12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na styczeń 2021 dla Polski. Duża anomalia, aktywny Atlantyk i burze

Pogoda na styczeń 2021 dla Polski. Duża anomalia, aktywny Atlantyk i burze. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie.

Model klimatu, czyli CFS prognozuje wyraźny wpływ na warunki pogodowe przez cyrkulacje zachodnią w naszej części Europy.

Prawdopodobnie czeka nas napływ bardzo ciepłych mas powietrza przez długi okres czasu. Płynąć ma powietrze zarówno znad Atlantyku, jak i też południowo-zachodniej Europy.

Model CFS od dłuższego czasu wylicza bardzo ciepły styczeń 2020. Czy takie prognozy mu się sprawdzą przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Prognozowana duża anomalia nie oznacza, że okresami nie są możliwe chłodne okresy z ujemnymi temperaturami przez całą dobę i opadami śniegu. Ukazany prognozowany wzorzec ciśnienia wskazuje na prawdopodobną dominacje cyrkulacji zachodniej, przynosząc stabilne warunki pogodowe w naszej części Europy.

Prawdopodobnie ilość opadów będzie w normie, bądź lekko poniżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że przy wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej nie wystąpią opady ponad normę, wichury i burze. Zwłaszcza w obrębie niżów wtórnych.

Również europejski model ECMWF sugeruje bardzo ciepły miesiąc w naszej części Europy.

Prognoz anomalii opadów jest zbliżona do wyliczeń CFS.

Statystycznie to właśnie styczeń jest najchłodniejszy i najbardziej śnieżny w półroczu chłodnym. Większość modeli sugeruje jednak, że będzie to ciepły miesiąc, być może tylko z krótkimi okresami mrozów i opadów śniegu. Autorska prognoza na zimę tutaj.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.