Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na wtorek 18 stycznia. Wpływ wyżu. Lokalne opady śniegu

Pogoda na wtorek 18 stycznia 2022

Ostatnia doba przyniosła bardzo dynamiczną pogodę w Polsce. Przez kraj przemieszczał się chłodny front atmosferyczny przynosząc mnóstwo opadów. W skutek wysokiego gradientu barycznego nad krajem szalał silny wiatr. Załamanie pogody opisywałem dość szczegółowo już w niedzielę wieczór. Tymczasem pogoda na poniedziałek będzie zupełnie inna. Drugi dzień nowego tygodnia przyniesie nam uspokojenie w pogodzie. Wiatr osłabnie, a opadów będzie zdecydowanie mniej.

Pogoda na wtorek. Wyż w Europie Centralnej i Polsce

Za poprawę pogody w kraju odpowiadał będzie wyż, który we wtorek rozwinie się w Europie Centralnej. Od rana wpływał będzie one na pogodę w zachodniej połowie kraju. Wschód w pierwszej części dnia jeszcze na granicy wpływów pomiędzy wspomnianym wyżem, a niżem rosyjskim. Stąd nie można wykluczyć przelotnych opadów we wschodniej połowie kraju.

Pogoda na wtorek. Znacznie spokojniej w kraju

Poniedziałek był bardzo niespokojny w pogodzie. W całym kraju dokuczał nam silny wiatr, lokalnie pisać można było o prawdziwej wichurze. Szczęśliwie we we wtorek duży gradient ciśnienia zaniknie. Co za tym idzie zanikał będzie również silny wiatr. Na zachodzie bezwietrznie już od samego poranka.

Pogoda we wtorek przyniesie wiatr już tylko na wschodzie i południu

W pierwszej części dnia mocniej wiało będzie jeszcze na wschodzie i południu kraju. Jednak tutaj również wiatr zanikał będzie z każdą godziną. Pogoda na wtorek po południu przyniesie całkowite uspokojenie wiatru już we wszystkich regionach kraju prócz krańców wschodnich i południowych. Podobnie będzie z opadami. Brak opadów już od samego rana na zachodzie i północy kraju. Na północy i lokalnie na południowym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Jednak będą w kraju miejscach gdzie przelotnie padał będzie śnieg. Na wschodzie, w chłodnych i chwiejnych masach powietrza, przy wspomaganiu wciąż wpływającego na pogodę niżu powstawać mogą chmury kłębiaste. Dlatego też najwyżej wykształcone chmury Cu przynosić mogą opady śniegu. Punktowo śnieg padać może intensywnie. Jednak będą to opady bardzo lokalny i przelotne.

Temperatura we wtorek nad Polską

Podczas gdy noc z poniedziałku na wtorek przyniesie nam słaby mróz, tak we wtorek 18 stycznia słupki rtęci w wielu miejscach kraju minimalnie przekroczą zero. Do 2 stopni będzie we wtorek na zachodzie i w centrum kraju. Około zera pokazywały będą za to słupki rtęci na wschodzie i południu Polski. Poniżej prognoza temperatury na wtorek dla Polski wg. modelu ECMWF.

Pogoda na wtorek. Temperatury dla Polski

Pod wieczór temperatury podzielą Polskę na dwie części. Na zachodzie temperatura pozostanie minimalnie dodatnia, natomiast w centrum i na wschodzie chwyci mróz do -3 stopni Celsjusza. Podobnie jeśli chodzi o temperatury zapowiadają się kolejne dni, lecz to nie temat na prognozę pogody na wtorek. Spójrzmy jeszcze na ciśnienie atmosferyczne, gdyż tutaj mam dla Was dobre wieści. Ciśnienie we wtorek nadal będzie rosło. Po południu barometry w Warszawie pokażą nawet 1030 hPa. Od wtorkowego wieczora ciśnienie zacznie delikatnie spadać.