Pogoda na środę 8 maja 2024. Przymrozki, a później mnóstwo pozytywnej aury

Czytelniczy, którzy są z nami od dawna pamiętają cykl codziennych wpisów z prognozą pogody na dany dzień. Próbujemy testowo wracać do tego cyklu. Dajcie nam znać, czy to jest dobry, czy nie najlepszy krok. Zobaczmy więc co przyniesie nam pogoda na środę 8 maja dla Polski.

Pogoda na środę 8 maja dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Na początek prognozy spójrzmy na sytuację synoptyczną dla Europy. To bardzo ważne ponieważ aktualna sytuacja baryczna w bardzo mocny sposób wpływać będzie na to co przyniesie nam pogoda na środę 8 maja.

Pogoda na środę 8 maja. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę 8 maja. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że znaczna część Europy Zachodniej i Centralnej znalazła się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. W tym obszarze znajduje się również Polska. Po północnych obrzeżach wyżu spływa do nas chłodna masa powietrza z północy. Na wschodzie Europy przemieszcza się niż, który przyniesie w kolejnych godzinach silne śnieżyce między innymi w Rosji. Z naszej perspektywny niż umocni spływ chłody w nasz region. Szczęśliwie dla rolników i sadowników obecny „jęzor chłodu” przesunął się nieco na wschód względem prognoz sprzed jeszcze kilku dni. Zobaczmy zatem jakie temperatury przyniesie nam pogoda na środę 8 maja.

Prognoza temperatury na 8 maja

Przed nami chłodna noc z wtorku na środę. Wiele wskazuje na to, że podczas nocy na północy kraju pojawić mogą się lokalne przymrozki.

Prognoza temperatury na nadchodzącą noc z wtorku na środę
Temperatury w nocy z wtorku na środę dla Polski

Tak jak wspomniałem, szczęśliwie szanse na przymrozek są dość małe, co nie zmienia faktu, że noc będzie chłodna. Maksymalnie do 6-7 stopni na południu kraju i do 2-3 w Polsce Północnej. Jednak po nocy przychodzi dzień i szczęśliwie, wysoko operujące już słońce szybko doprowadzi do wzrostu temperatury w kraju. Poniżej animacja prognozy temperatury na środę 8 maja.

Pogoda na środę 8 maja. Prognoza temperatury

W środę cieplej będzie na zachodzie niż na wschodzie Polski. Pogoda na środę 8 maja przyniesie wartości temperatury do 18-20 stopni w Polsce Zachodniej. Na wschodzie kraju do 14-15 stopni Celsjusza. Temperaturę odczuwalną z jednej strony podnosiło będzie słońce, którego w środę nie zabraknie. Jednak w południowej połowie kraju pojawi się wiatr, który to z kolei obniży temperaturę odczuwalną. Na szczęście wiatr nie będzie silny i ograniczy się wyłącznie do południa kraju.

Pogoda na środę. Brak opadów. Wyż wpłynie na pogodę w kraju

We wstępie prognozy pogody na środę wspominałem, że nasz region dostaje się pod wpływ rozległego wyżu z zachodu i centrum Europy. Będzie to miało decydujący wpływ, jeśli chodzi o opady (ich brak) i zachmurzenie (niewielkie). Środa 8 marca przyniesie nam w Polsce dużo chwil ze słońcem, a opady nie wystąpią.

Pogoda na środę 8 maja. Opady w Polsce nie wystąpią
Pogoda na środę 8 maja. Opady w Polsce nie wystąpią

Przed południem w kraju możliwe jeszcze większe zachmurzenie (bez opadów). Jednak po południu i wieczorem zacznie mocno rozpogadzać się. Rozpogodzenia w nocy ze środy na czwartek doprowadzą do silniejszych spadków temperatury w skutek zjawiska radiacji ciepła. Miejmy jednak nadzieję, że i kolejna noc w tym tygodniu nie przyniesie większych, groźnych dla rolnictwa przymrozków.

Podsumowując, pogoda na środę nie przyniesie nam opadów. Dostajemy się pod wpływ wyżu co zapewni nam rozpogodzenia. Bezchmurne niebo zacznie pojawiać się w pierwszej kolejności na zachodzie, jednak do końca dnia również pozostałe regiony kraju mogą liczyć na słońce. Gorszą wiadomością są wartości temperatury, jednak i tutaj nie mam bardzo złych wieści. Po chłodnej nocy w dzień w większości regionów Polski słupki rtęci wzrosną do nawet 15-16 stopni Celsjusza.