Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 4 kwietnia 2023. Zima w Polsce. Niskie temperatury i opady śniegu

Pogoda na wtorek. Mróz w Polsce. Opady śniegu. Zima wróciła do kraju

Nie mam dla Was dobrych informacji pogodowych. Niby dostaniemy się pod wpływ wyżu. Jednak co z tego, skoro do kraju spływają bardzo chłodne masy powietrza z północy. Mamy kwiecień, a w kraju są miejsca (i to wcale nie w górach), gdzie o poranku za oknem widać białe krajobrazy. Czy pogoda na wtorek przyniesie jakieś zmiany? Zobaczmy.

Pogoda na wtorek. Mapa z sytuacją synoptyczną.
Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Europa została podzielona na dwie połówki. Na południu pogoda jest bardziej niżowa, dynamiczna. Występują tam burze i wyższa temperatura. Północna połowa Europy znajduje się pod wpływem wyżu, ale spływają tu chłodne, arktyczne masy powietrza z północy. Polska znajduje się dziś w tej północnej, chłodniejszej połówce. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni dla Polski.

Pogoda na wtorek. Niskie temperatury w kraju

Noc z poniedziałku na wtorek była bardzo chłodna. W większości regionów kraju temperatury w nocy spadły poniżej zera. Po mroźnej nocy, dzień wcale nie przyniesie silnych wzrostów temperatury. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury dla Polski

Patrząc na powyższą grafikę za nic nie powiedziałbym, że wskazuje ona wartości temperatury w najcieplejszym momencie czwartego dnia kwietnia. No niestety, pogoda n wtorek nie rozpieści nas jeśli chodzi o wartości temperatury nad Polską. Na zachodzie kraju termometry wskazać mogą maksymalnie do 4 stopni. Nad większością obszaru Polski w okolicach 2-3 stopni Celsjusza. Podczas gdy jeszcze kilka dni temu termometry pokazywały ponad 15 stopni, dziś w górach utrzyma się całodobowy mróz. Ponieważ w dalszym ciągu gradient ciśnienia jest nieco podwyższony, nad Polską pojawi się dziś odczuwalny wiatr.

Odczuwalny wiatr we wtorek nad Polską
Odczuwalny wiatr we wtorek nad Polską

Na nizinach nie będzie to wiatr bardzo silny, jednak porywy wiatru w górach przekraczać mogą 80-90 km/h. To już słaba wichura, więc uważajcie dziś planując wyjście w góry, co ogólnie odradzamy ze względu na bardzo duże zagrożenie lawinowe.

Wpływ wyżu. Słabe opady, możliwe chwile ze słońcem

Do tej pory wpis nie miał zbyt pozytywnego oddźwięku. Jednak spróbuję zmienić to w jego drugiej części. Ponieważ dostaliśmy się pod wpływ wyżu, pogoda na wtorek przynieść może nam chwile ze słońcem. Słońce i bezchmurne niebo będzie dominować dziś nad Polską już od godzin porannych.

Pogoda na wtorek. Chwile ze słońcem, ale i możliwe opady śniegu
Pogoda na wtorek. Chwile ze słońcem, ale i możliwe opady śniegu

Ponieważ spływają co nas chłodne, ale chwiejne masy powietrza z północy, pogoda na wtorek przynieść może przelotne opady śniegu. Tych najwięcej będzie na północnym wschodzie kraju. Lokalnie krajobrazy znów zabielą się. Ciśnienie atmosferyczne na wysokim poziomie. Barometry pokażą dziś ponad 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk