Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na Wielkanoc 2022. Święta Wielkanocne ze śniegiem?

Śnieg w Polsce? Pogoda na Wielkanoc

To już niemal tradycja, że w Polsce bywa chłodniej w Święta Wielkanocne niż choćby w Wigilię. Podobnie jest ze śniegiem. W ostatniej dekadzie śnieg leżał w kraju z pewnością częściej w Wielką Niedzielę, niż Wigilię. Sprawdźmy zatem jak prezentuje się pogoda na Wielkanoc 2022. Czy aura pozytywnie nas zaskoczy, czy jednak znów przydadzą się ciepłe ubrania.

Pogoda na Wielkanoc. Silne ocieplenie przed nami

Zanim przejdziemy konkretnie do prognoz na przyszły weekend, kilka optymistycznych zdań. Poniżej grafika z prognozą temperatury na czwartek.

Pogoda na Wielkanoc. Ocieplenie w środku tygodnia

Dobrze widzicie. Model ECMWF widzi w czwartek ponad 20 stopni ciepła. Ciepło rozlać ma się praktycznie po całej Polsce. Ocieplenie zaczęłoby się już w środę. Podczas gdy jeszcze dziś, czy jutro średnio marzyć możemy o choćby 10 stopniach, od połowy tygodnia w Polsce prawdziwy wybuch wiosennego ciepła. Czy pozwala to mieć nadzieję, że pogoda na Wielkanoc będzie w tym roku nam przychylna? O tym poniżej.

Zobacz również: Upał coraz bliżej Europy. Ocieplenie w Polsce

Jaka pogoda na Wielkanoc? Temperatury

Na początek prognozy słów kilka o temperaturach. Wnikliwy obserwator na powyższej mapce temperatury zauważył, że nie wszędzie w Polsce będzie wiosennie ciepło. Na krańce Polski północnej i północna zachodniej wkroczy ochłodzenie. Czy w związku z tym pogoda na Wielkanoc znów nas zawiedzie? Jak to w moich wpisach zwykle bywa, prognozy temperatury na dłuższy okres pokażę na animacji. Powyższa mapa to wyliczenia modelu ECMWF. Dla odmiany animację oprę o wyliczenia modeli GFS.

Na powyższej animacji pozwoliłem sobie pokazać prognozy już od połowy tygodnia. To po to, by pokazać z jak silnym ociepleniem będziemy mieli do czynienia za kilkadziesiąt godzin. Jednak pogoda na Wielkanoc nie dotyczy okresu za kilkadziesiąt godzin, a bardziej odległego. I niestety w okresie bardziej odległym w prognozach temperatury tak różowo już niestety nie jest. Już od czwartku w kraju będzie robiła się zdecydowanie chłodniej. Ciepłe masy powietrza zostaną jeszcze na południowym wschodzie.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatury w piątek 15 kwietnia dla Polski

Jednak z północnego zachodu spływać zacznie chłodniejsze powietrze, wypychając ciepło na południe i wschód od Polski. To początek ochłodzenia, które niestety według prognoz potrwa kilka dni. I prawdopodobnie sprawi to, że pogoda na Wielkanoc znów sprawi nam zawód jeśli chodzi o temperatury. Niech wyznacznikiem tego będzie fakt, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu regionach kraju pojawi się przymrozek, a nawet lekki mróz. I jak tu obchodzić „śmigusa” przy tak niskich temperaturach? Jak na złość od wtorku w kraju znów ma robić się cieplej.

Śnieg może spaść w Wielkanoc w Polsce?

Jeśli ktoś myślał, że to ostatnie dwie wieści jaki przynieść może nam pogoda na Wielkanoc. Okazuje się, że prócz niskich temperatur, prognozy widzą też w kraju opady. Jak łatwo się domyślać, przy niskich temperaturach mogą to być opady zimowe.

Pogoda na Wielkanoc przynieść może nawet opady śniegu w Polsce

Oczywiście, mowa od bardzo odległym terminie w prognozach. Może okazać się, że opady, które widać w prognozie ECMWF (źródło mapy) nie wystąpią wcale. Jednak opieramy się na bieżących wyliczeniach modeli. A te bieżące wyliczenia widzą przelotne opady na wschodzie i w centrum kraju. Na wschodzie, w niskich temperaturach padać może przelotny… śnieg. Tak, To może być kolejny rok, w którym pogoda na Wielkanoc pomyli święta i przyniesie śnieg w kwietniu zamiast w grudniu. Podsumowując, przed nami ocieplenie. Niestety nie „dotrwa” ono do przyszłego weekendu. Przez to wiele wskazuje, że pogoda na Wielkanoc przyniesie nam ochłodzenie. Jeśli w kraju pojawią się opady, to mogą to być opady śniegu. Jak będzie? Do okresu pogody pozostaje tydzień. Możemy jeszcze mieć nadzieję, że ocieplenie w prognozach jednak przesunie się o kilka dni. Tego Wam i sobie życzę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk