Pogoda na wtorek 16 maja. Niż odchodzi na północ. Pojawią się rozpogodzenia. Temperatura do góry

Poniedziałek przyniósł nam silne załamanie pogody w Polsce. Praktycznie od rana do nocy ostatniej doby deszcz, lokalnie intensywny padał niemal w całej Polsce. Opady te związane były z aktywnym niżem z południa Europy. Pogoda na wtorek przyniesie poprawę. Niż opuści już nasze północne granice Polski. Pogoda zacznie się poprawiać. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na wtorek. Powrót chwil ze słońcem

Na wstępie popatrzny na sytuację baryczną, jaka panowała będzie dziś nad naszym kontynentem.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Nad Europą obserwujemy dwa silne układy wysokiego ciśnienia. Pierwszy wyż znajduje się na wschodzie, drugi na zachodzie kontynentu. Otwiera to drogę aktywnym niżom z południa. Jeden z takich ośrodków przewędrował przez kraj w poniedziałek, a dziś kontynuuje wędrówkę już nad Morzem Bałtyckim. Ponieważ niż będzie odsuwał się na północ, od południa w kraju zacznie się rozpogadzać. Pogoda na wtorek przyniesie rozpogodzenia na południu już od godzin porannych. Z biegiem dnia strefa rozpogodzeń pojawi się również w innych regionach Polski. Na wschód i na zachód od Polski rozciągają się fronty atmosferyczne. W związku z tym nie w całym kraju będzie pięknie i słonecznie.

Pogoda na wtorek przyniesie opady przelotne
Pogoda na wtorek. Opady przelotne nad Polską

Pogoda na wtorek przyniesie opady deszczu. Jednak będą to opady o charakterze przelotnym. Opady powinny za dnia zanikać. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów pogoda na wtorek przyniesie na północy i zachodzie Polski. Pod wieczór od południa do Polski zacznie zbliżać się strefa opadów deszczu, ponieważ w nasz region zbliżał będzie się kolejny aktywny niż z południa. To już jednak temat na prognozę pogody na noc z wtorku na środę. Nie zajmuję się tym tematem w tym wpisie. Sprawdź co przyniesie nam pogoda długoterminowa na 16 dni

Pogoda przyniesie ponowny wzrost temperatur w Polsce

Wczoraj nad krajem zalegało mnóstwo chmur i wilgoci. Temperatury spadły w wielu regionach nawet w okolice 10-12 stopni. Jednak pogoda na wtorek przyniesie nam znów więcej słońca. Dlatego też temperatury w Polsce dziś wzrosną. Poniżej mapa z prognozą temperatury na wtorek 16 maja.

Prognoza temperatury na 16 maja 2023 dla Polski
Prognoza temperatur na 16 maja dla Polski

Najwięcej słońca pogoda na wtorek przyniesie na wschodzie Polski. Tutaj również najwyższe temperatury powietrza. Lokalnie termometry na Podkarpaciu, czy Lubelszczyźnie wskazać dziś mogą nawet w okolicach 22-24 stopni Celsjusza. W okolicach 20 stopni na południu kraju. Tam gdzie chmur będzie nieco więcej, słońce nie da rady podgrzać dolnych partii troposfery aż ta bardzo. Dlatego też na zachodzie i północy kraju temperatury we wtorek wyniosą w okolicach 16 stopni Celsjusza.

Jednak wciąż mówimy o ciepłych masach powietrza z południa i południowego wschodu. Wiatr pojawi się dziś w Polsce na północy i zachodzie. To w pierwszej części dnia, ponieważ w drugiej części wtorku wiatr zacznie uspokajać się już w całej Polsce. Po spadkach ostatniej doby, ciśnienie atmosferyczne we wtorek nieco wzrośnie. Barometry pokażą dziś ponad 1010 hPa. Niestety, poprawa pogody nie potrwa długo. Z południa sunie do nas niż, który przyniesie kolejne załamanie pogody w środę w Polsce. Przeczytaj również: Niszczący cyklon uderzył w Azję. Wiatr ponad 250 km/h i nawalne opady deszczu