Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca w Polsce. Spadnie 20 cm, wystąpi mróz w górach

Śnieżyca pojawi się w górach. Spadnie nawet 20 cm śniegu, spodziewany lekki mróz w rejonach podgórskich i górskich. Na nizinach i wyżynach dodatnia temperatura w nocy.

Nasza część Starego Kontynentu pozostaje w polu obniżonego ciśnienia, który jest związany z wypełniającym się chłodniejszym powietrzem cyklonem atlantyckim o imieniu Constatnine. Dziś zaznaczyły się niże wtórne na obrzeżach tego rozległego tworu barycznego. Strefa frontu atmosferycznego przemieszcza się dziś z zachodu na wschód, ulegając dodatkowo zafalowaniu. Utworzył się dodatkowo jakiś czas temu niż na południu Europy, który wpłynie na aurę w kolejnych godzinach, przynosząc większe opady atmosferyczne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 10 stycznia 2023, 00 UTC dla Polski

Śnieżyca w Polsce. Spadnie 20 cm, wystąpi mróz w górach
Front z tendencją do falowania

Śnieżyca wysoko w Tatrach, spory kontrast termiczny nad Polską. Wycofał się jednak mróz całodobowy z nizin i wyżyn

W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski występowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie kraju. Opady deszczu przesuwały się głównie z zachodu na wschód. Jedynie w Tatrach zdarzyły się opady śniegu, mógł nastąpić w szczytowych partiach gór przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały od 0°C na Suwalszczyźnie do 7°C w centrum kraju i 11°C w Małopolsce. Z uwagi na wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie w rejonach podgórskich dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 110 km/h, w Sudetach do 80 km/h, w górach zawieje śnieżne.

Przeczytaj również: Groźne wichury w prognozach dla Polski. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, możliwe burze i silne opady

Śnieżyca w Tatrach. Temperatura maksymalna, 9 stycznia 2023 r. (07:00-19:00 czasu urzędowego) w Polsce

spory kontrast termiczny, śnieżyca w górach
Duży kontrast termiczny w Polsce

Strefa opadowa przyniesie spory przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm wysoko w górach

Noc z poniedziałek pod znakiem niżowej pogody. Obserwowane ma być zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie kraju. Szczególnie na południowym zachodzie na ogół bez opadów, poza tym opady deszczu, na Podhalu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, w górach opady śniegu. Prognozowana akumulacja opadów na południu Małopolski do 20 mm. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej na Podhalu o około 5 cm, natomiast wysoko w górach o 20 cm. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od 1°C do 4°C, na obszarach podgórskich od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz także: Mróz na wschodzie do -30 stopni. Antycyklon nie odpuszcza. Modele widzą powrót zimy do Polski

Śnieżyca w górach. Temperatura minimalna w Polsce, 10 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON EU – RUC

śnieg w górach
Ciepło w Polsce, śnieg w górach

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz