Temperatury poszybują w dół o 15-20 stopni. Przymrozki. Jak długo potrwa ochłodzenie w Polsce?

Okres letniej pogody z bardzo wysokimi temperaturami powietrza już za nami. Przez kraj przemieścił się chłodny front atmosferyczny. We wpisie sprawdzimy, ile potrwa ochłodzenie oraz jak będzie silne. Zapraszam do lektury dzisiejszej prognozy pogody.

Ochłodzenie w Polsce. Czym jest spowodowane?

Już we wstępie wspomniałem, że przez kraj przemieścił się front atmosferyczny. Był to front o charakterze chłodnym, dlatego za frontem spływają do nas nieco chłodniejsze masy powietrza. Jednak front atmosferyczny nie dotarłby do kraju, gdyby nie zmiany w sytuacji synoptycznej nad Europą.

Sytuacja synoptyczna. Ochłodzenie w Polsce
Ochłodzenie w Polsce. Sytuacja synoptyczna

Powyżej sytuacja synoptyczna na 7 maja 2024. Widzimy, że po przejściu frontu sytuacja zmienia się. Na zachodzie Europy umacnia się wyż. Za kilkadziesiąt godzin dostaniemy się pod jego wpływ, jednak ja nie o tym. Na wschodzie Europy królują niże. Znając kierunki krążenia mas powietrza wokół niżów i wyżów rozumiemy już, dlaczego całkiem silne ochłodzenie rozpoczyna się w Europie Centralnej i na wschodzie kontynentu. Chłodne, arktyczne masy powietrza spływają z północy w nasz region szerokim strumieniem.

Ochłodzenie w regionie. Spływ chłodnych mas powietrza w nasz region
Ochłodzenie w regionie. Spływ chłodnych mas powietrza z północy

Jeszcze kilka aktualizacji modeli pogodowych wstecz, rozległy jęzor chłodu sięgał centralnie Polski. Obecnie prognozy przesuwają najsilniejsze ochłodzenie na wschód od naszych granic. Sprawdźmy szczegóły.

Ochłodzenie w Polsce. Możliwe przymrozki nocami

W tej części prognozy sprawdzimy prognozy temperatury na najbliższe dni. Ponieważ ochłodzenie rozpocznie się już we wtorek, dlatego sprawdzimy animację prognoz od dnia dzisiejszego. Dokładnie prześledzimy prognozę temperatury na najbliższe dni i noce.

Ochłodzenie w Polsce. Animacja prognoz temperatury

Powyżej animacja wykonana na podstawie wyliczeń modelu GDPS. Widzimy, że jeszcze we wtorek temperatury w wielu regionach oscylowały będą w okolicach 20 stopni. Jednak już w nocy z wtorku na środę, w północnej części Polski. Temperatury powędrują w dół nawet o 15-20 stopni Celsjusza. Dlatego całkiem realne są przymrozki na północnych krańcach Polski. Szczęśliwie nie powinny być one tak silne jak te z końcówki kwietnia, jednak lokalnie temperatury przy gruncie spadać mogą do nawet -2 stopni. To nocami z wtorku na środę i ze środy na czwartek.

Ochłodzenie przyniesie nam duże spadki temperatury nocami
Chłodne noce nad Polską. Prognoza temperatury na noc z czwwartku na piątek

Powyżej pokazałem mapę z prognozą temperatury na piątek. Zrobiłem to dlatego, ponieważ ta noc będzie ostatnią z tak dużymi spadkami temperatury. Noce w przyszły weekend przyniosą już temperatury na poziomie powyżej 10 stopni Celsjusza. Wiemy już, że ochłodzenie da nam się we znaki podczas nocy. Jednak co z temperaturami w dzień? Nie będzie źle. Podczas gdy noce będą chłodne, nawet w okolicach zera na północy, podczas dni termometry wskazywały będą od 15 stopni na północy do nawet 20-22 na południu kraju. Taki scenariusz pogodowy utrzyma się do końca bieżącego tygodnia. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Przed nami zmiany w pogodzie

Czy widać jeszcze przymrozki w prognozach na maj?

Od razu należy zaznaczyć, że prognozy na terminy po połowie maja są wciąż bardzo niestabilne. Dlatego też poniższe potraktujmy bardziej jako pogodową ciekawostkę niż wiążące już, tu i teraz prognozy. Uwierzcie, sam jestem bardzo zainteresowany pogodą, jaka czeka nas w drugiej połowie miesiąca. Młody ma Pierwszą Komunię Świętą i przymrozki nie byłyby nam na rękę.

Nie widać upałów w drugiej połowie maja
Umiarkowane temperatury w drugiej połowie maja ?

Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 20 maja. Pokazuję akurat tą mapę, ponieważ wartości temperatury na dni przed i po tej dacie wyglądają bardzo podobnie. Widzimy, że ochłodzenie, które rozpoczyna się dziś będzie według obecnych prognoz trwało również w drugiej połowie maja. Oczywiście, temperatury na poziomie 18-20 stopni w dzień nie są niczym nadzwyczajnym jak na maj. Przymrozków w drugiej połowie miesiąca już nie widać, ale i upałów również bym się nie spodziewał.