Potężny niż przyniesie wichurę na zachodzie. Na wschodzie pojawi się siarczysty mróz

Sytuacja pogodowa w Europie uległa znacznemu podziałowi. Wschód kontynentu to siarczysty mróz przekraczający -20 stopni. Na zachodzie królują niże atlantyckie przynoszące dynamiczną pogodę i wichury z wiatrem ponad 100 km/h.

Wichura w Europie

Silna wichura i załamanie pogody na zachodzie Europy

Zacznijmy od zachodu Europy, gdyż tam pogoda jest bardzo dynamiczna. Bardzo głęboki, potężny niż BARBARA znajduje się obecnie na zachód od Wielkiej Brytanii. Niesie on ze sobą silne załamanie pogody. Wystarczy wspomnieć, że przez weekend np. na Islandii spaść może 500mm deszczu, a pokrywa śnieżna na wyżynach wyspy wzrośnie do 5 metrów. O szczegółach tego załamania pogody pisaliśmy tutaj. Niż BARBARA to nie tylko ulewne deszcze, a również silny wiatr. Praktycznie przez cały weekend mieszkańcy zachodniej Europy zmagają się z silnym wiatrem, który lokalnie przekracza 100 km/h.

Ośrodek niżowy w najbliższych dniach stacjonował będzie nadal na zachód od Wysp Brytyjskich przynosząc dynamiczną, deszczową i wietrzną aurę w Europie Zachodniej. Kolejną cechą pogody jaka panowała będzie na zachodzie są wysokie temperatury. Jeszcze kilka dni temu w Hiszpanii obserwować mogliśmy o poranku przymrozki. Dziś w Portugalii i Hiszpanii w godzinach porannych jest nawet 14-15 stopni ciepła.

Siarczyste mrozy na wschodzie Europy

Z zupełnie innym typem pogody mamy do czynienia w Europie Wschodniej. Tutaj dominujący wpływ na pogodę ma silne pole podwyższonego ciśnienia. Wyż rozciąga się od zachodniej Rosji po daleką Azję, a na obszarze jego oddziaływania do czynienia mamy z silnym mrozem.

Silne mrozy w Europie

Na terenach Rosji temperatura każdej doby spada poniżej -20 stopni Celsjusza. Ponieważ wpis jest o Europie nie rozpisujemy się zbytnio o siarczystym mrozie na Syberii. Ten sam wyż przynosi tam spadki temperatury do -50 stopni Celsjusza! Adwekcja chłodnych mas powietrza następuje do Europy Południowej. Dziś rano z mrozem mieliśmy do czynienia nawet na Bałkanach i na północy Włoch.

Pomiędzy dwoma, całkowicie innymi typami pogody znajduje się nasz region. To między innymi nad Polską przebiega granica mroźnej, wyżowej pogody oraz deszczowej aury, lecz z wyższymi temperaturami. Przez najbliższe dni w naszym kraju przewagę w pogodzie zyskają raczej niże z zachodu kontynentu. O szczegółach pogody w Polsce na najbliższe dni piszemy w prognozie pogody na 7 dni dla Polski.