19 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na środę: Tylko 22°C, liczne opady przelotne oraz słabe burze w Polsce

W środę wschodnia połowa kraju znajdować będzie się na skraju niżu znad Rosji. Reszta Polski zacznie dostawać pod wpływ klina wyżowego znad Oceanu Atlantyckiego. Dalej napływać będzie z północnego – zachodu chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Chmury Cumulonimbus i związane z nimi burze są możliwe w środę zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Tutaj prawdopodobna jest akumulacja opadów od 5 mm do 15 mm, punktowo porywy wiatru do 60 km/h.

We wschodniej części kraju powietrze ma być nieco bardziej chwiejne względem reszty Polski, dlatego tutaj wystąpi najwięcej opadów przelotnych, niewykluczone są także punktowe burze o niskiej intensywności.

Przepływ mas powietrza nie będzie szczególnie silny, dlatego pionowe ścinanie wiatru nie przyjmie dużych wartości. Zatem na ogół będą tworzyć się pojedyncze komórki opadowe i burzowe.

Ryzyko opadów gradu będzie na niskim poziomie. Pierwsze burze prawdopodobne są w pierwszej części dnia, ale najwięcej chmur Cumulonimbus jest prognozowane na popołudnie. Pod wieczór słabe burze zaczną zanikać, natomiast opady ustaną w pierwszej części nocy.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Najcieplej będzie na zachodzie i południu Polski, natomiast najchłodniej w centrum i wschodzie kraju.

Prognoza pogody na 10.07.2019 r. (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ