Pogoda na środę 19 kwietnia. Załamanie pogody w Polsce. Dużo deszczu i niskie temperatury

Niestety, nie mam jeszcze dziś dobrych informacji pogodowych. To już ostatni dzień słabej aury, jednak dziś kulminacja pogorszenia pogody aury jakie obserwujemy od początku tygodnia. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na środę 19 kwietnia.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Polska dziś znajduje się na skraju dwóch ośrodków barycznych. Na północy kontynentu rozwija się wyż. Przyniesie on uderzenie wiosny i ciepła w kolejnych dniach w Polsce. Wciąż na pogodą w kraju w decydującej mierze wpływa jednak ośrodek niskiego ciśnienia z południa kontynentu. Dlatego też, pogoda na środę jeszcze rozpieszczać nas nie będzie.

Pogoda na środę. Mnóstwo deszczu i burze w Polsce

Środa będzie bardzo deszczowym dniem w wielu regionach Polski. Od godzin porannych przez kraj ze wschodu na zachód przemieszczała będzie się strefa zachmurzenia. Chmury niosły będą opady deszczu przed południem na wschodzie i w centrum kraju.

Pogoda na środę. Opady deszczu w Polsce
Pogoda na środę. Opady deszczu w kraju

Jak widać, model ECMWF w centrum kraju prognozuje nawet opady deszczu ze śniegiem. O tym, czy jest to możliwe napiszę za moment, przy okazji analizowania możliwych w środę temperatur nad Polską. Załóżmy jednak, że w całym kraju padał będzie dziś deszcz. Lokalnie opady będą dość intensywne. Po południu więcej opadów w zachodniej połowie Polski.

Po południu deszcz spadnie na zachodzie Polski
Po południu w środę opady na zachodzie kraju

W godzinach popołudniowych nad Polską możliwe będą również burze. Nie będą to zjawiska groźne, jednak podczas przechodzenia komórek burzowych, ulewy nad danym obszarem mogą być naprawdę silne. Chwil ze słońcem pogoda na środę nie przyniesie nigdzie w kraju.

Ostatni tak chłodny dzień w Polsce

Powyżej wspominałem, że niektóre modele widzą dziś dla Polski opady deszczu ze śniegiem. Aby taki scenariusz był możliwy, potrzebne są niskie temperatury w całym profilu troposfery. Faktycznie, w wyższych partiach troposfery (ponad 1.5 km n.p.m) na zachód kraju spłynie kropla chłodu. W związku z gęstym zachmurzeniem temperatury w dolnych partiach troposfery również nie będą zachwycać.

Pogoda na środę. Prognozy temperatury
Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Faktycznie, w regionach, gdzie modele widzą opady deszczu ze śniegiem, pogoda na środę przyniesie niskie temperatury. W pasie od Kujaw po Śląsk termometry w środę pokazywać będą do 6 stopni Celsjusza. Mało, jednak chyba nie na tyle mało, by opad docierający do ziemi miał postać śniegu. Na wschodzie Polski odczuwalny będzie napływ cieplejszych mas powietrza. Tutaj do 12-14 stopni Celsjusza. Tym bardziej, jeśli na wschodzie kraju dojdzie w drugiej części dnia do rozpogodzeń. Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie. Barometry w środę pokazywać będą w okolicach 1020 hPa. Przeczytaj więcej o wzroście temperatur w artykule, który przygotowałem w dniu wczorajszym pt. Wiosna uderzy z pełną siłą. Do 22 stopni w weekend w kraju.