Silne niże atlantyckie przyniosą wichurę i śnieżyce. Spadnie do 5 metrów śniegu

Weekend przyniesie bardzo niebezpieczną pogodę na północy kontynentu. Dojdzie do bardzo silnego załamania pogody, a potężne śnieżyce przyniosą nawet 5 metrów świeżego śniegu w przeciągu kilka najbliższych dni. Wszystko to za sprawą bardzo głębokich niżów, które suną po Atlantyku w kierunku Europy.

Silne niże przyniosą załamanie pogody i śnieżyce

Obecnie na Atlantyku rozwinęły się bardzo głębokie ośrodki niskiego ciśnienia. Niosą one do Europy Północnej oraz na Islandię bardzo złą pogodę. Niże, którymi się dziś zajmiemy to ANDIRA i BARBARA. To w ich obrębie dojdzie w weekend do silnego załamania pogody, które najbardziej odczują mieszkańcy Islandii.

Całkiem nie dawno pisaliśmy o silnym załamaniu pogody w Alpach. Spadło tam do 4 metrów śniegu, a wiele miejscowości zostało dosłownie odciętych od świata. Nie inaczej może być po weekendzie w południowej części Islandii. Prognozowane opady w tej części wyspy to nawet 500mm na metr kwadratowy. To potężne ilości wody, a na większych wysokościach również śniegu.

Załamanie pogody

Silna adwekcja wilgoci w zderzeniu z polarnymi masami powietrza doprowadzi do silnego wypiętrzania się chmur opadowych. Doprowadzi to do ulewnych opadów deszczu na nizinach oraz śnieżyc na obszarach położonych wyżej. Mieszkańcy południowej Islandii przygotować się muszą na bardzo silne załamanie pogody.

Olbrzymie zaspy śnieżne i możliwa powódź

Prognozuje się, że w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin w Islandii spaść może nawet 500 mm deszczu na metr kwadratowy. Są to potężne ilości deszczu spotykane raczej na wysokościach około równikowych. Taka ilość deszczu z łatwością doprowadzić może do całkiem groźnych powodzi. Dużym ryzykiem powodziowym objęty jest całe południe kraju. Sytuacji powodziowej nie poprawią również śnieżyce. Na obszarach położonych nieco wyżej nad powierzchnią morza prognozuje się bardzo silne opady śniegu. Długotrwałe śnieżyce przyniosą bardzo duży przyrost pokrywy śnieżnej. Z początkiem tygodnia na Islandii leżeć może nawet 5 metrów świeżego śniegu. Taka ilość śniegu w przypadku gwałtownego topnienia również z łatwością doprowadzić może do powodzi.

Wichura w Europie

Silny wiatr to kolejny składnik załamania pogody jakie nawiedzi Islandię w ten weekend. Duży gradient baryczny doprowadzi do porywów wiatru znacznie przekraczających 100 km/h. Wichura na Islandii oraz na Wyspach Brytyjskich potrwa do końca weekendu.