Pogoda na wtorek 11 czerwca 2024. Ochłodzenie, ale burze i ulewy zaczną odpuszczać

Poniedziałek przyniósł nam bardzo dynamiczną pogodę w części Polski. Ulewy i burze przetoczyły się na południowym wschodzie. Pogoda na wtorek przyniesie nam również nieco opadów, jednak z pewnością mogę użyć określenia, że pogoda w kraju się uspokoi. Czeka nas za to ochłodzenie. Może niezbyt mocne, ale jednak.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

W poniedziałek nad południowo wschodnią ćwiartką kraju przemieszczał się aktywny niż z systemem frontów atmosferycznych. Doprowadziło to do silnego załamania pogody w tej części kraju. Pogoda na wtorek również przyniesie nam front atmosferyczny nad Polską. Jednak będzie to mało aktywny, zokludowany front, który przemieszczał będzie się z zachodu na wschód.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Front związany będzie z niżem z północy Europy. I to właśnie niż mocniej wpłynie na pogodę w kraju, zwłaszcza na północy, jednak o tym za chwilę. System frontów, który przynosił nawałnice w Polsce w weekend jest już daleko na wschodzie, gdzie przynosi dynamiczną, lokalnie niszczącą aurę. Europa od zachodu dostaje się pod wpływ wyżu, dlatego też groźnych zjawisk pogodowych podczas najbliższej doby w naszym regionie będzie zdecydowanie mniej.

Pogoda na wtorek. Chłodniejsze masy powietrza spłyną do Polski
Pogoda na wtorek. Spływ chłodniejszych mas powietrza

Powyżej mapa z rozkładem mas powietrza nad Polską. Widzimy, że z zachodu do kraju spływać zaczęła znacznie chłodniejsze powietrze. Gorące, wilgotne masy zostaną we wtorek całkowicie wypchnięte na wschód od Polski.

Pogoda na wtorek. Mniej opadów. Spokojniej w pogodzie nad Polską

Tak jak wspominałem powyżej, poniedziałek przyniósł nam bardzo gwałtowną pogodę w części kraju. Jadąc do pracy w Lublinie obserwowałem poranną superkomórkę burzową, która siała zniszczenie na południe od miasta. W kolejnych godzinach na południowym wschodzie było równie groźnie. Jednak pogoda na wtorek przyniesie nam uspokojenie aury. Spójrzmy na animację prognoz opadów.

Pogoda na wtorek. Znacznie spokojniejsza aura w Polsce

Widzimy, że przelotne opady deszczu pojawiały będą się jeszcze na wschodzie i północy kraju. Na wschodzie na pogodę wpływał będzie jeszcze odsuwający się front okluzji. Na północy kraju chmury kłębiaste wspomagane będą przez niż znad Skandynawii. Jednak nie będą to w żaden sposób zjawiska tak dynamiczne, jak w weekend, czy w pierwszy dzień tygodnia. Pogoda na wtorek przyniesie w Polsce opady przelotne i zanikające. Burze mogą się pojawić na wschodzie i północy kraju. Jednak nie będą to zjawiska tak dynamiczne, jak w ostatnich dniach.

Ochłodzenie w Polsce

W poniedziałek i wtorek przez kraj przemieszcza się front atmosferyczny. Za frontem do Polski i w cały nasz region spływać zaczęło znacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Dlatego też czeka nas ochłodzenie. Nie będą to spadki temperatury bardzo silne, ale jednak. Poniżej prognoza temperatury na wtorek 11 czerwca.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury powietrza

Widzimy, że ciepłe powietrze (temperatury powyżej 20 stopni) wypychane będzie na wschód. Podczas gdy na wschodzie temperatury będą jeszcze w miarę letnie (okolice 20 stopni), na północnym zachodzie termometry wskazywały będą tylko 14-15 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski

Podsumowując, pogoda na wtorek przyniesie zmiany. Zarówno w kontekście groźnych zjawisk pogodowych, jak i temperatur powietrza. Odpuszczą nam silne burze, które nękały niektóre regiony kraju już od weekendu. Za to zrobi się zdecydowanie chłodniej. Nie mogę napisać, że zrobi się zimno, jednak termometry w znacznej części kraju pokazywały będą we wtorek bliżej 20 niż 25 stopni Celsjusza.