24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na Wigilię i Boże Narodzenie 2020. Spadnie śnieg, wystąpi mróz nocami w Polsce

Pogoda na Wigilię Bożego Narodzenia dla Polski. Czy tegoroczne święta będą białe w wielu regionach naszego kraju. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych na okres świąteczny.

Wysoka temperatura powietrza jest prognozowana w Wigilię. Jedynie na północy 24 grudnia 2020 w ciągu dnia możliwe są przelotne śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju spadnie deszcz.

Duża dynamika w pogodzie spowodowana będzie przechodzeniem płytkiego, wtórnego niżu z systemem frontów atmosferycznych w Wigilię Bożego Narodzenia. Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami z opadami atmosferycznymi w całym kraju. Dokuczać będzie nam umiarkowany, okresowo silny wiatr.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.12.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Ochłodzenie zacznie postępować w tylnej części niżu i odczuwalne ma być początkowo na północy kraju, gdzie wartości na termometrach będą dużo niższe niż na pozostałym obszarze Polski.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów w Wigilię Bożego Narodzenia. Na poniższych rycinach widać doskonale, że na północy kraju wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Dodatnia temperatura w ciągu dnia nie będzie sprzyjać utworzeniu się stałej pokrywy śnieżnej, ale gdzieniegdzie krajobrazy zabielą się na krótki okres czasu.

Pogoda. Ochłodzenie w Boże Narodzenie i przelotne opady śniegu w Polsce

W pierwszy dzień świąt Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Atlantyku a niżem znad Rosji. Taki rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami doprowadzi do adwekcji chłodnej masy powietrza z północnego-zachodu do naszej części Europy. Na przeważającym obszarze naszego kraju wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a miejscami również krótkotrwałymi rozpogodzeniami. W wielu regionach wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, jak i też krupy śnieżnej.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju oraz obszaru wystąpienia opadów śniegu w pierwszy dzień świąt.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu w Polsce, 25 grudnia 2020. Jak widać, na obszarze całego kraju mogą zdarzyć się przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Jednak w zetknięciu z ciepłym gruntem i utrzymają się dodatnią temperaturą w ciągu dnia pokrywa śnieżna może być krótkotrwała.

Na termometrach zobaczymy w najcieplejszym momencie dnia od 1°C do 4°C. Przymrozek i mróz jedynie na obszarach podgórskich.

W nocy piątku na sobotę Polska pozostanie w chłodnej masie z północnego-zachodu. Zachmurzenie będzie duże i całkowite. Lokalnie w całym kraju występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie utworzy się niewielka pokrywa śnieżna. Przymrozek obejmie przeważający obszar Polski. Możliwe oblodzenie dróg i chodników.

Prognozowana temperatura na noc 25/26 grudnia 2020.

Pogoda. Mniej opadów w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2020.

26 grudnia 2020 przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Opadów będzie zdecydowanie mniej niż w pierwszy dzień świąt. Miejscami może spaść niewielki śnieg, jak i też krupa śnieżna.

Termometry pokażą od -1°C do 4°C, najcieplej będzie nad polskim morzem. W polskich górach utrzyma się dwucyfrowy mróz. Wiatr ma być umiarkowany z północnego-zachodu, zachodu, skręcający w drugiej części dnia na południowy.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę, 26 grudnia 2020.

Przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą zdarzyć się w niemal całym kraju.

Na sam koniec sprawdźmy prognozowaną wysokość pokrywy śnieżnej dla Polski według modelu ECMWF, ICON oraz GFS na okres od 24.12.2020 do 26.12.2020.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do godzin wieczornych według modelu ICON dla Polski.

Największy zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej prognozuje europejski model ECMWF.

Mniejszą pokrywę śnieżną wylicza model amerykański GFS.

Przymrozki nocami mogą zdarzyć się do końca roku w całym kraju, natomiast w polskich górach prognozowany jest dwucyfrowy mróz. Ocieplenie najprawdopodobniej nadejdzie w okolicach 28-29 grudnia 2020.