Pogoda. Nadchodzą upały i gwałtowne burze do Polski

Coraz więcej wskazuje, że ostatnia dekada lipca przyniesie w Polsce wysokie temperatury oraz upały i gwałtowne burze. Ciężko na ten moment wskazać, ile będzie dni z temperaturą powyżej 30 stopni, ale już teraz można stwierdzić, że na pewno wystąpią.

W ostatnich dniach nieco się ociepliło, ale na fale wysokich temperatur i gwałtowne burze musimy poczekać do ostatniej dekady lipca. Wtedy rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym ulegnie zmianie i sprzyjać ma napływowi cieplejszej masy polarno-morskie j i zwrotnikowej. Modele sygnalizują pojawienie się ośrodków niskiego ciśnienia m.in w rejonie Wysp Brytyjskich, co po ich wschodniej stronie sprzyjać ma adwekcji wilgotnego i ciepłego powietrza.

W rejonie frontów atmosferycznych oraz zatok niżowych, ale także na lokalnych strefach zbieżności wiatru tworzyć mają się burze, które mogą być miejscami gwałtowne. Na ten moment ciężko wskazać obszary zagrożone silnymi burzami, ale dużo wskazuje, że ostatnia dekada lipca przyniesie wzrost aktywności burzowej.

Obecne prognozy wskazują, że szczególnie gorąco może być w ostatnich dniach lipca. Jednak najprawdopodobniej epizody z gorącem przeplatane mają być chłodną aurą poniżej 25 stopni.

Wkrótce więcej informacji na stronie

www.fanipogody.pl