Pogoda na weekend 20-21 maja. Kiedy pogoda w Polsce zacznie się poprawiać?

Na pytanie zadane w tytule wpisu odpowiem od razu na początku prognozy. Pogoda na weekend znacznie się poprawi. Ciągłe opady deszczu nie będę występować. Temperatury poszybują w górę. Jednak czekają nas burze. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na weekend. Opady odpuszczą. Do Polski wracają burze

W zasadzie cały ubiegły tydzień minął pod znakiem opadów deszczu. Przez Polskę przechodziły ulewy związane z aktywnymi niżami z południa. Lokalnie pojawiały się również burze. Dużo wyładowań w kraju padło zwłaszcza w poniedziałek. Jednak obecnie pogoda zmieni się. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu. Dlatego opady o charakterze ciągłym, wielkoskalowym już nam nie grożą. W Polsce pojawią się rozpogodzenia. Jednak popołudniami w kraju pojawiać będą się burze.

Pogoda na weekend. Rozpogodzenia i burze w kraju
Pogoda na weekend. Rozpogodzenia i burze w Polsce

Powyżej prognoza opadów i zachmurzenia na sobotę 20 maja. Widać, że zachmurzenie zalegać będzie bardziej w północnej części kraju. Na południu od rana dochodziło będzie do rozpogodzeń. Słońce nagrzewać będzie warstwę graniczną troposfery. Wzrośnie energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. Dlatego też, wczesnym popołudniem na południu kraju zaczną tworzyć się komórki konwekcyjne. Burze będą w weekend zjawiskami lokalnymi. Nie ma warunków do lepszej organizacji konwekcji. W związku z tym nie powinny być w sobotę groźne. Podobny tym pogody panował będzie w niedzielę. Sprawdzaj gdzie jest burza w Polsce.

Burze możliwe również w niedzielę w Polsce
Burze możliwe w niedzielę w Polsce

Drugi dzień weekendu to więcej słońca i pogodnego nieba. Ponieważ wyż będzie wpływał na pogodę jeszcze mocniej, czeka nas sporo słońca w kraju. Burze możliwe będą tylko na krańcach południowych kraju. Widać więc, że pogoda na weekend przyniesie nam znaczną poprawę aury. Opadów deszczu będzie coraz mniej, a opady jeśli będą się pojawiały to tylko lokalnie i przelotnie. Czeka nas dużo słońca, więc spokojnie możemy planować aktywności na świeżym powietrzu. Przeczytaj również: Koszmarna powódź na południu. Nie żyje 9 osób

Temperatury w weekend będą coraz wyższe

W nasz region zaczęło napływać cieplejsze powietrze z kierunków południowych. Dlatego z każdym dniem w kraju robiło będzie się coraz cieplej. Pogoda na weekend przyniesie nam zadowalające wartości temperatury. Spójrzmy na animację prognoz temperatury modelu ECMWF.

Pogoda na weekend. Animacja prognoz temperatury

Bardzo ciepła będzie już noc z piątku na sobotę. Temperatury nie spadną poniżej 10 stopni Celsjusza. W sobotę najwyższe temperatury panowały będą we wschodniej, południowej i centralnej Polsce. Termometry wskazywały będą nawet 22-23 stopnie Celsjusza. Noc z soboty na niedzielę ponownie ciepła, z temperaturą dochodzącą do 12-13 stopni. W niedzielę prawdopodobnie odnotujemy dzień gorący w Polsce. Oznacza to, że wartości temperatury wzrosną ponad 25 stopni. Wg. prognoz tak ciepło ma być w niedzielę na zachodzie kraju. Na wschodzie również ciepło, powyżej 20 stopni Celsjusza. Widać więc, że pogoda na weekend zapewni nam bardzo przyjemne temperatury powietrza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Ten będzie w kraju wiał z maksymalną prędkością do 40 km//h. W burzach wiać może do 70 km/h. Dodatkową pozytywną wiadomością jest wysoka wartość ciśnienia atmosferycznego. Barometry w weekend pokazywały będą powyżej 1020 hPa.

Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi prognozami pogody długoterminowej. W tym tygodniu przygotowaliśmy prognozę pogody na cały czerwiec.