Pogoda na środę 22 maja 2024. Aktywny niż przyniesie silne burze i groźną aurę w Polsce

Pogoda w Polsce jest dość dynamiczna już od weekendu. Wszystko przez to, że dostaliśmy się pod wpływ ośrodków niskiego ciśnienia. Pogoda na środę nie przyniesie zmian. Ponieważ z południa dotrze do nas aktywny niż gwałtowność zjawisk burzowych nawet pogłębi się.

Pogoda na środę 22 maja. Sytuacja synoptyczna

We wstępie wspomniałem, że dzisiejsze silne burze związane będą z aktywnym niżem, który dotrze do nas z południa. Spójrzmy na mapę synoptyczną dla Europy na środę 22 maja.

Sytuacja synoptyczna. Pogoda na środę 22 maja 2024 dla Polski
Pogoda na środę 22 maja. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa opracowana przez synoptyków niemieckiego instytyutu pogodowego DWD.de. Aktywny niż, który sprawi, że pogoda na środę będzie lokalnie gwałtowna wg. DWD przemieszczał będzie się na zachód od Polski. Wg. niektórych modeli centrum niżu znajdzie się nad zachodnią Polską, co jeszcze umocni zjawiska burzowe jakie w środę wystąpią nad Polską. Tak, czy inaczej, z niżem związany będzie system frontów atmosferycznych, który wkroczy nad terytorium kraju. Do tego w nasz region wciąż napływa ciepłe, dość wilgotne powietrze z południa.

Pogoda na środę. Napływ ciepłych mas powietrza do Polski
Pogoda na środę. Napływ ciepłych mas powietrza do Polski

Wszystko to sprawi, że środa przyniesie nam w wielu regionach Polski dość gwałtowne zjawiska pogodowe. O tym jak aura w takich warunkach może być groźna, przekonali się w tym tygodniu mieszkańcy Gniezna, o czym pisał Arek w swym artykule.

Pogoda w środę. Burze i nawałnice nad Polską

Zdecydowanie, najważniejszą informacją pogodową na 22 maja są burze, ponieważ lokalnie zjawiska burzowe będą silne. Niż będzie mocno wpływał na aurę w kraju. Dodatkowo napływają do nas ciepłe, wilgotne masy powietrza. Dlatego też burze będą miały w środę doskonałe warunki do rozwoju. Podwyższone parametry wiatrowe spowodują, że burze będą organizowały się w większe struktury. Gdzie i kiedy będzie padać i zagrzmi? Spójrzmy na animację prognoz opadów.

Pogoda na środę. Prognoza zachmurzenia i opadów

Widzimy, że strefa opadów i burz związanych z frontem uaktywni się na początku na krańcach południowych kraju. Pogoda na środę przyniesie pierwsze burze już przed południem. Jednak największa aktywność burzowa czeka nas w godzinach popołudniowych, aż do wieczora. Najwięcej wyładowań atmosferycznych spodziewać muszą się mieszkańcy Polski Południowej, Zachodniej, a w kolejnych godzinach środy również centrum kraju. Prócz dużej ilości wyładowań burze niosły będą lokalnie nawalne opady deszczu, a także grad, którego średnica przekraczać może 2-3.5 cm.

Pogoda na środę. Wiatr do 70 km/h, w burzach nawet do 90 km/h
Pogoda na środę przyniesie nam silniejszy wiatr

Środa będzie dość wietrznym dniem. Aktywny niż nie przyniesie może bardzo silnej wichury, jednak wskutek podwyższonego gradientu ciśnienia, czeka nas dziś wiatr wiejący z siłą do 60-70 km/h. W burzach oczywiście wiało będzie jeszcze silniej. Pogoda zacznie uspokajać się pod wieczór, choć burze w centrum pojawiać mogą się również w nocy ze środy na czwartek.

Kolejny ciepły, lokalnie gorący dzień w Polsce

Na zakończenie prognozy pogody kilka słów o temperaturach powietrza. Pogoda w tym tygodniu rozpieszcza nas, jeśli chodzi o temperatury powietrza. Nie inaczej będzie w środę 22 maja.

Pogoda na środę 22 maja. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Widzimy, że od południa robiło będzie się chłodniej. To skutek nasuwania się nad regiony strefy zachmurzenia i burz. W pozostałych regionach kraju, przez większość dnia panowały będą bardzo wysokie temperatury. Wartości temperatury otrą się w środę o upał, ponieważ lokalnie w Polsce termometry wskażą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury pogoda na środę przyniesie w centrum kraju. W centrum możliwy pierwszy dzień upalny w okolicach 30 stopni. Do tego, przed frontem dojdzie do nagromadzenia wilgoci, co spowoduje, że powietrze może być „ciężkie”. Na północy kraju w okolicach 24-26 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że środa przyniesie nam typowo letnie wartości temperatury. Podsumowując, przed nami dzień z bardzo dynamiczną aurą. Będzie gorąco, parno, a w wielu regionach Polski przechodzić będą dość intensywne burze. Życzę Wam spokojnego i udanego dnia !