Pogoda długoterminowa na styczeń 2021 dla Polski. Aktywny Atlantyk, wichury w Europie i burze

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021 dla Polski. Prawdopodobna silna cyrkulacja zachodnia, wichury Europie, jak i też burze. Śnieg tylko w epizodach.

Od dłuższego czasu przyglądamy się prognozom modeli sezonowych na styczeń 2021. Wczoraj opublikowaliśmy również pogodę na zimę 2020/21 wg Met Office i CFS. Dzisiaj skupimy się jednak na pierwszym miesiącu nowego roku.

Według modelu klimatycznego CFS, styczeń 2021 przyniesie wyraźną dominacje cyrkulacji zachodniej. Najprawdopodobniej z zachodu na wschód przemieszczać będą się głębokie niże baryczne wraz z frontami atmosferycznymi prowadzące na Starym Kontynencie do dużej zmienności pogody.

Okresów wyżowej pogody w styczniu nie powinno być dużo. Najczęściej nasz kraj przy takim prognozowanym rozkładzie pola ciśnienia znajdzie się pod wpływem niżów atlantyckich, które prowadzić będą do dużej zmienności pogody.

W styczniu 2021 prognozowane jest duże, dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Najwyższa anomalia może panować w południowej części Polski, najniższa na północy i północnym-wschodzie. Anomalia sięgnąć może nawet 3 stopni w skali miesięcznej. Pomimo prognozowanego dużego odchylenia temperatury od normy wieloletniej, należy spodziewać się krótkotrwałych okresów chłodu. Nawet z mrozami i opadami śniegu. Na ogół przy wysokiej aktywności cyrkulacji zachodniej w Polsce panuje łagodna zima, częściej zamiast śniegu pada deszcz. W sprzyjających warunkach występują wichury, które mogą wystąpić w Europie i prowadzić do szkód, Na ten moment ciężko określić, czy silne wiatry pojawią się w Polsce, ale przy silnej cyrkulacji strefowej są jak jak najbardziej możliwe.

Przez 60-80% czasu Polska znaleźć może się w ciepłych masach powietrza. Okresy chłodu i intensywnych opadów śniegu, opadów marznących powinny być krótkie. Zdecydowanie częściej będzie to deszcz.

W styczniu model CFS prognozuje ilość opadów w normie, jak i też powyżej normy wieloletniej w Polsce, co sugeruje częste przechodzenie niżów wraz frontami atlantyckich z zachodu na wschód Europy.

Prognoza IMGW-PIB na styczeń 2021

Średnia temperatura powietrza

Zgodnie z modelem IMGW-Reg średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju kształtować się będzie w górnej granicy normy wieloletniej lub nieznacznie powyżej. Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura powietrza w prawie całej Polsce z wysokim prawdopodobieństwem (>90%) osiągać będzie wartości tylko powyżej normy. Średnią temperaturę w normie model IMGW-Bayes wskazuje jedynie miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu – informuje IMGW-PIB

Suma opadów

Według modelu IMGW-Reg miesięczna suma opadów w prawie całej Polsce będzie wyższa od normy wieloletniej lub znajdzie się w jej górnej granicy. Wyjątek w wynikach modelu IMGW-Reg stanowi Pomorze i Ziemia Lubuska, gdzie prognozowana jest przeważnie suma opadów w dolnej granicy normy. Zgodnie ze statystycznym modelem IMGW-Bayes suma opadów w całym kraju będzie również powyżej normy i w normie. Wysokie prawdopodobieństwo (>75%) wystąpienia sumy opadów powyżej normy model IMGW-Bayes przewiduje przeważnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie i Podlasiu, a sumy w normie – na Kujawach, Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Model IMGW-Bayes wskazuje dodatkowo możliwą sumę opadów poniżej normy na Podhalu – poinformowało IMGW-PIB.

Eksperymentalna prognoza na styczeń 2021 dla Polski według IMGW-PIB

Prognoza klasy średniej temperatury na styczeń 2021 według IMGW-PIB

Prognoza średniej miesięcznej temperatury w Polsce według IMGW-PIB

Prognoza ma charakter orientacyjny. Precyzyjne określenie warunków pogodowych dla poszczególnych dni z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych.