Prognoza pogody na wtorek 7 maja 2024. Nadciąga zmiana aury w Polsce i regionie

Majówka minęła nam pod znakiem dobrej, letniej aury, choć z lokalnymi burzami. W niedzielę i poniedziałek nad Polską przemieścił się front chłodny. Za frontem spływać do Polski zaczęło chłodniejsze powietrze. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam prognoza pogody na wtorek 7 maja dla Polski. Zapraszam do wpisu.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej w naszym regionie. Front, o którym wspomniałem we wstępie jest już poza południowymi granicami kraju, choć będzie wpływał jeszcze na pogodę w części Polski.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek 7 maja. Sytuacja synoptyczna

Niż z którym związany jest front znajduje się już daleko na wschodzie. Jego miejsce zaczyna zajmować coraz silniej rozbudowujący się wyż z centrum na zachodzie Europy. Te dwa układy baryczne spowodują, że w nasz region spływać zaczęło chłodniejsze powietrze z północy Europy. Sprawdźmy teraz co pogoda we wtorek przyniesie nam w sprawie opadów nad Polską.

Opady już tylko na południu Polski

Niedziela przyniosła nam burze praktycznie w całej Polsce. Lokalnie mieliśmy do czynienia z nawałnicami, które zalewały miasta. Burze generowały dużo wyładowań atmosferycznych. W poniedziałek grzmiało już tylko na południu Polski. W poniedziałek większość kraju dostanie się już pod wpływ wyżu z zachodu Europy. Front atmosferyczny wpływał będzie już wyłącznie na krańce południowe kraju. Przełoży się to na prognozę opadów.

Prognoza pogody na wtorek. Opady już tylko na południu Polski
Prognoza pogody na wtorek. Opady na południu kraju

Powyżej mapa z prognozą opadów dla Polski i regionu. Widzimy, że opady prognozowane sa przede wszystkim za południowymi granicami Polski. Możliwe są również burze. Jednak prawdopodobne jest, że strefa zachmurzenia i opadów związana z frontem odsunie się od kraju szybciej. W takim scenariuszu opady na południu wystąpią tylko w godzinach porannych. Od północy i zachodu w Polsce zacznie się rozpogadzać. W wielu miejscach Polski znów możliwe będą chwile ze słońcem. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski

Prognoza pogody na wtorek. Nieco niższe temperatury

Ponieważ spływa do nas nieco chłodniejsze powietrze z północy, wtorek przyniesie nam niższe niż w ostatnich dniach temperatury powietrza. Podczas gdy jeszcze w niedzielę pisaliśmy o dniu gorący, we wtorek termometry pokażą maksimum 20-22 stopnie na terenie kraju.

Ochłodzenie we wtorek 7 maja w Polsce
Nieco niższe temperatury w Polsce we wtorek 7 maja 2024

Wartości maksymalne temperatury, o których pisałem powyżej dotyczą wyłącznie południowo wschodniej Polski. Nieco chłodniej na północy, gdzie termometry wskażą „zaledwie” 14-16 stopni Celsjusza. Dodatkowo, w północnej połowie kraju temperaturę odczuwalną będzie obniżał wiatr. Na północy kraju powieje dziś nawet do około 40-50 km/h. Podsumowując, prognoza pogody na wtorek 7 maja nie wygląda bardzo źle. Zrobi się nieco chłodniej, jednak w wielu regionach kraju powróci słońce, a opadów będzie mniej niż w ostatnich dwóch dniach. Cieplej na południu niż północy. Przygotujmy się na noc z wtorku na środę, ponieważ lokalnie temperatury spadną nawet poniżej 5 stopni Celsjusza (zwłaszcza na północy kraju).