Pogoda na środę 22 marca 2022. Front atmosferyczny nad Polską. Lokalne opady i burze nad Polską

Wczoraj przyszła do nas kalendarzowa wiosna. Czuć to w powietrzu. Od wielu dni w regionie panują dość przyjemne temperatury powietrza i nie zmienia tego krótkotrwałe ochłodzenie z jakim mamy do czynienia od około doby. Pogoda na środę przyniesie powrót do wyższych temperatur, jednak pięknej, słonecznej aury dziś raczej się nie spodziewajmy.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Na mapie synoptycznej na pierwszy plan wysuwa się potężny niż na Atlantyku. Przynosi on silną wichurę na zachodzie Europy. Niż ten zaczyna wpływać również na pogodę w Polsce. Już dziś przez kraj przemieszczał będzie się mało aktywny front atmosferyczny. Wzrośnie również siła wiatru w regionie. Zwracam uwagę na rozległy, aktywny front chłodny, który dziś przyniesie silniejsze burze na zachodzie kontynentu.

Pogoda na środę. Słabe opady w Polsce

Niestety, przemieszczający się nad Polską front atmosferyczny przyniesie nam dziś więcej zachmurzenia. Szczęśliwie strefa zachmurzenia dotyczyła będzie wyłącznie frontu i rozciągała będzie się południkowo na szerokości zaledwie 200-300 km. Na wschodzie kraju mogą pojawić się dziś lokalne mgły. Do tego w części kraju mogą wystąpić dziś opady. Nie będą to opady bardzo intensywne, jednak o słonecznej, pogodne wiośnie możemy dziś raczej zapomnieć.

Pogoda na środę. Opady nad Polską
Pogoda na środę. Opady nad Polską

Front przemieszczał będzie się dziś z zachodu na wschód. Przy czym jego bardziej aktywna strefa znajdzie się dziś w północnej części kraju. I to właśnie na północy Polski spodziewamy się dziś większej ilości opadów atmosferycznych. Będą to opady słabego deszczu. Zarówno w postaci ciągłej, jak i umiarkowanej. Najwięcej opadów pogoda na środę przyniesie na północy kraju, jednak słabe, przelotne opady będą dziś możliwe praktycznie w całym kraju. Za strefą frontową, na zachodzie Polski możliwe są po południ rozpogodzenia. W strefie rozpogodzeń może dochodzić do rozwoju konwekcji, burze w środę nie powinny jednak wystąpić.

Prognoza porywów wiatru na środę 22 marca 2023
Prognoza siły wiatru na środę 22 marca

Tak jak pisałem powyżej, większą aktywność front wykazywał będzie na północy Polski. Na północy również zaobserwujemy nieco zwiększony gradient baryczny. Dlatego też to na północy kraju dziś wiatr będzie nieco silniejszy. Nie będzie to jednak silna wichura, porywy wiatru przekraczać będą na północy 50 km/h. Na południu wiatr praktycznie nieodczuwalny.

Wysokie temperatury wracają do Polski

Za nami chwilowe ochłodzenie. Jednak pogoda na środę przyniesie powrót do wyższych temperatur powietrza. Wróci napływ cieplejszych mas z południowego zachodu. Dziś to właśnie na zachodzie kraju temperatury będą najwyższe. Poniżej mapa z prognozą temperatury na środę 22 marca 2023.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury nad Polską
Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Podczas gdy na północnym zachodzie zalegać będzie jeszcze chłodniejsza masa powietrza, na południowy zachód wrócą już masy cieplejsze. Najchłodniej dziś w kraju na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Tutaj termometry pokażą maksymalnie do 10 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju już w okolicach 15 stopni. Na południowym wschodzie termometry wskażą w okolicach 12-13 stopni. Najcieplej na wspominanym powyżej południowym zachodzie, gdzie temperatura dziś wzrośnie nawet w okolice 17-18 stopni. Lokalnie wydaje mi się, że w strefach rozpogodzeń za frontem temperatura może wzrosnąć na Dolnym Śląsku nawet w okolice 20 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne powoli spada, jednak do końca dnia wartości na barometrach nie spadną poniżej 1010 hPa.