Pogoda na wtorek 28 lutego 2023. Wpływ wyżu, ale czy to już wiosna w regionie?

Z początkiem tygodnia w kraju i w regionie zrobiło się pogodnie. Wszystko przez wpływ wyżu, którego centrum dziś nadal znajduje się w regionie Szkocji. Spójrzmy na sytuację synoptyczną, a następnie zapraszam na szczegółową prognozę. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na wtorek, ostatni dzień lutego.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Daleko nad Rosją przemieszcza się niż baryczny. Związane z nim fronty atmosferyczne zbliżą się dziś do Polski, jednak nie wpłyną na pogodę w naszym kraju. Wciąż znajdujemy się pod wpływem silnego wyżu z zachodu Europy i rozpoczęta się doba tego nie zmieni. Ciekawy, aktywny niż przemieszcza się obecnie w regionie Morza Śródziemnego, występują tam burze, a pogoda przypomina już wiosenną. Jak będzie dziś w kraju? Zobaczmy. Przeczytaj również: Mróz w Polsce nie odpuści. Kiedy przyjdzie wiosna?

Pogoda na wtorek. Temperatury nie rozpieszczają

Wspomniałem o wiośnie. Na południu Europy jak najbardziej. Niestety w naszym regionie do termicznej wiosny w tym tygodniu i dziś będzie daleko. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment wtorku 28 lutego.

Pogoda na wtorek.. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Najcieplej będzie dziś na północy kraju, jednak i tutaj temperatury nie rozpieszczą. Termometry dziś w Polsce pokażą w okolicach 4 stopni na północy kraju, do 1-2 stopni w pozostałych regionach. W górach i na obszarach podgórskich pogoda na wtorek przyniesie całodobowy mróz. Przypomnę, że to wartości temperatury na najcieplejszy moment doby. Ponieważ spływa do nas chłodne powietrze z północy, a nocami pojawiają się rozpogodzenia, rano i wieczorem wciąż notujemy spadki temperatury poniżej zera. W nocy z wtorku na środę mróz może sięgać -6, na obszarach podgórskich nawet -8 stopni. Ponieważ znajdujemy się pod wpływem wyżu, niski jest kontrast baryczny w regionie. Dlatego wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny.

Prognoza wiatru na wtorek 28 lutego
Prognoza wiatru na wtorek 28 lutego

Słaby wiatr, w porywach do 30-40 km/h możliwy jest dziś na krańcach północnych (bliskość frontu) oraz południowych (orografia terenu). Na pozostałym obszarze kraju wiatr uznaję za pomijalny w prognozie. Nie będzie wpływał on ani na nasze samopoczucie, ani na temperatury odczuwalne.

Wpływ wyżu. Brak opadów. Rozpogodzenia nad Polską

Na koniec prognozy zostawiam to co pogoda na wtorek ma do zaoferowania najlepszego. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas dziś sporo słońca. Poniżej prognoza zachmurzenia i (braku) opadów.

Pogoda na wtorek. Prognoza zachmurzenia
Pogoda na wtorek. Prognoza zachmurzenia

Widzimy, że opady dziś nad Polską nie wystąpią. Za to pogoda na wtorek przyniesie nam dużo chwil ze słońcem i rozpogodzeń. Gdyby nie dość niskie temperatury moglibyśmy śmiało mówić o zadomawiającej się w regionie wiśnie. Niestety, wspomniane temperatury przypominają nam, że to wciąż dopiero przełom lutego i marca. Prognozę chciałbym zakończyć jednak pozytywnym akcentem, więc kilka słów o ciśnieniu atmosferycznym. To będzie dziś na bardzo wysokim, stabilnym poziomie. Barometry wskażą dziś ponad 1030 hPa, a wartość ciśnienia przez całą dobę będzie stabilna. Pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie.