Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 10 stycznia 2023. Kolejny front i opady w Polsce. Śnieg w części kraju

Pogoda na wtorek 10 stycznia 2023. Front i opady nad Polska

Dziś nad Polską nadal zalegał będzie front atmosferyczny. W związku z tym, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju pogoda na wtorek znów przyniesie sporo opadów. Na południu Polski bardzo prawdopodobna jest śnieżyca, zwłaszcza w pierwszej części dnia. Prognozę zacznijmy tradycyjnie od mapy z sytuacją baryczna nad Europą.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna nad Europą

Na północnym zachodzie kontynentu wciąż „rządzą” niże atlantyckie. Blisko południowych granic Polski przemieszcza się płytki niż i to właśnie z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który mieszał będzie dziś w pogodzie w części kraju. Na wschodzie kontynentu wciąż umacnia się silny antycyklon potęgują mróz, który przekracza -30 stopni Celsjusza. Wróćmy do frontu i pogody na wtorek dla Polski.

Pogoda na wtorek. Mnóstwo opadów w części Polski

Poniżej prognoza opadów na wczesne popołudnie wg. europejskiego modelu ECMWF. Widać tu doskonale zaznaczoną strefę opadów związaną ze wspomnianym frontem atmosferycznym.

Pogoda na wtorek. Prognoza opadów dla Polski
Pogoda na wtorek. Prognoza opadów dla Polski

Na wschodzie kraju padał będzie deszcz. Lokalnie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady mogą być całkiem intensywne. Lokalnie opady przyjmować mogą formę ulew. Ciekawie wygląda sytuacja na krańcach południowych kraju. W górach i na obszarach podgórskich w wyższych partiach troposfery zalegać będzie chłodniejsze powietrze. Dlatego też w regionach tych bardzo możliwe, że pogoda na wtorek przyniesie opady śniegu. Lokalnie śnieżyca może być dość intensywna przynosząc znaczne utrudnienia na drogach. Jednak dotyczy to tylko południa Małopolski i części Podkarpacia. Wieczorem słabe opady śniegu możliwe będą również na wschodzie Polski. W nocy strefa opadów związana z frontem opuści nasze wschodnie granice. Czytaj więcej: Śnieżyca możliwa dziś w Polsce

Silniejszy wiatr w części Polski
Silniejszy wiatr w części Polski

Wciąż znajdujemy się w obszarze podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z tym nad Polską nadal notowany będzie silniejszy wiatr. Prognoza porywów wiatru powyżej. Na południu, na obszarach podgórskich i w górach wiać może naprawdę mocno. Siła wiatru przekraczać może 80 km/h. Dlatego też lokalnie w regionie możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatury nad Polską 10 stycznia 2023

Nie wiem jak Wy, ale ja wciąż nie mogę przestawić się na pisanie daty z uwzględnieniem kolejnego roku. Szczęśliwie piszę tych dat dość sporo pisząc dla Was choćby codzienne prognozy pogody dla Polski. Mam nadzieję, że jest mi wybaczone, gdy czasem we wpisie wkrada mi się stary rok, choć staram się przykładać do tych dat naprawdę mocno. Wróćmy do prognozy.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Temperatury na dziś nie zaskoczą. Podobnie jak w ostatnich dniach termometry w Polsce wskażą od 2 do 6 stopni Celsjusza. Przy czym górna granica wartości temperatury zarezerwowana jest raczej dla zachodnich regionów kraju. Podczas gdy na nizinach temperatury będą dodatnie, w górach i na obszarach podgórskich panować może lekki mróz. Po poniedziałkowych spadkach, ciśnienie we wtorek będzie rosło. W nocy z wtorku na środę barometry wskażą nawet 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk