Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 28 marca 2023. Przelotne, intensywne opady śniegu w Polsce. Możliwe burze śnieżne

Pogoda na wtorek 28 marca dla Polski. Ochłodzenie, przelotne opady śniegu


Dziś Polska znajdzie się na granicy wpływu dwóch ośrodków barycznych. Na wschód od kraju znajduje się niż. Na zachód od Polski znajduje się wyż. Między tymi ośrodkami z północy spływa do nas chłodne powietrze arktyczne. Niż ze wschodu jeszcze dziś wpływał będzie na aurę w kraju. Pogoda na wtorek przyniesie więc opady w Polsce.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją baryczną. Prócz ośrodków o których napisałem powyżej, uwagę zwracam na rozległy, głęboki cyklon atlantycki, który dziś zaczął wpływać na pogodę między innymi na Wyspach Brytyjskich. Jednak wróćmy do prognozy dla kraju, spójrzmy co przyniesie nam pogoda na wtorek dla Polski. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski. Tydzień przyniesie nam dwie pory roku w kraju.

Postępujące ochłodzenie w kraju

Za nami chłodna noc. W wielu regionach kraju pojawił się mróz. Temperatury we wschodniej Polsce spadły nawet w okolice -4 stopni. Pogoda na wtorek nie przyniesie nam dużego wzrostu temperatury. Poniżej mapa z prognozą według modelu ECMWF.

Prognoza temperatury na wtorek 28 marca
Prognoza temperatury na wtorek 28 marca 2023

Widzimy, że dziś w dzień termometry w Polsce nie pokażą więcej niż 5 stopni Celsjusza. W górach i na obszarach podgórskich panował będzie całodobowy mróz. W okolicach zera może być dziś przez cały dzień również na północy kraju. Podczas gdy temperatura we wtorek będzie niska z powodu spływu chłodnych mas powietrza z północy, dodatkowo obniżał będzie ją silny wiatr. Poniżej prognoza wiatru na 28 marca.

Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na wtorek. Silny wiatr w Polsce

Siła wiatru w kraju przekraczać będzie dziś 80 km/h. W górach i na obszarach podgórskich wiatr może wiać z jeszcze większą siłą. Wiatr skutecznie obniżał będzie temperaturę odczuwalną w kraju. Dodatkowo przyczyni się do możliwych zawiei i zamieci śnieżnych.

Pogoda na wtorek. Konwekcja nad Polską. Możliwe burze śnieżne

Do kraju spływa chłodna, ale i chwiejna masa powietrza z północy. W skutek dużego gradientu pionowego temperatury oraz dobrych warunków wiatrowych, w kraju wystąpi dziś konwekcja. Liczne komórki konwekcyjne powstawały będą zwłaszcza we wschodniej połowie Polski (wpływ niżu ze wschodu).

Pogoda na wtorek. Konwekcja nad Polską
Pogoda na wtorek. Konwekcja nad Polską

Ponieważ temperatury w całym przekroju troposfery będą niskie, chmury kłębiaste przynosiły będą dziś opady śniegu. Lokalnie śnieżyce mogą być bardzo intensywne. Nie możemy wykluczyć dziś wyładowań atmosferycznych nad Polską. (sprawdź gdzie jest burza na naszej stronie). Co za tym idzie, możliwe, że w kraju pojawią się dziś burze śnieżne. Powoli od zachodu ostawać będziemy się pod wpływ wyżu. Dlatego też rosło będzie ciśnienie atmosferyczne. Dzień rozpoczniemy z ciśnieniem na poziomie 1010 hPa, a wieczorem i w nocy z wtorku na środę barometry pokazywały będą już 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk