dominować opady ciekłe, gdzieniegdzie o charakterze mieszanym w początkowej fazie. Opady zimowe zdarzą się głównie w pasie woj. lubuskiego, dolnośląskiego, Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, sięgając aż po Mazowsze, częściowo Podlasie i Warmię oraz Mazury. Natężenie opadów ma być umiarkowane, okresowo silne, powodując utrudnienia na drogach i ograniczając widzialność w strefie opadów do 400-900 metrów.

Zobacz także: Śnieżyce, mróz poniżej -10°C i bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Pogoda będzie dynamiczna oraz groźna w Polsce

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 stycznia 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce w Polsce
Opady zimowe wejdą z południa już w nocy

Prognoza zasięgu i rodzaju opadów na 18 stycznia 2023, 00 UTC według europejskiego modelu ECMWF

silne śnieżyce w kraju i deszcz
Silne śnieżyce i deszcz

W środę za dnia śnieżyca rozprzestrzeniać ma się na północ, północny zachód. Opady stałe rozciągać mają się w pasie od południowego zachodu, zachodu, przez centrum aż po częściowo północny wschód. Potem śnieżyca sięgnie Kujaw. Na drogach mogą wystąpić duże utrudnienia w ruchu drogowym, krajobrazy ulegną szybkiego zabieleniu. Padać ma z chmur ciężki, mokry i lepki śnieg.

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 18 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zimowe opady w kraju i deszcz
Opady przemieszczą się na północy, północny zachód

Jutro opady mokrego i lepkiego śniegu w Polsce

Opady śniegu wystąpią w temperaturze około 0°C – 2°C. Śnieg ma osiadać i w większości topnieć. Gdzieniegdzie jednak duże natężenie opadów doprowadzi do utworzenia się całkiem pokaźnej pokrywy śnieżnej. W nocy z 18/19 stycznia 2023 r. po przejściu śnieżycy, pojawi się spadek temperatury do wartości ujemnych. Dlatego też lokalnie może dojść do oblodzenia dróg i chodników. Po dziennych opadach pokrywa zimowa ma szanse się utrzymać. Zimowe widoki będą głównie na krańcach południowych, zimowo zrobi się także na Dolnym Śląsku, miejscami w woj. opolskim, gdzieniegdzie na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Kujawach aż po Warmię i Mazury.

Przeczytaj też: Atak zimy w Polsce potrwa kilka dni. 15-20 cm śniegu, wichura 80-90 km/h. Wydano alerty IMGW

Prognozowany zasięg i rodzaj opadów na 18 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zimowe opady w kraju
Orientacyjny zasięg i natężenie opadów na 18 stycznia 2023 r.

Prognoza zasięgu i rodzaju opadów na 18 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w kraju
głęboki niż przejdzie przez Polskę na północ, północny wschód, wzrośnie gradient baryczny i nasili się wiatr

Zasięg i rodzaj oraz intensywność opadów, jak i też położenie niżu śródziemnomorskiego. Po południowej stronie cyklonu z rodowodem śródziemnomorskim wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, co nasili prędkość wiatru na południu, południowym wschodzie, centrum i wschodzie.

Silne śnieżyce. Zasięg i wysokość opadów oraz położenie wiru niżowego, 18 stycznia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Duża różnica ciśnienia

Szacowany przez model ECMWF zasięg i grubość pokrywy śnieżnej do 18 stycznia 2023, 21 UTC. Niewykluczone, że zasięg i wysokość opadów będzie przeszacowana, co często się zdarza, gdy śnieżyce prognozuje europejski ECMWF.

śnieżyce w kraju
Zimowe opady w Polsce

Silna śnieżyca w czwartek na południowym wschodzie i wschodzie kraju

Kolejne większe opady zimowe pojawią się już w czwartek, 19 stycznia 2023 r., kiedy to nad południowy wschód, wschód dotrze kolejna strefa opadów wielkoskalowych o charakterze śniegu i mieszanym. Natężenie opadów będzie umiarkowane, okresowo silne. Pokrywa śnieżna ma szanse utworzyć się na terenie następujących województw: lubelskie, podkarpackie, woj. świętokrzyskie, mazowieckie, południowe Podlasie.

Silne śnieżyce. Opady zimowe i ich wstępny zasięg, 19 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna śnieżyca w prognozach
Kolejna silna śnieżyca w czwartek, możliwe poważne utrudnienia na drogach

Silne śnieżyce. Wstępny zasięg silnej śnieżycy, 19 stycznia 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

silne opady śniegu w kraju
silne opady zimowe

We wtorek według danych z systemu POLRAD i przekazów medialnych wynika, że intensywne opady śniegu pojawiły się na terenie Tatr i Podhala. W wielu miejscach zapanowały bardzo trudne warunki do jazdy, a nawet wystąpił miejscami paraliż komunikacyjny. Strefa opadów wielkoskalowych przesunęła się dziś z południowego wschodu na północny wschód, ale nie odpowiadał za nią niż śródziemnomorski z rejonu Włoch.

Dynamiczna pogoda w drugiej połowie tygodnia. Często padać ma śnieg, krajobrazy w wielu regionach staną się zimowe

Szczególnie interesujące są prognozy na okres od piątku do niedzieli, kiedy to od południowego wschodu wkroczyć może niż z układem frontów atmosferycznych wędrujący na zachód, północny zachód. Z uwagi jednak na niepewną trajektorie niżu i jego wędrówkę z tego rzadko obserwowanego kierunku, gdzie brakuje wielu istotnych danych pomiarowych dla modeli, zaobserwujemy jeszcze istotne korekty w prognozach numerycznych. Wygląda jednak na to, że silne śnieżyce pod koniec tygodnia pojawią się w wielu regionach, powodując nawet poważne utrudnienia na drogach, przyjmując nawet formę paraliżów komunikacyjnych. Często nocami i w godzinach porannych pojawi się większy mróz. Największy w rejonie potencjalnych większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Szacowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 21 stycznia 2023, 17 UTC według francuskiego modelu ARPEGE

zimowe opady w Polsce
koniec tygodnia z zimową pokrywą

Silne śnieżyce. Prognoza modelu ECMWF, która może być przeszacowana, jeśli chodzi o zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na 21 stycznia 2023, 21 UTC dla Polski

silne śnieżyce w kraju
sporo śniegu w Polsce

Silne śnieżyce spowodują przyrost pokrywy śnieżnej. Prognoza modelu GEM na okres od 17.01.2023 r., 12Z – 22.01.2023, 18 UTC dla Polski

silne śnieżyce w kraju
opady zimowe w kraju

Już jutro podamy bardziej precyzyjne prognozy na koniec bieżącego tygodnia. Śledźcie nas na bieżąco, gdyż pogoda będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz