Groźne wichury w prognozach dla Polski. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, możliwe burze i silne opady

Groźne wichury zaczynają pojawiać się w prognozach numerycznych dla Polski. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, możliwe również burze. Pogoda w kolejnych tygodniach okaże się dynamiczna, gdyż znajdziemy się przeważnie w zasięgu cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Groźne wichury możliwe w kraju

Początek stycznia 2023 charakteryzuje się zmiennymi warunkami pogodowymi. Często blisko Polski przechodzą układy niżowe z systemami frontalnymi. Warunki pogodowe są zmienne. Czasem różnica ciśnienia jest na tyle duża, że miejscami prędkość wiatru jest charakterystyczna dla wichury, w minionych dniach pojawiły się nawet pierwsze burze w 2023 roku. Kolejna szansa na zjawiska burzowe będzie dopiero z biegiem 2 dekady stycznia.

Groźne wichury możliwe. Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS

Groźne wichury w prognozach dla Polski. Prędkość wiatr przekroczy 100 km/h, możliwe burze i silne opady
Groźne wichury mogą sięgnąć Polski

Druga połowa mijającego tygodnia będzie dynamiczna, możliwy wiatr o skali wichur

Wyraźnie prawdopodobieństwo silnych wichur wzrośnie około 14-17 stycznia 2023. Wówczas to różnica ciśnienia może być na tyle duża, że groźny wiatr da się we znaki nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się prąd strumieniowy, który dodatkowo napędzi prędkość wiatru. W naszym kraju wiatr o skali wichur może spowodować miejscowe szkody. Bardzo prawdopodobne, że pojawią się wiatrołomy i przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Mróz na wschodzie do -30 stopni. Antycyklon nie odpuszcza. Modele widzą powrót zimy do Polski

Groźne wichury sygnalizowane przez europejski model. Wstępna prognoza porywów wiatru na 15 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Bardzo często nad Europą w półroczu chłodnym, gdy dominuje cyrkulacja atlantycka, pojawiają się silne wichury, które potrafią powodować ogromne szkody materialne, utrudnienia komunikacyjne w ruchu drogowym i lądowym. Zazwyczaj, gdy Atlantyk jest nadzwyczaj aktywny, to nad Stary Kontynent docierają głębokie ośrodki niżowe, kiedy to nie występuje istotna blokada wyżowa. Najsilniejsze fale wiatrowe pojawiają się zazwyczaj w obrębie dynamicznych niżów wtórnych, które tworzą się na peryferiach większych układów niżowych.

Prognoza orientacyjna porywów wiatru na 15 stycznia 2023 r. 00 UTC według modelu GFS

silny wiatr w Polsce, groźne wichury
groźne wichury w prognozach

Groźna pogoda nie powinna ominąć Polski

Duże prawdopodobieństwo groźnej pogody w drugiej dekadzie stycznia pokazują nam wszystkie wiodące modele numeryczne z europejskich i amerykańskich ośrodków prognostycznych. Jeśli różnica ciśnienia okaże się duża, to wiatr o skali wichury pojawi się nie tylko w górach i nad morzem, ale obejmie także dzielnice w głębi naszego kraju. Kluczowe okaże się jednak położenie ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim oraz ich głębokość. Wygląda jednak na to, że groźne wichury sięgną w kolejnych tygodniach również Polski.

Zobacz także: Pogoda zaskoczy. Ekstremalna anomalia temperatury na mapach. Czy mróz i śnieg wrócą na dłużej do Polski?

Prognoza orientacyjna porywów wiatru na 17 styczni 2023 r. 12 UTC według modelu amerykańskiego GFS, wyliczenia na ten okres ulegną z pewnością korekcie

silny wiatr w Polsce
Groźne wichury w prognozach

Należy jednak pamiętać, że z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie da się wskazać dokładnie obszarów zagrożonych. Przesądzony jest fakt wystąpienia fal silnego wiatru nad morzem oraz w rejonach podgórskich i górskich. Ponownie najsilniej powiać może przy tych incydentach wiatrowych wysoko w górach oraz wzdłuż gmin nadmorskich oraz nad samym Morzem Bałtyckim, gdzie dodatkowo możliwy jest silny sztorm.

Groźne wichury. Prognoza wstępna porywów wiatru na 15 stycznia 2023 r. 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Dynamiczna pogoda

Najsilniej powieje nad Morzem Bałtyckim oraz w górach i na obszarach podgórskich. Nie można jednak wykluczyć, że zasięg wichur obejmie większy obszar Polski

Wygląda na to, że silny wiatr pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego tygodnia da się we znaki w wielu regionach naszego kraju. Dodatkowo nad Polską powinny pojawić się strefy frontowe z większymi opadami atmosferycznych, a w sprzyjających warunkach możliwe są również burze. Jeśli prognozy się sprawdzą, to pierwsza silniejsza wichura w naszej części Europy pojawi się w najbliższy weekend.

Groźne wichury. Orientacyjna prognoza porywów wiatru na 16 stycznia 2023 r. 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda
Niżowy wzór pogody

Niewykluczone, że głęboki niż baryczny przejdzie od Atlantyku, przez Morze Północne, następnie powinien ulokować się nad wodami Morza Bałtyckiego. Potem kierując się na wschód Starego Kontynentu. Po południowej stronie cyklonu atlantyckiego powinna wzrosnąć wyraźnie różnica ciśnienia. Dużą niewiadomą pozostaje na ten moment głębokość potencjalnego niżu oraz jego położenie. Dlatego też bardziej precyzyjne prognozy podamy w kolejnych dniach. Dodatkowo prędkość wiatru nasili prąd strumieniowy, gdyż w czasie przechodzenia stref opadowych/burzowych, pęd powietrza ma mieć tendencje do schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi, prowadząc nawet do całkiem sporych szkód. Groźne wichury jeszcze w drugiej dekadzie stycznia mogą więc stać się faktem. Niewykluczone, że pojawi się więcej niż jeden cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych w naszej części Europy.

Wstępna prognoza zasięgu i intensywności opadów na 15 stycznia 2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF

groźne porywy wiatru i ulewy oraz burze
Groźne porywy wiatru i ulewy, a w sprzyjających warunkach nawet burze

W kolejnych dniach będziemy specjalnie dla Was omawiać najnowsze rozwiązania modeli numerycznych, aby pokazać Wam jak dynamicznie potrafią się zmieniać prognozy na kilka dni do przodu przy podchodzeniu głębokich niżów z zachodu. Z pewnością czeka nas dynamiczny okres w pogodzie, który wymagać będzie uważnego śledzenia prognoz modeli pogodowych. Prognoza ta obrazuje nam pewien trend w pogodzie, który może mieć miejsce w najbliższych dniach/tygodniach.

Fanipogody.pl