Pogoda na zimę 2020/21 wg Brytyjczyków i Amerykanów dla Polski. Czy będą burze i duże anomalie?

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 wg Brytyjczyków i Amerykanów. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na okres od grudnia do lutego.

Według modelu klimatycznego CFS, grudzień 2020 przyniesie w Polsce dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Najwyższa anomalia jest prognozowana na południu Polski. Więcej chłodnych dni może pojawić się w ostatnich dniach roku. Dni pogodnych ma być jednak niewiele, co jest typowe dla grudnia i towarzyszyć ma nam przeważnie zachmurzenie duże i całkowite.

W skali miesięcznej ilość opadów będzie poniżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010. Nieco częściej padać ma pod koniec roku. Wtedy też nie można wykluczyć większych opadów śniegu, a nawet burz śnieżnych. Na wielodniowe zaleganie pokrywy śnieżnej jednak się nie zanosi, a na pogodę coraz większy wpływ będzie mieć najprawdopodobniej cyrkulacja zachodnia, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody na obszarze Polski pod koniec roku kalendarzowego.

W styczniu 2021 najprawdopodobniej czeka nas wyraźna dominacja cyrkulacji zachodniej. Oznaczać to może dużą dynamikę w pogodzie i długie okresy z zaleganiem ciepłych mas powietrza.

Wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych będzie najprawdopodobniej wyraźny w pierwszym miesiącu nowego roku. Przeważnie znajdziemy się w napływie mas powietrza z zachodu, południowego-zachodu okresami również z południa. W tylnych częściach niżów zdarzyć mogą się jednak napływy chłodniejszej masy pochodzenia arktycznego. Przy wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej nie można wykluczyć silnego wiatru, a nawet wichur i burz w Polsce. Zjawiska burzowe są możliwe zarówno na frontach chłodnych głębokich niżów, jak i też w momencie spływu mocno wychłodzonych mas powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego oraz podłoże, co prowadzić może do stromego pionowego gradientu temperatury w wilgotnej masie i rozwoju burz wewnątrzmasowych.

Na tę chwilę CFS prognozuje, że w skali miesięcznej styczeń 2021 może być bardzo ciepły. Odchylenie w skali miesięcznej sięgnąć może nawet 3 stopni w południowej części kraju. Nieco chłodniej ma być na północnym-wschodzie. Duża dodatnia anomalia temperatury nie wyklucza jednak okresów chłodu i przymrozków oraz mrozów, które będą najprawdopodobniej krótkotrwałe.

Będzie to najprawdopodobniej miesiąc wilgotny z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Przeważnie padać ma deszcz, nieco rzadziej śnieg i deszcz ze śniegiem. Incydenty zimowe w styczniu zdarzą się, co niejednokrotnie może prowadzić do utrudnień komunikacyjnych. Na ogół większość modeli jest zgodnych, że w styczniu pojawi się więcej zimowych ochłodzeń niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale i tak w skali miesięcznej będzie to miesiąc ciepły i wilgotny.

Najprawdopodobniej w lutym 2021 wpływ niżów związanych z cyrkulacją zachodnią utrzyma się. Jednak wyliczenia na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym. CFS wskazuje na ciepły, wilgotny i dynamiczny luty, co jest typowe dla aktywnego Atlantyku w półroczu chłodnym. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres mogą ulec radykalnej zmianie.

CFS wskazuje, że luty 2021 będzie bardzo deszczowy i ciepły. Epizody zimowe mogą się jednak zdarzyć, lecz nie powinno być ich dużo. Najczęściej na nizinach padać ma deszcz, a głównie w górach przez wiele tygodni utrzymają się zimowe warunki.

Duża dodatnia anomalia temperatury sugeruje, że przez 60-80% czasu napływać mają do Polski ciepłe masy powietrza. Krótkie okresy chłodu ze spływem chłodnego powietrza wystąpią, lecz takie warunki nie powinny się utrzymywać przez wiele tygodni ostatniego miesiąca zimy.

Model liczony w Met Office wskazuje, że przez cały okres zimowy prawdopodobieństwo wystąpienia średniej temperatury powyżej normy przekracza 80%. Nie wyklucza to jednak braku zimowych epizodów i przymrozków oraz mrozów. Przez znaczną część czasu będzie cieplej niż zwykle względem lat ubiegłych.

Okresy z napływami powietrza znad południowej Europy mogą być częste w kolejnych miesiącach, co prowadzić może do dużych odchyleń temperatury od normy wieloletniej.

1 komentarz do “Pogoda na zimę 2020/21 wg Brytyjczyków i Amerykanów dla Polski. Czy będą burze i duże anomalie?”

Możliwość komentowania została wyłączona.