Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Duża anomalia, krótkie okresy chłodu, częste opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie zimowym.
Zjawisko La Niña jest obecne wśród nas. Nie obrazuje tego jeszcze indeks ONI, ale wiele wskazuje, że okres lipiec-wrzesień ukaże nam niebieskie kolory na mapie. W uproszczeniu zjawisko La Niña charakteryzuje się niższymi niż przeciętnie temperaturami oceanu w równikowym pasie Atlantyku. Zjawisko te zdarza się raz na kilka na kilka lat i jest związana z pasami i w ciągu kilku miesięcy wpłynąć może globalnie na temperatury, obniżając je o 0.2°C.
Według danych z września nie widać jeszcze obniżenia się temperatury na ziemi. Ubiegły miesiąc był rekordowo ciepły, mimo że anomalia oceanu spadła w regionie 3.4 do ujemnych wartości już w maju, natomiast od ósmego miesiąca roku obserwujemy słabą La Niña. Natomiast w październiku obserwujemy jej gwałtowne nasilenie.
Wartość w okolicach -1,2°C oznacza, że jest to umiarkowanie silna La Niña. Prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych miesiącach może być wyjątkowo ciepła, chociaż poszczególne modele sezonowe nie są do końca zgodne.
Silną La Niña prognozuje amerykański model klimatu CFS, który wskazuje na dużą ujemną anomalię w regionie 3.4, przekraczając aż -2,0°C. Najniższa anomalia jest wyliczana na styczeń, bo aż -2,4°C.
Prognozowane bardzo niskie wartości anomalii na kolejne miesiące według modelu CFS.
Nie wszystkie jednak modele z takim przebiegiem zjawiska La Niña się zgadzają.
Według modelu CFS zjawisko La Niña z pewnością wpłynie na klimat w skali globalnej, chociaż nie do końca wiadomo, co wydarzy się na obszarze Polski w pogodzie.
Niewykluczone, że nie będzie to tak rekordowo ciepła zima jak w ubiegłym roku. Niewykluczone, że La Niña może przyczynić się chłodniejszej zimy względem lat ubiegłych.
Niewykluczone, że pomimo ekstremalnie silnej fazy La Niña nie zaobserwujemy ekstremalnych spadków temperatur. Większość modeli zgodnie prognozują ciepłą zimę w naszej części Europy. Związane będzie to oczywiście z szybko ocieplającym się klimatem w naszej części Europy.
Model CFS prognozuje ciepły grudzień w naszej części Europy. Częściej zamiast śniegu może padać u nas deszcz.
Duży wpływ na warunki pogodowe może mieć cyrkulacja strefowa związana z dodatnią fazą NAO. Przy takim typie cyrkulacji zima w naszej części Europy może być ciepła przeplatana tylko krótkimi okresami chłodu. Możliwe są nawet wichury i burze.
Model CFS prognozuje, że będzie to miesiąc wilgotny z opadami powyżej normy. Najczęściej może padać śnieg.
Również w styczniu prognozowana jest dominacja cyrkulacji strefowej. Wtedy też najczęściej pogodę kształtować może cyrkulacja zachodnia, rzadziej południkowa. Na ogół temperatura będzie powyżej normy dla stycznia z krótkimi okresami chłodu.
Model CFS od dłuższego czasu sygnalizuje, że w naszej części Europy styczeń może być rekordowo ciepły.
Ponownie może być to miesiąc rekordowo ciepły i wilgotny w naszej części Europy.
Bardzo ciepły według modelu CFS może być także luty 2021, wskazując na dalszą dominacje Atlantyku.
Rozkład pola ciśnienia prognozowany przez model sugeruje dominacje pogody niżowej.
Na przełomie zimy i wiosny częściej mogą spływać chłodniejsze masy z północy. Wynika to z powolnego ochładzania północnych rejonów przez dużą emisję zanieczyszczeń (głównie tlenku węgla), dlatego temperatura okresami może być poniżej normy wieloletniej, ale na rekordowe mrozy w marcu nie zanosi się. Przeważnie wpływ na pogodę będzie mieć Atlantyk.
Niże baryczne w marcu mogą mieć decydujący wpływ na pogodę.
Będzie to najprawdopodobniej wilgotny miesiąc z dużą ilością opadów deszczu, rzadziej śniegu.
Prawdopodobnie czeka nas zima ciepła, lecz najprawdopodobniej nie aż jak w zeszłym roku. Większość ośrodków wskazuje na ciepłą zimę w naszej części Europy. Np. Met Office wskazuje na słabszą dominacje cyrkulacji zachodniej zimą niż w ubiegłym roku, wskazując jednak w dalszym ciągu na ciepłą zimę z krótkimi okresami chłodu.
Być może jeden z miesięcy będzie chłodniejszy od normy wieloletniej, ale o tym przekonamy się w kolejnych miesiącach.
Źródło opracowania: meteomodel.pl, grafiki z modelu CFS, ECMWF, C3S, DWD, Meteo France, i JMA opis map opracowanie własne.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
2 komentarze do “Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Duża anomalia, krótkie okresy chłodu, częste opady i burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.