Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 14 lutego. Zgniły wyż. Możliwe mgły, zachmurzenie i opady mżawki

Pogoda na wtorek 14 lutego. Wyż blisko Polski. Zgniły wyż. Mgły i zachmurzenie


Niestety, pomimo, że blisko Polski znajduje się centrum antycyklonu, jest to wyż zgniły. Dlatego pogoda na wtorek znów przyniesie nam dużo wilgoci w kraju. Z rana w wielu regionach Polski możliwe są mgły i zamglenia. Rozpogodzenia możliwe tylko lokalnie, ale o tym w dalszej części prognozy pogody na 14 lutego. Spójrzmy na sytuację synoptyczną dla Europy.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

W centrum kontynentu rozwinął się wspominany wyż. Blokuje on jeszcze kilka dni cyrkulację strefową. Aktywny niż znajduje się na wschodzie kontynentu przynosząc atak zimy w Rosji, czy wschodniej Ukrainie. Nas to jeszcze nie dotyczy. Niż wraz z którym wichura i intensywne opady dotrą do Polski dotrze do nas w sobotę, ale to w żaden sposób nie dotycz nas jeszcze dziś.

Pogoda na wtorek. Dużo wilgoci. Zgniły wyż w regionie

Ciśnienie w regionie przekracza 1035 hPa. Niestety, nie przekłada się to dobrą i słoneczną aurę w naszym kraju. Wyż „zgnił”. W okresie zimowym oznacza to sporo wilgoci, a co za tym idzie chmur inwersyjnych i mgieł. Taki rodzaj pogody obserwowaliśmy już wczoraj.

Pogoda na wtorek. Zgniły wyż w regionie
Pogoda na wtorek. Zgniły wyż w regionie

Prognozy zachmurzenia i opadów pokazują, że pogoda na wtorek przyniesie prawdopodobnie nieco więcej przejaśnień w regionach zachodnich Polski. Jak to jednak bywa z prognozami w przypadku zgniłych ośrodków wyżowych modele nie najlepiej radzą sobie z prognozowaniem zachmurzenia. Wydaj się jednak, że dziś więcej wilgoci zalegać będzie we wschodniej połowie kraju. Tutaj również nie można wykluczyć przelotnych, słabych opadów mżawki. W żaden sposób nie będą to dziś jednak opady intensywne. Bardziej lokalne i zanikające. W poniedziałek nasz region znajdował się jeszcze w strefie podwyższonego gradientu barycznego. W Polsce wiał silniejszy wiatr. Dziś strefa silniejszego wiatru odsuwała będzie się na wschód. Po południu wiatr powinien całkiem zanikać.

Pogoda na wtorek. Silniejszy wiatr odsunie się na wschód
Pogoda na wtorek. Silniejszy wiatr odsunie się na wschód

Od dzisiejszego popołudnia mamy więcej spokoju w pogodzie aż do końcówki tygodnia. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych. Wróćmy do prognozy pogody na wtorek.

Ciepły dzień w Polsce

Dość przyjemne jak na połowę lutego będą temperatury panujące dziś w Polsce. Jeszcze przed południem na wschodzie kraju temperaturę odczuwalną obniżał będzie jeszcze wiatr. Jednak po południu również i tutaj temperatura odczuwalna zacznie zrównywać się z tą pokazywaną na termometrach. A te wartości będą dziś dosć wysokie.

Prognoza temperatury na wtorek 14 lutego
Prognoza temperatury na wtorek 14 lutego

Podczas gdy słaby mróz nadal występował będzie w Tatrach, na pozostałym obszarze Polski temperatury będą dodatnie. Pogoda na wtorek przyniesie nawet 8-10 stopni w kraju. W dzień poniżej 4 kresek na plusie tylko we wspomnianych Tatrach i innych obszarach górskich na południu kraju. Jak widać odwilż w Polsce trwa w najlepsze. Prognoza pogody na kolejne dni nie widzą większych zmian w temperaturach powietrza. Do kraju w weekend dotrze załamanie pogody. Jednak nie przyniesie to silnego ochłodzenia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk