Pogoda na wtorek 29 listopada. Opady śniegu blisko Polski. Wracają ujemne temperatury

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu ze wschodu Europy. Jak to w chłodnej połówce roku bywa, wyż ten „gnije” przynosząc sporo wilgoci, chmur i mgieł. Weekend upłyną w Polsce pod znakiem szarej, mglistej aury. W poniedziałek było nieco lepiej, a lokalnie w kraju pojawiało się nawet słońce. Zobaczmy więc co przyniesie nam pogoda na wtorek 29 listopada.

Powrót ujemnych temperatur w części kraju

Zanim o temperaturach, tradycyjnie zerknijmy na mapę baryczną Europy na dzisiejszy dzień. Widać tu silne wyże, które dominują pogodę na kontynencie.

Sytuacja baryczna we wtorek 29 listopada
Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna

Nad Rosją rozbudowuje się silny antycyklon, który na początku grudnia przyniesie nam silny mróz w regionie. Wyż obserwujemy również w regionie Półwyspu Iberyjskiego. Zapewnia on stabilną, słoneczną pogodę w tamtym regionie. Ośrodek niskiego ciśnienia znajduje się dziś w regionie Morza Śródziemnego i tylko tam w Europie obserwowali będziemy dziś bardziej dynamiczną aurę. Jednak wróćmy do Polski i sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na wtorek. Zaczynamy od temperatur powietrza w kraju.

Pogoda na wtorek 29 listopada. Prognoza temperatury
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Po nieco cieplejszym poniedziałku, pogoda na wtorek przyniesie nam powrót ujemnych temperatur do kraju. Całodobowy mróz ma dziś szanse wystąpić na krańcach wschodnich kraju oraz na terenach podgórskich. W pozostałych regionach temperatura na krótki okres wzrośnie powyżej zera, jednak po zachodzie słońca w większości kraju znów powrót do minimalnie ujemnych temperatur. Wyjątkiem jest zachód Polski. Tutaj w dzień termometry wskazywać mogą do 6-7 stopni Celsjusza, a dodatnie temperatury utrzymają się również po zmroku. Czytaj najnowsze prognozy pogody na stronie głównej portalu.

Pogoda na wtorek. Opady śniegu blisko Polski

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Polsce Wschodniej pojawiła się pokrywa śnieżna. Niestety dodatnie temperatury w weekend i w poniedziałek doprowadziły do roztopienia się śniegu, po którym praktycznie nie ma już śladu. Pogoda na wtorek nie poprawi tej sytuacji. Śnieg padał będzie na wschód od kraju.

Pogoda na wtorek. Opady na wschód od kraju
Pogoda na wtorek. Opady na wschód od kraju

Nad Polską znajduje się dużo wilgoci. Jednak nie przełoży się to a opady atmosferyczne. Podczas gdy na Białorusi śnieg padać może nawet z umiarkowanym natężeniem, w Polsce co najwyżej lokalnie poprószy na północnym wschodzie. W centrum i na wschodzie możliwe są również opady słabej mżawki. Największe szanse na chwile ze słońcem, podobnie jak wczoraj na południu kraju. Pogoda jednak nie będzie nas dziś rozpieszczać długimi chwilami bezchmurnego nieba. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Barometry w kraju pokażą dziś ponad 1025 hPa.